StoryEditorTestament spisany własnoręcznie

Dlaczego Polacy nie sporządzają testamentów? Szokujące dane badania

30.11.2023., 12:00h
Dlaczego Polacy tak rzadko spisują swoją ostatnią wolę, będąc w kwiecie wieku? Przede wszystkim dlatego, że nie widzą takiej potrzeby. Eksperci przekonują jednak, aby spisać testament – taki ruch ma wiele zalet.

Badania Research Collective przeprowadzone na zlecenie Fundacji Otwarte Forum we współpracy z kancelarią prawno-podatkową GWW pokazują ciekawe wnioski. W naszym kraju jedynie 9 proc. osób w wieku 45+ sporządza testament. Ponad 40 proc. respondentów  nigdy nie zastanawiało nad testamentem, a 23 proc. uważa, że i tak nie ma nic do zaoferowania spadkobiercom. – W Polsce jest dosyć niska kultura sporządzania testamentów. Powodem, dla których ich nie sporządzamy, jest to, że mamy jeszcze czas, nigdzie się nie wybieram, czyli to są psychologiczne elementy. Ludzie obawiają się, że sporządzenie testamentu niejako już oznacza, że zaraz pożegnają się z tym światem. Ludzie uważają też, że mają zgodną rodzinę albo że nie mają co dzielić i w zasadzie testament jest im niepotrzebny. W praktyce często okazuje się, że to błędne założenie – podkreśla w rozmowie z agencją Newseria Biznes dr Dawid Rejmer, radca prawny w Kancelarii Finansowej LEX.

Dlaczego Polacy nie spisują ostatniej woli?

Wiele osób swoją decyzję argumentuje tym, że ma jeszcze czas na wykonanie takiego zapisu. Warto wiedzieć jednak, że pisanie testamentu na szybko, np. przed operacją czy zabiegiem można z łatwością podważyć i obalić. Tymczasem planowanie przyszłości jest rozsądnym zachowaniem pozwalającym zabezpieczyć interesy najbliższej rodziny. Takie postepowanie to nie tylko przezorność, ale przeciwdziałanie konfliktom. Najlepiej sporządzić testament w sytuacji najlepszego zdrowia i dobrego samopoczucia.

image
Dziedziczenie ustawowe

Kto ma prawo do spadku i jaka jest kolejność dziedziczenia?

Z badania Research Collective za pośrednictwem agencji Newseria Biznes, dowiadujemy się, że osoby, które sporządziły testament i skorzystały z usług notariusza stanowią 70 proc., testament własnoręczny sporządziłoby 41 proc., natomiast aż 30 proc. ankietowanych uważa, że testament w formie notarialnej jest za drogi.

Testament spisany własnoręcznie

Testament spisany bez udziału notariusza jest zgodny z prawem i ma moc prawną, jednak musi być napisany odręcznie. Dawid Rejmer rekomenduje sporządzenie testamentu w formie notarialnej i wpisanie go do rejestru notarialnego. Koszt to ok. 100–300 zł. Korzyści niewspółmierne! Bywa tak, że testament własnoręczny może zostać zniszczony lub nikt nie wie o jego istnieniu.

Ważne: raz sporządzony testament można poddawać zmianom, należy jednak zaznaczyć, że poprzednie dokumenty przestają obowiązywać. Sporządzenie testamentu pozwala na zabezpieczenie rodziny. Dobrze spisany testament pomaga ulokować fundusze w taki sposób, aby móc uniknąć  problemów spadkowych:  – Powszechnie wydaje się, że jeżeli dziedziczy żona i dwójka dzieci, to znaczy, że żona spokojnie z tym majątkiem może wszystko dalej robić, sprzedać mieszkanie albo kupić, czyli może decydować w imieniu swoich dzieci. Tak nie jest, bo może decydować jedynie w zakresie tak zwanego zwykłego zarządu. To znaczy, że może wysłać dziecko na kolonie albo może mu kupić buty, ale nie może w imieniu tego dziecka sprzedać nieruchomości. Na to potrzebuje zgody sądu – podkreśla ekspert Kancelarii Finansowej LEX.

image
Testament i dziedziczenie

Nowości w prawie spadkowym. Co się zmieni w płaceniu zachowku?

Zalety spisania testamentu

Testament pomoże ulokować majątek w przypadku par żyjących w nieformalnym związku czy osób bezdzietnych. Pamiętajmy, że w tym drugim przypadku spadkobiercą jest i małżonek, i rodzice zmarłego. Nad wszystkim czuwają przepisy Kodeksu cywilnego określające kolejność dziedziczenia ustawowego:  W Polsce jest takie przekonanie, że jeżeli przykładowo mam trójkę dzieci, trzy mieszkania, to każde dostanie jedno mieszkanie. To nieprawda, bo każde z nich dostanie po jednej trzeciej każdego z tych mieszkań, co oznacza, że będą się musieli wszyscy razem porozumieć co do ich zarządzania, sprzedaży, nakładów na te mieszkania – tłumaczy dr Dawid Rejmer.

Oprac. Angelika Drygas

Fot. envato elements

Źródło: biznes.newseria.pl

pogoda
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
20. lipiec 2024 14:51