StoryEditorDeszczówka a prawo

Odprowadzasz deszczówkę na działkę sąsiada lub do kanalizacji? Grozi ci OGROMNA kara!

Odprowadzanie wody deszczowej spoczywa na właścicielu nieruchomości. Jeżeli nie wywiązuje się z tego obowiązku jak należy, musi liczyć się z surową karą. Kontrole instalacji odprowadzających deszczówkę mają ruszyć już niebawem. Co mogą sprawdzać kontrolerzy? W jaki sposób należy odpowiednio zagospodarować deszczówkę?

Dlaczego warto odpowiednio odprowadzać deszczówkę? 

Odprowadzanie wody z opadów deszczu to nie tylko kolejny przepis, który muszą wypełnić właściciele nieruchomości. System gospodarowania deszczówką spełnia wiele ważnych funkcji. Dzięki niemu nie musimy martwić się o to, że cała działka będzie zalana i powstanie na niej błoto. Chodzi nie tylko o estetykę: zawilgocenie murów może wpłynąć na kondycję fundamentów, które mogą ulec odkształceniu i innym uszkodzeniom! Niewłaściwe odprowadzanie deszczówki może przyczynić się także do nierównego osiadania budynku. 

Jak prawidłowo odprowadzać wodę deszczową? 

Do prawidłowego odprowadzania deszczówki potrzebny jest system urządzeń. Jego podstawowym elementem są oczywiście rynny, które zbiorą wodę. Potrzebne będą także skrzynki rozsączające - tak nazywają się zbiorniki do odprowadzania deszczówki. Dzięki takiej instalacji możemy odprowadzać wodę do gruntu, pamiętając, by trafiała na teren nieutwardzony i była rozprowadzana po jak największej powierzchni. 

Deszczówkę można także odprowadzać do zbiornika i magazynować na własne potrzeby. Przyda się np. do podlewania, mycia samochodu czy napełniania oczka wodnego. Wówczas potrzebny jest specjalny zbiornik retencyjny, ustawiony w dowolnym miejscu na powierzchni działki lub wkopany w ziemię. 

Trzecim dopuszczalnym sposobem na radzenie sobie z deszczówką jest odprowadzanie jej prosto do stawu lub oczka wodnego, znajdującego się na działce. W tej sytuacji należy pamiętać o tym, by monitorować poziom wody w zbiorniku. 

Przeczytaj także: Szambo, kompostownik, śmietnik, studnia: jak ulokować je na działce zgodnie z przepisami?

Gdzie nie wolno odprowadzać deszczówki? 

Kwestię odprowadzania wody deszczowej regulują również odpowiednie zakazy. Planując system zarządzania deszczówką, należy pamiętać, że nie wolno odprowadzać jej na: 

  • ulice, 
  • drogi publiczne, 
  • chodniki, 
  • sąsiednie działki, 
  • do sieci kanalizacyjnej. 

Będą kontrole odprowadzania deszczówki! Co sprawdzą urzędnicy? 

Upoważnieni urzędnicy mają prawo sprawdzić, czy system odprowadzania wody deszczowej został podłączony jak należy. W tym roku ruszyły już kontrole w kilku dużych polskich miastach, które mają na celu wykrycie ewentualnych podłączeń systemów odprowadzania deszczówki do sieci kanalizacyjnej bądź innych nieprawidłowości. 

Jaka kara grozi za nieprawidłowe odprowadzanie wody deszczowej? 

Jeżeli kontrolerzy wykażą, że woda z opadów odprowadzana jest niezgodnie z prawem, wezwą pisemnie właściciela posesji do naprawienia tego błędu. Posiadaczowi nieruchomości w takiej sytuacji grozi również grzywna, i to niemała. Mandat może wynieść do 10 tys. zł, a wykrycie nielegalnego podłączenia do sieci kanalizacyjnej dodatkowo może poskutkować odcięciem od niej całego budynku.

 

Zuzanna Ćwiklińska

fot. envato elements

pogoda
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
20. lipiec 2024 14:22