StoryEditorWyższa emerytura

Kiedy przejść na emeryturę? W lipcu! Ile można zyskać?

Osoby, które nabyły prawa do emerytury w pierwszej połowie roku i zdecydowały się zaczekać do lipca, sporo zyskują! Lipiec to bowiem najlepszy moment, by przejść na emeryturę. Dlaczego?

Spis treści:

Dlaczego warto przejść na emeryturę w lipcu? 

Emerytury i renty są waloryzowane każdego roku w marcu. Jednak to nie ten miesiąc jest najlepszym czasem na przejście na emeryturę. Warto zrobić to w lipcu! Dlaczego? Także chodzi o waloryzację, jednak nie emerytur, ale środków odłożonych na kontach i subkontach emerytalnych ZUS. To właśnie one stanowią podstawę do wyliczenia kwoty przyznawanej emerytury. Są one waloryzowane co roku, by nie traciły na wartości w związku z inflacją. Procedura jest przeprowadzana w czerwcu. Tym samym zgromadzony kapitał zwiększa się i kwota emerytury automatycznie będzie wyższa. 

Jaka była waloryzacja kont emerytalnych w 2024 roku? 

W 2023 roku w Polsce inflacja była wysoka. Obecnie sytuacja jest stabilna, jednak waloryzacja uwzględniła ubiegłoroczne wartości. W związku z tym Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej poinformowało w maju, że środki zgromadzone na kontach emerytalnych zostaną zwaloryzowane według wskaźnika w wysokości 14,87 procent, a fundusze na subkontach - według osobnego wskaźnika w wysokości 9,91 procent. 

Przeczytaj także: Czy w 2024 roku będzie druga waloryzacja rent i emerytur?

Ile można zyskać, przechodząc na emeryturę w lipcu? 

Im wyższy jest zgromadzony kapitał emerytalny, tym większa będzie kwota przyznanej emerytury. Z tego powodu warto poczekać do lipca ze złożeniem wniosku o zakończenie aktywności zawodowej. Różnica może być bowiem całkiem znacząca! Dziennik “Fakt” podaje, że osoby, które przeszły na emeryturę w lipcu, mogą mieć o nawet 400 do 600 zł wyższe świadczenie! Dla przykładu, mężczyzna w wieku 70 lat, który zgromadził na koncie emerytalnym 600 tys. zł, przechodząc na emeryturę w maju czy czerwcu dostawałby 3389 zł brutto. Jednak po czerwcowej waloryzacji jego oszczędności wzrosną do 686 tys. zł, a emerytura będzie wypłacona w kwocie 3875 zł brutto! 

Przeczytaj także: Emerytury w 2025 roku będą wyższe! O ile?

Emerytura w lipcu a wypłata “czternastki” 

Już niebawem ruszy wypłata czternastych emerytur. Osoby, które zakończą aktywność zawodową w lipcu lub sierpniu, otrzymają ją po raz pierwszy, podobnie jak ci, którzy nie pracują od początku roku. Przysługuje ona bowiem każdemu, kto w ostatnim dniu miesiąca poprzedzającego miesiąc wypłaty kolejnego dodatkowego rocznego świadczenia pieniężnego ma prawo do świadczeń określonych w ustawie, m.in. emerytury i renty. Warto jednak pamiętać, że jeżeli emerytura po czerwcowej waloryzacji będzie wyższa niż 2900 zł, kwota “czternastki” zostanie pomniejszona według zasady “złotówka za złotówkę”. 

Przeczytaj więcej: Będzie 14. emerytura! Czy senior może dostać podwójną wypłatę? 

Kiedy nie warto przechodzić na emeryturę? 

Osoby, które nabywają prawo do emerytury w pierwszej połowie roku kalendarzowego, nie muszą czekać do lipca, by z niego skorzystać. Niekiedy jednak warto tak postąpić. Odłożyć w czasie przejście na emeryturę powinny zwłaszcza te osoby, które mogą to zrobić w maju i czerwcu. Bardziej opłaca się bowiem poczekać miesiąc lub dwa i zyskać nawet kilkaset złotych więcej do comiesięcznego świadczenia! 

 

Zuzanna Ćwiklińska

fot. envato elements

pogoda
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
12. lipiec 2024 22:02