StoryEditorPolskie warzywa

Coraz mniej polskiej kapusty. Dlaczego rezygnujemy z uprawy?

Na rynki trafia coraz mniej białej kapusty z krajowych upraw. Niewykluczone, że Polska straci pozycję europejskiego lidera w produkcji tego warzywa. Dlaczego odwracamy się od uprawiania kapusty?

Spis treści:

Ile uprawia się kapusty w Polsce? 

Polska może się pochwalić areałem uprawy kapusty na poziomie ponad 13 tys. ha. Najwięcej tego warzywa uprawia się w województwach małopolskim, łódzkim i mazowieckim. W 2023 roku w Polsce zebrano ok. 620 tys. ton kapusty. Rok wcześniej było to około 650 tys. ton. Liczby wyglądają imponująco, jednak okazuje się, że producenci są coraz mniej zainteresowanie uprawą tego warzywa. 

Przeczytaj także: Ile kosztują polskie czereśnie? Jak uniknąć robaczywych owoców?

Jak susza wpływa na uprawę kapusty? 

Głównym powodem, dla którego producenci wycofują się z uprawy kapusty, jest niedobór wody. Trwająca od kilku lat susza rolnicza oraz fale upałów latem hamują wzrost i wegetację tego warzywa na każdym etapie jego rozwoju. Kapusta ma duże wymagania wodne z powodu dużej masy nadziemnej i dość płytkiego systemu korzeniowego, zatem zbyt mała ilość opadów wpływa na nią niekorzystnie. To zmusza rolników do dodatkowego nawadniania pól, co stanowi dodatkowy koszt. Sama instalacja systemu nawadniania na polu o powierzchni 1000 m2 to około 4000 zł. 

Przeczytaj także: Sezon ogórkowy ruszył. Jakie są ceny ogórków? Klienci w szoku!

Na co skarżą się plantatorzy kapusty? 

Montaż i obsługa systemu nawadniania, dzięki któremu kapusta może lepiej się rozwijać, to nie jedyne zmartwienia producentów. Skarżą się oni także na rosnące koszty produkcji. Mowa między innymi o opłatach za prąd, wodę, maszyny i środki ochrony roślin. Do tego dochodzi jeszcze wynagrodzenie dla pracowników sezonowych. 

Kwestia ochrony roślin przed szkodnikami to także bolączka producentów kapusty. Dążąc do zielonego rolnictwa, Unia Europejska wycofuje z rynku wiele substancji czynnych. Z tego powodu ze sklepów znikają skuteczne i lubiane preparaty na chwasty czy szkodniki a rolnicy nie wiedzą, czym je zastąpić bądź muszą wydać na ochronę upraw o wiele więcej niż dotąd. 

Żegnajcie, gołąbki? Polacy jedzą coraz mniej kapusty 

Na fakt, że w Polsce uprawia się coraz mniej kapusty, wpływają również zmiany w upodobaniach żywieniowych mieszkańców kraju. Okazuje się, że jemy coraz mniej tego warzywa! Polacy rzadziej sięgają po gołąbki, bigos, łazanki czy kiszoną kapustę. Jak informuje GUS, w latach 2010-2011 średnio zjadaliśmy 7,2 kg kapusty na osobę rocznie, w latach 2012-2015 około 6 kg a pomiędzy 2016 a 2022 przeciętny Polak zjadał tylko 4,8 kg kapusty w ciągu roku. 

Przeczytaj także: Susza wykańcza polską marchew. Ile za nią zapłacimy?

 

Zuzanna Ćwiklińska

fot. envato elements

pogoda
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
12. lipiec 2024 23:02