StoryEditorSprytne sposoby

Chcesz, żeby znicze paliły się dłużej? Zastosuj kilka trików!

25.10.2023., 12:00h
Znicze i wkłady mają indywidualny czas palenia. Nie zawsze te parametry spełniają oczekiwania kupujących. Co zrobić, żeby paliły się dłużej?

1 listopada to dzień, w którym upamiętnia się zmarłych. Jednym z obrządków Wszystkich Świętych jest zapalenie znicza na grobie bliskich. Zdarza się tak, że zakupione znicze nie palą się tak długo jak powinny lub tak długo jakbyśmy chcieli. Czy można to zmienić? Mamy kilka sposobów!

Znicze na cmentarz: jakie najlepiej kupować?

Ludzie z natury są wzrokowcami, a więc nic dziwnego, że w wyborze zniczy kierują się między innymi jego wyglądem, czyli kolorem, kształtem i rozmiarem. Istotny jest jednak w dużej mierze materiał, z jakiego znicz został wykonany. To właśnie materiał jest odpowiedzialny za jego trwałość, a dokładniej za wytrzymałość na różne zjawiska pogodowe, np. wiatr, deszcz i śnieg. Znicz to nie tylko osłonka. Ważne jest także jego wnętrze, czyli wkład. Tradycyjne rodzaje wkładów, jakie oferują producenci, to: olejowe, woskowe oraz parafinowe. W każdym z wymienionych rodzajów najważniejsza jest długość spalania. Od niedawna w ofercie dostępne są też wkłady LED.

image
Sprzątanie grobów

Jak przygotować groby na Wszystkich Świętych? Sposoby na czyszczenie nagrobków

W jakie znicze najlepiej zainwestować? Okazuje się, że najpopularniejsze są znicze z wkładami parafinowymi. Czas spalania w przypadku tego wyboru to nawet 7 dni. Nieco dłuższy czas osiągają wkłady olejowe – do 9 dni, jednak w tym wypadku trwałość rośnie wraz z ceną. Z kolei wkłady woskowe mają niską cenę, co jednocześnie pokrywa się z krótkim czasem palenia. Nawet duże znicze tego typu palą się 2-3 dni. Jeśli nie przeszkadza ci mniej tradycyjna forma, możesz rozważyć zakup zniczy solarnych lub na baterie.

Bez względu na jakie znicze zdecydujesz się, pamiętaj, że trwałość każdego znicza można wydłużyć. Wystarczy, że sięgniesz po proste triki, które ci w tym pomogą.

Chcesz, żeby znicze paliły się dłużej? Kilka prostych trików

Trwałość nie zawsze musi wiązać się z dużymi kosztami. Jeśli w tym roku twój budżet nie pozwala na zakup produktów wysokiej jakości, nie musisz się tym martwić. Mamy kilka sposobów, które sprawią, że nawet najtańsze znicze będą palić się dłużej niż zapowiada producent:

  • włóż wkłady do zamrażarki przed wyjściem na cmentarz – zmrożony wosk staje się twardszy i bardziej zbity, a to oznacza, że topi się dużo wolniej; knot – po wyjęciu z zamrażarki będzie mniej podatny na działanie wysokiej temperatury, więc będzie się dłużej palił; najlepiej zrobić to kilka godzin przed zapaleniem znicza;
  • wsyp szczyptę soli do wkładu – sól również spowolni wypalanie się znicza; najlepiej rozsyp sól wokół knota;
  • przytnij knot na długość ok. 5 mm – krótszy knot będzie palił się dłużej, a jego długość zapobiegnie nagrzewaniu się obudowy znicza; dodatkowo unikniesz tzw. kopcenia i brudzenia się znicza; ważne jest, by zrobić to idealnie równo i obcinając knot, nie przekroczyć do 1 cm długości;
  • długość i waga wkładu ma znaczenie – im dłuższy i cięższy wkład, tym dłuższy czas spalania;
  • unikaj zniczy, których wkłady mają na powierzchni pęcherzyki – im gładsza powierzchnia, tym dłuższy czas spalania; możesz też samodzielnie wyrównać powierzchnię wosku.

image
Ceny zniczy

Ile kosztują znicze? Oto przegląd cen z popularnych sieci marketów

Źródło: kobieta.onet.pl, eska.pl

oprac. Patrycja Lisowska

fot. envato elements

pogoda
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
14. lipiec 2024 22:26