StoryEditorStop infekcjom!

Domowe sposoby na gardło

07.10.2022., 13:00h

Ból gardła to jeden z częstszych objawów infekcji okresu jesienno-zimowego. Zwykle pojawia się znienacka i niestety samoistnie ciężko się go pozbyć. Zanim sięgniemy po pastylki, warto wypróbować naturalne i domowe metody. Które z nich szczególnie mogą okazać się pomocne w przypadku bólu gardła?

Najczęstszym powodem bólu gardła jest wirus, katar, grypa. Bywa, że jest efektem alergii lub zbyt suchego powietrza. Ból przy przełkaniu staje się szczególnie uciążliwy podczas jedzenia, powodując dyskomfort po każdym kęsie. Jak sobie z nim poradzić?

Woda z solą

Nie jest to najsmaczniejszy sposób, ale skuteczny. Płukanie gardła tzw. solanką to jedna z najstarszych metod radzenia sobie z bólem gardła. Roztwór powinien być ciepły – wsypujemy jedną dużą łyżkę soli do szklanki wody i gotowe.

Pij dużo płynów

W czasie gardłowych infekcji należy pić dużo ciepłych napojów: wodę z cytryną i miodem, herbatę z cytryną, gorący sok malinowy, miksturę z imbirem, cytryną i miodem lub po prostu przegotowaną wodę bez dodatków.  

Woda utleniona

Starym i skutecznym, ale niezbyt smacznym sposobem na bolące gardło, jest płukanie gardła wodą utlenioną. Mieszamy 1 łyżeczkę 3% wody utlenionej i pół szklanki letniej wody. Płuczemy dwukrotnie, kilka razy dziennie.

Szałwia

Płukanie gardła naparem z szałwii lub rumianku to kolejne domowe sposoby, które stosowały nasze babcie.

image
Na kaszel

Syrop z cebuli - na co pomaga i jak go przygotować?

Czosnek i cebula

Właściwości antybiotyczne czosnku są wszystkim znane. W razie infekcji, można zjadać 3 ząbki czosnku w ciągu dnia. Należy wcześniej go zmiażdżyć. Syrop z cebuli jest wskazany niemal przy każdym przeziębieniu. Właściwości odkażające cebuli na pewno skrócą czas infekcji. Przepis znajdziecie w naszym artykule.

Kisiel z siemienia lnianego 

Bardzo często przyczyną bólu gardła jest suche powietrze. Dlatego warto wspierać się mieszankami, które pomogą w nawilżeniu śluzówki gardła. Tutaj idealnie sprawdzi się domowy kisiel z siemienia lnianego z syropem owocowym.

Składniki:  

  • 500 ml wody, 
  • 3-4 łyżki siemienia lnianego w ziarnie.  

Przygotowanie: 

Umieść składniki w garnuszku, doprowadź do wrzenia i gotuj przez ok. 10 minut. Dodaj syrop owocowy lub ewentualnie owoce i zmiksuj na koktajl. Ważne, by specyfik pić jeszcze ciepły.   

Miód

To niezastąpiony produkt naturalny, który wykazuje właściwości przeciwbakteryjne i przeciwgrzybicze, redukuje stany zapalne, koi podrażnioną śluzówkę. Dobrze jest ssać porcję miodu kilka razy dziennie.

Odpowiednia atmosfera

Nawilżanie powietrza nabiera na znaczeniu w okresie jesienno-zimowym, kiedy grzejniki generują suche powietrze. Ważne, aby wietrzyć pomieszczenia i opcjonalnie stosować nawilżacze powietrza.

Angelika Drygas

Fot. envato elements

pogoda
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
03. maj 2024 12:32