StoryEditorNaturalne piękno

Jak zadbać o siwe włosy, aby były piękne?

21.11.2023., 14:00h
Czujesz się gotowa, aby zaakceptować swoje siwe włosy? Nawet jeśli jeszcze nie, w tym tekście znajdziesz wszystko, co musisz wiedzieć o pielęgnacji siwych włosów, niezależnie od tego, czy nosisz z premedytacją srebrzyste pasemka, czy też znajdujesz się w „trudnej” fazie przejściowej, w której czekasz, by siwe włosy odrosły.

Wszyscy mieliśmy kiedyś ochotę wyrwać pierwszy siwy włos. Może niektóre z nas tak robiły. Jednak wyrywanie siwych włosów może uszkodzić mieszek włosowy, w wyniku czego włos może już w tym miejscu nie odrosnąć. Jeśli będziemy tak robić, w miarę przybywania siwych włosów możemy mieć ich coraz mniej. Jeśli dodamy do tego fakt, że włosy naturalnie przerzedzają się wraz z wiekiem, ta praktyka może przyprawić nas o łysinę.

Ponieważ siwym włosom brakuje pigmentu, mają one zazwyczaj inną teksturę niż reszta włosów. Jeśli pierwotnie miałyśmy cienkie włosy, kiedy zaczną siwieć, mogą stać się szorstkie. Jeśli mamy grube, te siwiejące mogą zrobić się delikatne. Czasami może to być kombinacja obu rodzajów. Aby siwizna dobrze komponowała się z resztą włosów i aby ujednolicić ich teksturę, warto wykorzystać odpowiednie produkty do stylizacji. Specjaliści zalecają stosowanie kremu wygładzającego, aby uporządkować włosy i zapanować nad ich puszeniem się. Do układania niesfornych pasm przydają się też olejki do włosów.

Siwe włosy – krótko albo w pasemkach

Jakieś srebrne pasma nie chcą „współpracować”? Wypróbuj łatwego triku. Lakier do włosów zdziała cuda, jeśli spryskasz nim palce, a potem wygładzisz poszczególne siwe włosy. Złap włos czy pasmo palcami i umieść je w pożądanym miejscu. Denerwuje cię powolne odrastanie siwych włosów? Dobrym wyjściem jest przycięcie ich na krótko. Łatwiej też będzie je układać. Krótsza fryzura dobrze sprawdza się również w przypadku miękkich i delikatnych włosów – mniejsza długość nie będzie obciążać włosów, nadając im strukturę i objętość. A jeśli skrócenie włosów wydaje ci się zbyt rewolucyjną zmianą, możesz zdecydować się na ich wycieniowanie i lekko „rozczochraną” fryzurę. To pomoże ukryć pomiędzy włosami siwe odrosty.

image

Piękne siwe włosy

FOTO: Envato Elements

Kobiety uważają często, że w farbowaniu siwizny sprawdza się jedynie zasada „wszystko albo nic”. To błąd. Świetnym rozwiązaniem są pasemka, które pomagają optycznie zlać siwiznę z naturalnym czy farbowanym kolorem włosów. W tym celu możesz albo lekko przyciemniać siwe pasma, albo lekko rozjaśniać pasma naturalnych włosów. Jeśli farbujesz w domu, najlepiej będzie użyć półtrwałej farby, aby wygląd był bardziej naturalny. Najlepsze efekty osiągniesz, jeśli przez farbę nadal będzie widać siwe włosy. Chodzi więc tu nie tyle o maskowanie siwizny, co dodanie jej koloru.

Siwe włosy bez zażółceń

Kiedy twoje siwe włosy są już w pełni widoczne, znów wymagają specjalnych produktów. Pamiętaj, że niektóre produkty do stylizacji mogą matowić włosy. Gdy sięgniesz po kolejny lakier do włosów lub odżywkę bez spłukiwania, zwróć uwagę na kolor produktu. Często mają złoty odcień, który z czasem może zabarwić siwe włosy, nadając im miedziane albo żółte tony. Szukaj produktów bezbarwnych. Suszarka jest niezbędna w stylizowaniu, ale uważaj, aby nie traktować srebrnych pasm zbyt wysoką temperaturą, ponieważ może to spowodować żółknięcie lub zabarwienie włosów. Wiele zależy od tego, jak mocne są włosy. Cienkie są bardziej wrażliwe na wyższe temperatury, grubsze mogą znieść nieco więcej ciepła. Aby uniknąć przegrzania, przestaw suszarkę na chłodniejsze powietrze i koniecznie użyj produktu do stylizacji chroniącego przed wysoką temperaturą. Dobrym wyborem będą też sposoby niewykorzystujące ciepła, jak choćby wałki na rzepy.

Nawilżanie siwych włosów

Siwe włosy mają tendencję do przesuszania się, dlatego kluczem do nawilżenia jest stosowanie nawilżającego szamponu i odżywki. Ale nie wszystkie produkty nawilżające są takie same. Unikaj dimetikonu – rodzaju silikonu powszechnie stosowanego we wszystkich rodzajach produktów do włosów. Dimetikon nie rozpuszcza się w wodzie, więc jeśli występuje w dużych ilościach, może przedostać się do włosów i nie zostać wypłukany, co będzie je obciążać. Zaszkodzi to stylizacji zwłaszcza delikatnych siwych włosów, które wymagają większej objętości.

image

Piękne siwe włosy

FOTO: Envato Elements

Pielęgnacja siwych włosów

Zazwyczaj uważa się, że siwe włosy nie zawierają pigmentu. Tymczasem mają go w minimalnych ilościach. Pigmenty te wyglądają na żółte lub pomarańczowe, w zależności od odcienia szarości. Aby wyrównać ogólny kolor, warto wypróbować koloryzującą piankę do włosów, która zniweluje żółto-pomarańczowe odcienie. Pianka nie zmieni twojego naturalnego koloru włosów. Styliści zalecają też, by siwym włosom serwować raz w miesiącu dobry preparat nabłyszczający.

Fioletowe szampony i odżywki także pomogą przeciwdziałać żółtym odcieniom. Mimo że szampony mają ciemniejszy kolor, to odżywki zawierają więcej pigmentu. Póki nie wiadomo ile pigmentu potrzebują twoje włosy, wypróbuj najpierw szampon, aby uzyskać lekki efekt tonizujący. Jeśli włosy mają więcej pomarańczowego odcienia, wybierz samą odżywkę. Jeśli przesadzisz z fioletowymi produktami i włosy będą miały lekko niebieski odcień, nie panikuj – to chwilowy efekt. Fioletowy osad spłucze się podczas następnego prysznica, gdy użyjesz zwykłego szamponu.

image
Natura w łazience

Kozieradka – naturalna wcierka na wypadające włosy! Jak ją przyrządzić?

Oczyszczanie siwych włosów

Jeśli stawiasz na siwiznę, trzeba będzie zainwestować także w szampony oczyszczające. Należy stosować taki szampon raz w tygodniu, by wypłukać pozostałości barwiących siwiznę innych preparatów i zanieczyszczenia z powietrza. Ponieważ siwym włosom brakuje pigmentu, mogą łatwo zostać zabarwione przez czynniki zewnętrzne, takie jak produkty do stylizacji, zanieczyszczenia, a także promieniowanie UV, lampy fluorescencyjne czy promienie słoneczne. Latem chronisz skórę przed słońcem? Zrób to samo z włosami. Spryskuj je preparatem chroniącym przed promieniowaniem UV szczególnie w cieplejszych miesiącach.

Karolina Kasperek

Artykuł ukazał się w Tygodniku Poradniku Rolniczym 46/2023 na str. 47. 

fot. envato elements

pogoda
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
23. lipiec 2024 17:03