Ta pospolita roślina częściej nazywana jest tawułą błotną, kropidłem błotnym, kozią brodą. Spotkamy ją na łąkach, czy nad brzegami wód. Osoby zainteresowane ziołolecznictwem i medycyną naturalną wiedzą, że z kwiatów wiązówki można zrobić leczniczy napar, syrop lub nalewkę. Niektórzy wykorzystują także jej ziele, liście, a nawet kłącze. Te najcenniejsze – kwiaty – można zbierać od czerwca do połowy sierpnia.
Co zrobić z pozyskanymi kwiatami tawuły?
Suszymy je na papierze lub wieszamy pod sufitem w suchym, ciemnym i przewiewnym miejscu. Takie ususzone kwiaty posłużą za bazę do sporządzenia naparu, który warto pić w trakcie infekcji, ale także w przypadku schorzeń reumatycznych.
Wiązówka błotna – właściwości lecznicze:
- przeciwgorączkowe,
- przeciwzapalne,
- przeciwbólowe,
- moczopędne,
- odtruwające,
- antybakteryjne.
Wiązówka wspomaga także niwelowanie trądziku, owrzodzeń, przyspiesza również gojenie się ran.
Wiązówka błotna – źródło zdrowia
Wiązówka błotna zawiera, m.in. cenne dla zdrowia garbniki, pochodne kwasu salicylowego, flawonoidy, sole mineralne, witaminy: B1, B2, C, E, czy rutynę.
Wiązówka błotna – dobra na...
Tawuła może być wsparciem podczas leczenia gronkowca złocistego. Warto omówić z lekarzem jej stosowanie, obok antybiotykoterapii. Ponadto pomaga w niwelowaniu objawów wrzodów żołądka, czy zgagi. Oczyszcza organizm z toksyn, działa moczopędnie. W związku z tym wspomaga także odchudzanie. Przede wszystkim zadziała jednak podczas rozmaitych sezonowych infekcji! Polecana jest osobom borykającym się z bólami mięśni i stawów.
Wiązówka błotna – leczniczy napar i nalewka
Aby przyrządzić napar, należy łyżkę kwiatów zalać szklanką wrzątku i zaparzać pod przykryciem przez kwadrans. Napój najlepiej podzielić na trzy porcje i wypić w ciągu dnia.
Syrop z kwiatów wiązówki błotnej (za oliwka24.pl)
Składniki:
- cztery garście kwiatów wiązówki,
- szklanka zmielonego cukru brązowego,
- sok wyciśnięty z trzech cytryn,
- jedna starta skórka z cytryny
- trzy szklanki wody.
Wykonanie: wodę mieszamy z cukrem i doprowadzamy całość do wrzenia, gotujemy przez dziesięć minut, aż powstanie syrop, po czym zdejmujemy z palnika. Dodajemy do syropu sok cytrynowy i startą skórkę z cytryny. Całość mieszamy i dodajemy kwiaty wiązówki, po czym ponownie mieszamy i zaparzamy je w syropie. Gdy syrop ostygnie, przecedzamy go przez gazę.
Wiązówka błotna w kosmetyce
Tawuła jest wykorzystywana także w kosmetologii, ponieważ działa ściągająco, przeciwzapalnie, zapobiega powstawaniu przebarwień.
Wiązówka błotna – przeciwwskazania
To roślina, której unikać powinny osoby uczulone na salicylany, dzieci, kobiety w ciąży i karmiące piersią, a także alergicy i pacjenci stosujący leki przeciwzakrzepowe.
Uwaga! Stosowanie roślin jako wsparcie w leczeniu zawsze należy omówić z lekarzem!
Przeczytaj także:
Oprac. Angelika Drygas
fot. envato elements