StoryEditorNaturalnie dobre

Wiązówka błotna – naturalna pogromczyni przeziębienia

05.05.2023., 10:00h
Rośnie w Polsce na dziko w wielu miejscach. Zwykle jej nie zauważamy – być może dlatego, że niewiele osób wie o jej prozdrowotnych właściwościach. A szkoda. Działa niczym aspiryna, a jest w pełni naturalna. Dlaczego warto zainteresować się wiązówką błotną?

Ta pospolita roślina częściej nazywana jest tawułą błotną, kropidłem błotnym, kozią brodą. Spotkamy ją na łąkach, czy nad brzegami wód. Osoby zainteresowane ziołolecznictwem i medycyną naturalną wiedzą, że z kwiatów wiązówki można zrobić leczniczy napar, syrop lub nalewkę. Niektórzy wykorzystują także jej ziele, liście, a nawet kłącze. Te najcenniejsze – kwiaty – można zbierać od czerwca do połowy sierpnia.

Co zrobić z pozyskanymi kwiatami tawuły?

Suszymy je na papierze lub wieszamy pod sufitem w suchym, ciemnym i przewiewnym miejscu. Takie ususzone kwiaty posłużą za bazę do sporządzenia naparu, który warto pić w trakcie infekcji, ale także w przypadku schorzeń reumatycznych.

Wiązówka błotna – właściwości lecznicze:

  • przeciwgorączkowe,
  • przeciwzapalne,
  • przeciwbólowe,
  • moczopędne,
  • odtruwające,
  • antybakteryjne.

Wiązówka wspomaga także niwelowanie trądziku, owrzodzeń, przyspiesza również gojenie się ran.

Wiązówka błotna – źródło zdrowia

Wiązówka błotna zawiera, m.in. cenne dla zdrowia garbniki, pochodne kwasu salicylowego, flawonoidy, sole mineralne, witaminy: B1, B2, C, E, czy rutynę.

image
Naturalna aspiryna

Kora wierzby lepsza od aspiryny. Na co pomaga?

Wiązówka błotna – dobra na...

Tawuła może być wsparciem podczas leczenia gronkowca złocistego. Warto omówić z lekarzem jej stosowanie, obok antybiotykoterapii. Ponadto pomaga w niwelowaniu objawów wrzodów żołądka, czy zgagi. Oczyszcza organizm z toksyn, działa moczopędnie. W związku z tym wspomaga także odchudzanie. Przede wszystkim zadziała jednak podczas rozmaitych sezonowych infekcji! Polecana jest osobom borykającym się z bólami mięśni i stawów.

Wiązówka błotna – leczniczy napar i nalewka

Aby przyrządzić napar, należy łyżkę kwiatów zalać szklanką wrzątku i zaparzać pod przykryciem przez kwadrans. Napój najlepiej podzielić na trzy porcje i wypić w ciągu dnia.

Syrop z kwiatów wiązówki błotnej (za oliwka24.pl)

Składniki: 

  • cztery garście kwiatów wiązówki,
  • szklanka zmielonego cukru brązowego,
  • sok wyciśnięty z trzech cytryn,
  • jedna starta skórka z cytryny
  • trzy szklanki wody.

Wykonanie: wodę mieszamy z cukrem i doprowadzamy całość do wrzenia, gotujemy przez dziesięć minut, aż powstanie syrop, po czym zdejmujemy z palnika. Dodajemy do syropu sok cytrynowy i startą skórkę z cytryny. Całość mieszamy i dodajemy kwiaty wiązówki, po czym ponownie mieszamy i zaparzamy je w syropie. Gdy syrop ostygnie, przecedzamy go przez gazę.

Wiązówka błotna w kosmetyce

Tawuła jest wykorzystywana także w kosmetologii, ponieważ działa ściągająco, przeciwzapalnie, zapobiega powstawaniu przebarwień.

Wiązówka błotna – przeciwwskazania

To roślina, której unikać powinny osoby uczulone na salicylany, dzieci, kobiety w ciąży i karmiące piersią, a także alergicy i pacjenci stosujący leki przeciwzakrzepowe.

Uwaga! Stosowanie roślin jako wsparcie w leczeniu zawsze należy omówić z lekarzem!

Przeczytaj także: 

Dary natury

Pączki topoli – niezbędne w domowej apteczce. Na co pomagają?

Topola to drzewo dobrze wszystkim znane. Ma wiele cennych właściwości prozdrowotnych, dlatego znalazła szerokie zastosowanie w ziołolecznictwie. W jakich przypadkach dobrze jest sięgać po jej pączki?

Oprac. Angelika Drygas

fot. envato elements

pogoda
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
26. kwiecień 2024 06:32