Spotykamy sporo gatunków topoli, ale najszersze zastosowanie ma topola czarna. Pąki zbiera się wczesną wiosną, zanim jeszcze pojawią się liście. Te pączki zawierają wtedy lepką żywicę, po zebraniu należy je wysuszyć. Topola czarna jest drzewem wysokim, a jej kora ma barwę ciemnobrunatną.
Topola czarna – właściwości i zastosowanie
Napar z pączków ma wiele cennych zastosowań:
- działa moczopędnie,
- działa przeciwzapalnie i przeciwgorączkowo,
- pomaga w odkrztuszaniu wydzieliny w czasie kaszlu,
- łagodzi ból,
- łagodzi bóle stawów i mięśni,
- przyspiesza gojenie ran (w zastosowaniu zewnętrznym),
- zmniejsza owrzodzenia nóg,
- koi nerwy.
Wywar z pączków topoli stosowany jest w przypadku schorzeń dróg moczowych, podagry, w czasie grypie i innych infekcji, w trakcie osłabienia, czy zapalenia stawów. Zewnętrznie pomaga w leczeniu hemoroidów, oparzeń, owrzodzeń.
Przepis na odwar z pączków topoli:
1 łyżkę rozdrobnionych pączków należy zalać szklanką wrzącej wody i pozostawić pod przykryciem na około 25 minut, po tym czasie przecedzamy. Odwar można pić 2-3 razy po 100 ml. Receptura nadaje się także do zewnętrznych okładów. Można także same zmiażdżone pączki przykładać na chore miejsce.
Naturalna aspiryna
Pączki topoli są bogate w salicylany, dzięki którym wspierają zwalczanie infekcji i przeziębienia, działają napotnie i przyspieszają odtruwanie organizmu. To naturalna aspiryna, podobnie jak kora wierzby. Tak naprawdę historia wykorzystania pączków topoli sięga średniowiecza.
Topola czarna – skutki uboczne, przedawkowanie
Do stosowania topoli czarnej przeciwwskazaniem jest ciąża, laktacja, uczulenie na salicylany, alergia, przewlekłe schorzenia układu pokarmowego.
Właściwości lecznicze kory topoli
Odwar z kory topoli pomaga obniżyć gorączkę. Stosuje się ją także w celu łagodzenia stanów zapalnych przy reumatyzmie. Nadaje się również do płukania jamy ustnej podczas zapalenia dziąseł.
Las – źródłem zdrowia
Polecamy także artykuły, w których opisujemy dobroczynne właściwości innych roślin, na bazie których można przygotować: syrop z młodych pędów sosny, mniszka lekarskiego, koniczyny, kwiatów z czarnego bzu, sok z brzozy, czy napar z bazi lub z pokrzywy – to domowe sposoby, które są jak na wyciągnięcie ręki!
Oprac. Angelika Drygas
fot. envato elements