StoryEditorWakacje 2023

Kilka ważnych zasad bezpiecznych wakacji

23.06.2023., 10:00h
Wakacje kojarzą się z beztroską, urlopem i wyjazdami. To czas odpoczynku i relaksu. Każdego roku warto przypominać o tym, jakie są podstawowe zasady bezpieczeństwa podczas letnich wojaży.

Podczas wakacji należy zadbać o bezpieczeństwo swoje, dzieci i osób starszych. Jesteśmy bardziej narażeni na niespodziewane sytuacje, także te niebezpieczne, ponieważ znajdujemy się w niecodziennych okolicznościach. O czym należy pamiętać?

 1. Bezpieczne kąpiele

Lato kojarzy się z kąpielami na wolnym powietrzu. Bezwzględnie wybierajmy miejsca oznaczone, z ratownikami. Należy także zapoznać się z regulaminem kąpieliska. Nigdy nie wchodzimy do wody po zażyciu jakichkolwiek używek, jak alkohol czy narkotyki. Nigdy nie pływamy na czczo lub po objedzeniu się obfitym posiłkiem. Nie skaczemy, ani nie nurkujemy w miejscach niestrzeżonych i niedozwolonych. Podczas przebywania na łódce, kajaku, czy na rowerze wodnym należy nosić kamizelkę ratunkową. Dzieci nie mogą samodzielnie wchodzić do wody, muszą pozostawać pod czujną opieką osoby dorosłej.

image

Kilka ważnych zasad bezpiecznych wakacji

FOTO: Envato Elements
 1. Ochrona przed słońcem

Nieostrożne i zbyt częste przebywanie na słońcu grozi poparzeniem, udarem, a w dłuższej perspektywie może prowadzić do nowotworów. Nie należy narażać siebie i swoich podopiecznych na szkodliwe promieniowanie UV. Używajmy kremów z wysokimi filtrami UV 50+, zakładajmy czapkę lub kapelusz na głowę i okulary przeciwsłoneczne – nie tylko podczas przebywania na plaży, ale także w czasie zabawy na świeżym powietrzu, wędrówek, pracy w ogrodzie. Należy unikać słońca zwłaszcza między godziną 10:00 a 14:00.

 1. Wyjazdy dalekie i bliskie

Jeśli opuszczasz kraj, weź ze sobą Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ). Warto także zastanowić się nad dodatkowym ubezpieczeniem – w tym wypadku należy dokładnie przeczytać o tym, jaki zakres świadczeń obejmuje polisa.

 1. Pij wodę!

Lato to czas upałów, temperatury sięgają zenitu, jest parno i duszno. Dorosły człowiek powinien wypijać od 1,5 do 2 litrów płynów w ciągu dnia, a podczas upałów nawet do 3,5 litra. Dziecko ważące 10 kg powinno na dobę otrzymywać około litr płynów + 50 ml na każdy kilogram powyżej 10 kg. Nośmy przy sobie butelki z wodą pitną, aby zapobiec odwodnieniu. 

 1. Dobre przygotowanie

Na wyjazdy, czy piesze wędrówki weź ze sobą jedzenie, picie, naładowany telefon i powerbank, latarkę, kurtkę przeciwdeszczową, elementy odblaskowe. Zawsze wybieraj oznakowane ścieżki i szlaki. Na wycieczkę do lasu załóż wysokie buty (zabezpieczenie przed żmiją zygzakowatą). Jeśli wybierasz się na spacery po łąkach, w parku lub lesie, użyj środki odstraszające kleszcze i inne owady. Po powrocie sprawdź, czy nie masz kleszcza w swoim ciele. Miej przy sobie apteczkę pierwszej pomocy, a przed wyjazdem przypomnij sobie zasady jej udzielania. Zapisz numer alarmowy 112 w telefonie – w newralgicznych sytuacjach pamięć może zawodzić. Zawsze przed wyjściem, szczególnie w góry, trzeba zawiadomić osobę bliską o tym, gdzie się wybieramy i jakim szlakiem pójdziemy.

image
Uroki wsi

Top 5 pięknych wsi na wakacje w Polsce

Zasady czujności

 • Zwracaj uwagę na to, czy żywność, którą zamierzasz zjeść, jest świeża. Przechowuj jedzenie w odpowiednich warunkach i niskiej temperaturze, przestrzegaj terminów przydatności do spożycia.
 • Na rowerze – tylko w kasku.

 • Uważaj na swoje na dokumenty i przedmioty wartościowe.
 • W miarę możliwości podróżuj z kimś bliskim.
 • Nie rozpalaj ogniska w lesie i jego pobliżu.
 • Nie pływaj w pobliżu wodorostów. 
 • Zanim wejdziesz do wody, poczekaj chwilę w cieniu, aby uniknąć szoku termicznego.

Angelika Drygas

Fot. envato elements

Źródło. gov.pl

pogoda
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
23. czerwiec 2024 12:45