Kosmetyki wykonywane samodzielnie w domu nie mają ani konserwantów, ani sztucznych barwników. Do tego są proekologiczne. Autorskie mieszanki pakujemy w szklane pojemniczki po innych kosmetykach – dlatego warto je kolekcjonować. Do tworzenia domowych kremów, balsamów, dezodorantów czy peelingów potrzebne mogą być produkty, które znajdują się w kuchni, jak np. awokado lub półprodukty będące bazą, np. masło shea, olejki eteryczne (zanim zastosujesz wybrany olejek eteryczny, wykonaj próbę uczuleniową).
Domowe perfumy
Zacznijmy od autorskiego zapachu. To świetny patent dla wybrednych i osób, które lubią eksperymentować. Aby wykonać perfumy samodzielnie we własnym domu, można wybrać spośród dwóch typów – tradycyjne mieszanki w sprayu lub w kremie.
Perfumy z olejków eterycznych
Składniki:
- spirytus 95% – 75 ml,
- woda destylowana ok. 15-20 ml,
- ulubiony olejek eteryczny lub mieszanka kilku zapachów ok. 5-10 ml.
Wykonanie:
Potrzebna będzie buteleczka z atomizerem, najlepiej po poprzednim zapachu lub hydrolacie. Należy ją dokładnie umyć. W serwisie wizaz.pl eksperci podają, że mieszanka wody i olejków to sprawa indywidualna. Należy stopniowo mieszać te składniki, aby metodą prób i błędów uzyskać wymarzony efekt. Ważne, aby roztwór nie miał mniej niż 70% alkoholu. W przypadku mieszania kilku zapachów, należy wybrać ten dominujący i użyć go o kroplę lub dwie więcej. Gotowe perfumy zostawiamy na kilkanaście godzin, aby zapach mógł dojrzeć.
Perfumy w kremie
Są 100% naturalne, nie zawierają sztucznych dodatków, konserwantów, ani alkoholu. Zawierają oleje i wosk, które dodatkowo pielęgnują skórę. Aby je wykonać, należy zaopatrzyć się w wosk pszczeli (ok. 7 g), olej jojoba (ok. 7 g) i ulubione olejki eteryczne (ok. 3 g). W kąpieli wodnej rozpuszczamy wosk i łączymy go z olejem jojoba. Powstałą papkę mieszamy, aż nabierze konsystencji kremu. Dodajemy olejki i mieszamy całość, po czym przekładamy do słoiczka i odstawiamy w ciemne miejsce na całą dobę.
Prosty krem do twarzy i ciała
Gramatura zależy tak naprawdę od pojemnika, którym dysponujemy. Zdarza się, że proporcje można dobierać „na oko. Tak jest w tym przepisie – łączymy masło shea (naturalne) z ulubionym olejem tłoczonym na zimno, (np. arganowy) i dokładnie mieszamy. Masło shea może wymagać podgrzania w kąpieli wodnej, gdyż jego konsystencja bywa zbyt twarda. Aby zyskać przyjemny zapach, dodajemy kilka kropel ukochanego olejku eterycznego. Przekładamy całość do szklanego słoiczka i czekamy aż zastygnie. Krem skutecznie regeneruje wysuszoną skórę.
Tonik do twarzy
Hm, nie trzeba wcale go kupować w drogerii. Wystarczy jedna łyżeczka octu jabłkowego na 10 łyżeczek wody, aby powstała supermikstura. Można ją stosować codziennie rano i wieczorem – wystarczy przetrzeć twarz wacikiem lub skorzystać z butelki z atomizerem i spryskać nią twarz. Tonik ma działanie bakteriobójcze i grzybobójcze, rozjaśnia cerę i ją wygładza.
Peeling kawowy do ciała
Składniki:
- kawowe fusy,
- 3 łyżki oliwy z oliwek lub oleju (np. arganowy/słonecznikowy),
- cukier,
- cynamon.
Aby pobudzić krążenie i wygładzić skórę, warto przyrządzić peeling kawowy wykonany z fusów! Fusy i cukier należy wymieszać z olejem i gotowe! Proporcje dobieramy „na oko”, aby konsystencja była przyjemna do rozsmarowania. Peeling nakładamy na wilgotną skórę i wmasowujemy okrężnymi ruchami, oczywiście na koniec spłukujemy.
Maska do włosów z awokado
Składniki:
- dojrzałe awokado,
- 2 łyżki oliwy z oliwek,
- łyżka soku z cytryny.
Awokado rozgniatamy dokładnie, mieszamy z oliwą i sokiem z cytryny, nakładamy na włosy na 20 minut. Po tym czasie spłukujemy i myjemy kosmyki szamponem.
Przepis na dezodorant:
- 3 łyżki nierafinowanego oleju kokosowego,
- 1,5 łyżki sody oczyszczonej,
- kilka kropli olejku eterycznego.
Sposób wykonania:
Olej kokosowy mieszamy z pozostałymi składnikami i przekładamy do słoiczka. Jeśli olej jest zbyt twardy, należy go uprzednio rozpuścić w kąpieli wodnej. Tego typu antyperspirant ma działanie bakteriobójcze, dlatego nie dopuszcza do wytworzenia się nieprzyjemnego zapachu.
Oprac. Angelika Drygas
Fot. envato elements