StoryEditorPomoc w nauce

10 sposobów na skuteczne wsparcie dziecka w nauce

28.01.2023., 14:00h

Odrabianie lekcji z dziećmi czy pomoc w przygotowaniu do sprawdzianów nie zawsze przebiegają w lekkiej atmosferze. Aby nie podcinać skrzydeł dziecku i nie stracić cierpliwości, warto wdrożyć kilka zasad. Jakich?

Pomagaj, ale nie wyręczaj

Każde dziecko w czasie rozwoju powinno samodzielnie nauczyć się rozwiązywania problemów. W przeciwnym razie będzie miało kłopoty w przyszłości. Pokonywanie trudności to jedno, ale osiąganie celu i zdobywanie nowych umiejętności – to kwestia gruntowania wiary we własne możliwości. Jeśli dziecko wykona tę pracę, będzie odczuwało wielką satysfakcję z poradzenia sobie z czymś, co było niewygodne. Ważna jest pomoc rodzica, ale także jednoczesne pozwolenie dziecku na popełnianie błędów i tym samym uczenie się tego, co wartościowe.  

Daj dobry przykład

Marzysz o tym, aby Twoje dziecko czytało? Czytaj również – niech maluch widzi cię z lekturą nie tylko od święta. Wspierasz uzdolnienia plastyczne pociechy? Dbaj o wspólne kreatywne aktywności, a jeśli zależy ci na rozwoju sportowym dziecka – sam/sama uprawiaj sport!

Motywuj – pozytywnie

Podkreślaj osiągnięcia dziecka, zadawaj takie pytania, na które dziecko zna odpowiedzi lub może je wydedukować. Niech w pokoju malucha będą jego trofea, zdjęcia i dyplomy – to wzmocni wiarę w jego możliwości!

Słuchaj i wspieraj

Czas dedykowany dziecku powinien być przepełniony uważnością. Nic nie zastąpi zainteresowania i czasu poświęconego dziecku. Dajcie sobie czas na wyczerpujące opowieści o życiu szkolnym, zadawaj pytania, ale także słuchaj aktywnie. Nawiązuj do tego, co było w przeszłości, okazuj szczere zainteresowanie, a przy tym dziel się swoimi doświadczeniami i przeżyciami.  

Postaw na interaktywne rozwiązania

Bądź kreatywny – zabieraj dziecko do muzeum, kina, na wystawy i wernisaże. Pokaż otaczającą przyrodę i ucz poprzez doświadczanie. Trudny sprawdzian z biologii? Może wybierzcie się do lasu, by w terenie ugruntować wiedzę? Klasówka z geografii – poszukaj ciekawych pomocy w internecie, które zainteresują ucznia. Razem szukajcie informacji na zadany temat.

Obudź wewnętrzną motywację

Nie stosuj nagród pieniężnych, by zmotywować dziecko do nauki. Najlepiej, jeśli dziecko będzie czuło, że nie uczy się dla ocen czy pochwał, ale dla siebie. Zdobywanie wiedzy to nie kalkulacja zysków czy strat, a droga do poznania świata i siebie. Opowiadaj o pięknych możliwościach, jakie daje wiedza.

Nie baw się w krytyka i nie porównuj

Jedną z bardziej krzywdzących strategii jest krytykowanie i porównywanie dziecka do innych kolegów i koleżanek. Niezbyt dobrym pomysłem jest wydawanie negatywnych sądów o nauczycielach i ich metodach nauczania. Skupcie się na pozytywnych przekazach i generowaniu wysokich wibracji poprzez radość ze zdobywania wiedzy.

image
Zdrowie dzieci

Jak rozpoznać zaburzenia integracji sensorycznej u dziecka?

Zadbaj o otoczenie

Ważne jest także zapewnienie uczniowi dobrych warunków do nauki. Odpowiednie oświetlenie i biurko, wygodne krzesło i przyjazne barwy w pokoju to podstawa. W pomieszczeniu powinno być jak najmniej „rozpraszaczy”. Wspólnie dbajcie o porządek i możliwość skupienia uwagi – wyłączcie telewizor czy komputer, które na pewno przeszkadzają w efektywnej nauce.

Stosuj dobrą dietę i planowanie

Bardzo przydaje się także nauka planowania czasu, aby nie odkładać przygotowań do sprawdzianów na ostatnią chwilę. Warto zakupić dziecku kalendarz, planner lub tablicę, na której będą wypisane ważne terminy, np. klasówek. Niezwykle istotna jest także zdrowa dieta pociechy, odpowiednie nawodnienie, ruch na świeżym powietrzu i porządna dawka snu – bez tego ani rusz!

Wierz w swoje dziecko

Nie trać wiary w malucha, stawaj przy nim, broń jego zdania, doceniaj pomysłowość, szanuj. Dawaj określone zadania i proś o pomoc, licz się ze zdaniem swojej pociechy!

 

Angelika Drygas

Fot. envato elements

 

pogoda
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
04. maj 2024 11:14