StoryEditorNiepokojący trend

Nastolatek na rauszu – co grozi pijanej młodzieży?

14.05.2023., 13:00h
Coraz więcej młodych ludzi sięga po alkohol. Wraz z końcem pandemii puściły wszystkie bariery i młodzież szturmem ruszyła na imprezy. Nie byłoby nic w tym dziwnego, gdyby nie zagrożenia płynące ze spożywania napitków z procentami w tak młodym wieku!

„Dziennik Gazeta Prawna” podał, że w trzech pierwszych miesiącach tego roku policjanci zanotowali już 1818 nietrzeźwych niepełnoletnich osób – to o ponad 300 więcej niż w 2022 r. i niemal dwa razy tyle, co w 2021 r. W 2022 roku liczba nietrzeźwych niepełnoletnich ujętych w policyjnych statystykach wyniosła około 7,6 tysięcy, czyli o 1,3 tys. więcej niż 2021 roku.

Dlaczego dzieci piją alkohol:

 • naśladują dorosłych,
 • chcą pasować do towarzystwa,
 • chcą zlikwidować spięcie, stres,
 • to ich sposób na pokazanie buntu i niezgody,
 • są ciekawi.

Jak alkohol niszczy młodego człowieka?

Negatywne działanie alkoholu nie jest wielką niespodzianką. Nawet małe jego ilości są szkodliwe, bo mogą osłabić zdolności poznawcze, jakość przyswajania wiedzy i zapamiętywania. Alkohol zniekształca emocje, a nawet opóźnia dojrzewanie. Może prowadzić do uzależnienia, a do tego demotywuje do osiągania większych celów. Spożywanie wysokoprocentowych napojów w młodym wieku to ryzyko pojawienia się chęci spróbowania narkotyków. Pijane nastolatki są narażone na wypadki, choroby, konflikty z prawem, niebezpieczny seks, ciążę, pobicie.

Jak uchronić dziecko przed alkoholem?

Niestety, nie ma konkretnej recepty, ale jedno jest pewne, trzeba budować relacje z dzieckiem już od najmłodszych lat. Wspólne pasje, spędzanie razem czasu, rozmowy, zaufanie – to wyznaczniki głębokiej więzi. Dobrze, jeśli dziecko uczone jest asertywności, by potrafiło odmówić w razie nacisków grupy. Inną ważną kwestią jest słuchanie tego, co mówi potomek i szacunek dla jego zdania. – Bardzo duży wpływ na budowanie postawy naszego dziecka ma szacunek, który odzwierciedla zasada mówiąca o tym, że głos każdego domownika, nawet ten pochodzący od najmłodszego członka rodziny jest ważny i ma znaczenie. Wyrzućmy z naszego słownika popularne przysłowie: „Dzieci i ryby głosu nie mają”, które być może zdarzyło się nam słyszeć w dzieciństwie. Miejmy realne oczekiwania, bo przecież dyskryminując czy „gasząc” nasze pociechy na co dzień, nie wykształcimy w nich asertywnych zachowań. Pozwólmy dziecku uczestniczyć w drobnych wyborach, w podejmowaniu decyzji dotyczącej np. tego co zje w restauracji czy refleksji na temat planowanego, wspólnego wyjazdu. Wyjdźmy z inicjatywą zadając pytanie: „Co zjadłabyś na obiad – zupę pomidorową, czy ryż z warzywami? To małe rzeczy, a wiele wnoszą do dziecięcego, asertywnego świata – radzi psycholożka Karolina Tuchalska-Siermińska, autorka popularnego bloga psychologicznego (cytat za PAP Serwis Zdrowie). Dobrze jest dawać dobry przykład i samemu unikać alkoholu – nie od dziś wiadomo, że dziecko naśladuje dorosłych.

image

Jak alkohol niszczy młodego człowieka?

FOTO: Envato Elements

Gdy dziecko pije alkohol:

 • przestaje interesować się tematami, które wcześniej go zajmowały i nie rozwija swojego hobby,
 • pojawiają się problemy w szkole związane z niższymi ocenami i gorszym zachowaniem,
 • nastolatek jest rozdrażniony i zestresowany, zmienia mu się nastrój,
 • dziecko unika kontaktów rodzinnych, chowa się w pokoju, nie opowiada o swoim życiu,
 • można wyczuć alkohol,
 • potrzebuje więcej pieniędzy, zdarza się, że podkrada małe sumy,
 • zmienia towarzystwo na podejrzane.

Alkohol w Polsce

Z raportu „Alkohol w Polsce”, opracowanego pod redakcją prof. Andrzeja M. Fala, prezesa Polskiego Towarzystwa Zdrowia Publicznego, kierownika Kliniki Alergologii, Chorób Płuc i Chorób Wewnętrznych CSK MSWiA w Warszawie, który obejmuje lata 2020-2021, a w części dotyczącej młodzieży także czas sprzed pandemii (do 2019 r.), wynika, że ponad 80 proc. młodzieży w wieku 15-18 lat ma za sobą przynajmniej jedną próbę picia alkoholu. – Wyniki pokazują, że próby picia alkoholu ma za sobą w obu grupach wiekowych 80 proc. młodszych i 92,8 proc. uczniów starszych – analizują autorzy raportu (cytaty za mp.pl). Według autorów raportu „prawidłowe postawy rodzicielskie są czynnikiem chroniącym młodzież przed piciem napojów alkoholowych”. Jest to wysoki odsetek, ale tendencja wykazuje spadek od 15 lat – przynajmniej do czasu pandemii. W przypadku grupy młodszej o 12,5 punktów procentowych (80 proc. w 2019 r. vs 92,5 proc. w 2003 r.), a w starszej – o 4 punkty procentowe (92,8 vs 96,7 proc.). W ostatnich 12 miesiącach poprzedzających badanie jakiekolwiek napoje alkoholowe piło 67,9 proc. młodzieży w wieku 15-16 lat oraz 89 proc. uczniów w wieku 17-18 lat. Aż 33 proc. nastolatków w wieku 15 i 16 lat oraz 56,6 proc. uczniów w wieku 17-18 lat przynajmniej raz się upiło.

image
Depresja u młodzieży

Moje dziecko się tnie. Co z tym zrobić?

oprac. Angelika Drygas

fot. envato elements

Źródło: PAP Serwis Zdrowie, PARPA, Instytut Łukasiewicza, stopuzaleznieniom.pl oraz mp.pl i Zbigniew Wojtasiński/PAP

pogoda
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
23. lipiec 2024 18:04