StoryEditorCO POSTANOWISZ W NOWYM ROKU?

Pomysły na noworoczne postanowienia – co postanowić na Nowy Rok 2024?

30.12.2023., 12:00h
Nowy Rok sprzyja wprowadzaniu zmian. Koniec grudnia to ostatnia chwila na to, aby zastanowić się nad tym, co chcielibyśmy osiągnąć. Pamiętajmy, że chodzi o to, żeby poczuć się lepiej, zatroszczyć się o siebie. Nie masz pomysłu na noworoczne postanowienia? Sprawdź naszą listę!

Nie potrafisz dotrzymać postanowień noworocznych? Sprawdź, jak to zmienić

Postanowić sobie coś jest łatwo, ale wytrwanie w zmianie jest znacznie trudniejsze. Najwięcej osób poddaje się około trzeciego miesiąca nowego roku. Jak to zmienić? Oto kilka wskazówek.

 • Wyznacz sobie cel, który będzie dla ciebie osiągalny. Nie planuj nic, co wykracza poza twoje możliwości – po prostu nie uda ci się tego zrealizować.
 • Bardzo konkretnie określ swoje postanowienia. Ogólne obietnice będą stanowić źródło ciągłych usprawiedliwień i wymówek.
 • Zapisz swoje postanowienia i wywieś je w widocznym miejscu. Dzięki temu nie zapomnisz o nich. Możesz także zainstalować przeznaczone do tego aplikacje w telefonie.
 • Nie planuj zbyt dużej liczby postanowień, bo po prostu nie uda ci się ich wszystkich zrealizować. Na początek wybierz te najistotniejsze dla siebie.
 • Wybierz konkretny czas, w którym zrealizujesz postanowienie. Może być to nawet dokładna data.
 • Jeżeli jakieś postanowienie wydaje ci się zbyt trudne, staraj się podzielić je na etapy.

Przykłady postanowień na rok 2024

Oto zestawienie najpopularniejszych postanowień na nowy rok. Pamiętaj, aby do każdego podejść realistycznie. Skup się na tym, na czym najbardziej ci zależy, a osiągniesz sukces!

Rzucę palenie

Jak osiągnąć cel? Wypróbuj metodę małych kroków. Znajdź osobę, która będzie wspierać cię na drodze do zerwania z nałogiem nikotynowym. Spróbuj zająć myśli czymś innym, aby powstrzymać ogromną chęć zapalenia papierosa. Dobrym pomysłem będzie uprawienie ulubionego sportu – to dodatkowo poprawi twoje samopoczucie i zdrowie.

Schudnę/Zacznę ćwiczyć/Ograniczę niezdrowe przekąski

Jak osiągnąć cel? Najpierw dokładnie zastanów się, ile chcesz schudnąć. Uważaj jednak na efekt jo-jo – po osiągnięciu upragnionej wagi nie wracaj do starych przyzwyczajeń. Znajdź jakąś aktywność fizyczną, którą polubisz. Natomiast aby skutecznie ograniczyć słodycze, wyznacz sobie jeden dzień w tygodniu, w którym pozwolisz sobie na przykład na czekoladę czy żelki.

Zadbam o urodę

Jak osiągnąć cel? Niekoniecznie dbanie o urodę oznacza cotygodniową wizytę u kosmetyczki. Możesz zafundować sobie także domowe SPA. To też oszczędzi twój domowy budżet. Poszukaj w Internecie informacji o polecanych kosmetykach dla twojego typu cery czy włosów. Wykonuj peelingi, maseczki, balsamuj ciało. Niech stanie się to twoją rutyną!

Będę spać zdrowo

Jak osiągnąć cel? Najważniejsze, to nie spać ani za długo, ani za krótko. Spróbuj dostosować swój zegar biologiczny. Dla przykładu: możesz położyć się godzinę wcześniej niż zwykle, a w ciągu dnia zdrzemnąć się na 30 minut. Zacznij też kłaść się do łóżka o stałej porze. Pamiętaj, aby przesypiać minimum 7 godzin w ciągu doby.

Nauczę się języka obcego

Jak osiągnąć cel? Zapisz się na kurs. Wiele szkół językowych oferuje bardzo dogodne godziny odbywania lekcji, nie ma więc wymówki, że nie masz czasu na naukę! Jeżeli jednak z jakiegoś powodu nie chcesz bądź nie możesz zapisać się na kurs językowy, spróbuj edukacji w domowym zaciszu. Oglądaj ulubione filmy, seriale i programy w oryginale, wykorzystaj aplikacje na telefon albo zakup książki do nauki języków obcych.

Znajdę (lepszą) pracę

Jak osiągnąć cel? Wyznacz sobie konkretne cele – zastanów się, jaka powinna być twoja nowa praca. Od tego właśnie rozpocznij swoje poszukiwania zatrudnienia. Przeszukuj Internet, wysyłaj CV, popytaj znajomych.

Przeczytam więcej książek

Jak osiągnąć cel? Jeżeli nie czytasz w ogóle, może być to dla ciebie dosyć problematyczne. Przede wszystkim wypisz sobie te książki, które bardzo chcesz przeczytać, a następnie kup bądź wypożycz w bibliotece. Warto każdą przeczytaną pozycję „odhaczyć”. Możesz do tego wykorzystać różne książkowe portale, w których również ocenisz daną lekturę bądź napiszesz jej recenzję.

Inne pomysły na postanowienia noworoczne:

 • Będę częściej wychodzić z domu.
 • Poprawię relację z ukochanymi osobami.
 • Zacznę się regularnie badać.
 • Zmniejszę czas spędzony przy ekranach telewizora, komputera, smartfona.
 • Przestanę robić niepotrzebne zakupy.
 • Pozbędę się niepotrzebnych przedmiotów.
 • Zacznę żyć bardziej ekologicznie.
 • Będę kontrolować domowy budżet.
 • Zapiszę się na kurs jakiejś kreatywnej umiejętności.
 • Zacznę organizować swój czas.

Kamila Berthold
Fot. Envato elements

pogoda
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
23. czerwiec 2024 12:46