Spis treści:
Niezgodność charakterów jako powód rozwodu
Inne przyczyny rozwodów w Polsce
Raport pt. „Polacy na ścieżce rozwodowej. Przyczyny. Cz. 1” powstał na podstawie badania opinii publicznej, przeprowadzonego przez Uce Research i kancelarię Nowy-Etap.pl. O powód rozstania zapytano osoby, które w ciągu ostatnich 5 lat złożyły pozew rozwodowy do sądu.
Powody rozwodów w Polsce
Z przeprowadzonych badań wynika, że głównymi powodami rozwodów w Polsce są:
- niezgodność charakterów – 28,7%,
- zdrada – 26,1%,
- nadużywanie alkoholu lub środków odurzających – 15,1%,
- przemoc fizyczna lub psychiczna – 14,4%,
- nieprozumienia na tle finansowym – 5,1%.
Pierwsze trzy powody stanowią aż 69,9% wszystkich wymienionych przez ankietowanych. – Te problemy często są ze sobą powiązane i stanowią główne przyczyny rozpadu związku. Niezgodność charakterów może prowadzić do konfliktów, które z kolei mogą skutkować zdradą lub nadużywaniem substancji. Jednak warto zauważyć, że powody podawane w sądzie nie zawsze odzwierciedlają rzeczywiste przyczyny rozpadu małżeństwa. Faktyczne kłopoty mogą być wielowymiarowe – dodaje Kamil Jura, współautor badania, prawnik i mediator rozwodowy z kancelarii Nowy-Etap.pl.
Przeczytaj także: Jakie są największe fantazje seksualne Polek i Polaków?
Niezgodność charakterów jako powód rozwodu
Warto zastanowić się nad najczęściej wymienianym powodem rozwodu, czyli nad niezgodnością charakteru. To tak naprawdę przyczyna-wytrych, bardzo pojemna kategoria pozwalająca na obejście właściwego źródła rozpadu małżeńskiego pożycia. – Z mojego doświadczenia wynika, że pod ww. powodem kryje się wiele różnych problemów. W praktyce oznacza to, że pary nie potrafią się porozumieć, mają różne oczekiwania wobec życia, a także inne wartości czy cele. Często podczas mediacji obserwuję, że drobne nieporozumienia i konflikty narastają z czasem, gdy brakuje otwartej komunikacji. Niezgodność charakterów jest wtedy ogólnym określeniem braku zrozumienia i chęci współpracy w związku. Ten powód jest najczęściej podawany, bo łatwo nim objąć wiele różnorodnych trudności bez wchodzenia w szczegóły – wyjaśnia Kamil Jura.
Inne przyczyny rozwodów w Polsce
Inne wskazania dotyczyły dłuższej nieobecności jednego z małżonków – 3,1%, a także trudności mieszkaniowe – 2,1%. W zestawieniu znalazły się także kłopoty z niedobraniem na seksualnym (1% ), różnice światopoglądowe (1,1%), a także zaburzenia emocjonalne i choroby psychiczne (1,2%).
Fot. envato elements
Źródło: Uce Research