StoryEditorPapierosy a uroda

Palisz papierosy? Dowiedz się, jak tytoń wpływa na twoją skórę

Informacje na temat szkodliwego wpływu palenia papierosów zazwyczaj dotyczą głównie stanu organów wewnętrznych. Co ze zmianami w wyglądzie zewnętrznym? Palenie tytoniu ma znaczący i negatywny wpływ na stan naszej skóry, a co za tym idzie, niszczy także urodę.

Jak palenie papierosów wpływa na skórę?

Palenie tytoniu przyspiesza proces starzenia się skóry. Dzieje się tak za sprawą przyspieszonego rozkładu kolagenu, czyli białka strukturalnego, które odpowiada za jędrność i napięcie skóry. Oznacza to, że składniki dymu tytoniowego sprzyjają powstawaniu zmarszczek i utracie elastyczności skóry.

Jak wygląda „twarz palacza”?

Im dłuższy staż palacza, tym łatwiej poznać, że jest uzależniony od nikotyny. Z czasem przybiera on tzw. „twarz palacza”. Charakterystyczne dla tak nazwanego wyglądu są: szaro-ziemista cera, liczne przebarwienia i poszerzone naczynia krwionośne. Twarz pokrywają również pionowe zmarszczki wokół ust (podczas palenia papierosów mięsień okrężny ust wytęża swoją pracę) oraz wokół oczu (palacz najczęściej mruży oczy ze względu na drażniące działanie dymu tytoniowego na spojówki). Warto dodać, że istnieją doniesienia, które sugerują, że skóra nałogowego palacza w wieku 40 lat wygląda jak skóra nigdy niepalącego 70-latka.

Jak wyglądają włosy i paznokcie u palacza?

Palenie papierosów ma negatywny wpływ nie tylko na skórę, ale też na włosy i paznokcie. 

Nałogowy palacz musi się mierzyć z tym, że jego włosy są narażone na przedwczesne siwienie, wypadanie i matowienie. Dlaczego tak się dzieje? Dym wydzielający się z papierosów prowadzi do zaburzeń mikrokrążenia, zachwiania równowagi cyklu wzrostu włosa oraz uszkodzenia DNA w mieszkach włosowych.

Z kolei paznokcie palacza nabierają brzydkiego, żółtego koloru. Wpływ na kolor paznokci mają substancje smoliste, które w trakcie palenia dostają się bezpośrednio pod płytkę paznokcia.

Skóra palacza – dlaczego szybciej się starzeje?

Skóra palacza niszczeje nie tylko z powodu zaburzeń dotyczących kolagenu i elastyny. Palenie papierosów wywołuje również niedobór witamin A, C i E (tzw. witamin antyutleniających). Istotne jest, że u osób palących stężenie witaminy E jest dwukrotnie niższe od stężenia tej samej witaminy u osób niepalących. Co to oznacza? Zadaniem witamin antyutleniających jest głównie ochrona komórek w skórze i opóźnianie procesów starzenia – ich brak wywołuje odwrotny efekt: skóra palacza ulega uszkodzeniu, a tym samym – starzeje się.

Czy to prawda, że rany u palacza goją się wolniej?

Palenie papierosów wpływa na czas gojenia się ran. Rany u nałogowego palacza mogą goić się stosunkowo dłużej niż rany u człowieka, który nigdy nie palił papierosów. Dlatego, jeśli jesteś palaczem i planujesz jakąkolwiek operację plastyczną, rozważ uprzednie rzucenie palenia. Podczas zabiegów laserowych czy liftingu ważne jest dobre ukrwienie skóry – nałogowy palacz nie spełni tego warunku.

Patrycja Lisowska

fot. envato elements

pogoda
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
23. lipiec 2024 14:03