StoryEditorKleszcze a praca na roli

Borelioza na wsi – kto może ubiegać się o odszkodowanie od KRUS?

26.08.2024., 13:00h

O tym, że kleszcze są niebezpieczne, wiemy wszyscy. Przenoszona przez nie borelioza jest tak poważną chorobą, że trafiła na listę chorób zawodowych. Czy jeśli rolnik zapadnie na boreliozę, KRUS wypłaci mu odszkodowanie?

Spis treści:

Borelioza – czy jest chorobą zawodową rolników?

Ubezpieczenie na wypadek boreliozy 

Odszkodowanie za boreliozę – ile wynosi?

Objawy boreliozy 

Kleszcze – jak ich unikać?

W ciągu ostatnich lat liczba odszkodowań z tytułu uszczerbku na zdrowiu wskutek choroby zawodowej spowodowanej boreliozą rośnie. Wysyp kleszczy nie napawa nikogo optymizmem. 

Borelioza – czy jest chorobą zawodową rolników? 

Aby zarazić się boreliozą, potrzeba kontaktu z kleszczami. Te zaś bytują w naturze – nie tylko w lesie, ale także na łąkach i w miejscach, gdzie znajdują się rośliny i zwierzęta. Nic dziwnego, że rolnicy tak często zapadają na tę chorobę! Ponadto kleszcze zaznaczają swoją najwyższą aktywność w sezonie letnim, a więc dokładnie wtedy, kiedy rolnicy mają najwięcej pracy w terenie. Jako że borelioza powoduje spustoszenie w organizmie i wiele nieprzyjemnych objawów, trafiła na listę chorób zawodowych rolników, podobnie jak odkleszczowe zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych, które również jest przenoszone przez kleszcze. KRUS podaje, że 98 procent trwałych uszczerbków na zdrowiu u rolników, które są skutkiem chorób zakaźnych, pochodzi właśnie od nich.

Ubezpieczenie na wypadek boreliozy 

Borelioza to choroba zawodowa rolników, ponieważ jest związana z pracą rolników w gospodarstwie. Jej przebieg bywa ciężki, dlatego część towarzystw ubezpieczeniowych wypłaci polisę choremu na boreliozę w ramach ubezpieczenia od poważnej choroby, pod warunkiem przystąpienia do takiego ubezpieczenia rzecz jasna. Można wykupić oddzielne ubezpieczenie tylko od tej choroby. Jednak w związku z tym, że borelioza jest chorobą zawodową rolników, KRUS wypłaca jednorazowe odszkodowanie, jeśli ukąszenie kleszcza nastąpi w czasie wykonywania obowiązków zawodowych, w trakcie pracy w gospodarstwie. Rolnik może ubiegać się także o rentę rolniczą z tytułu niezdolności do pracy w gospodarstwie rolnym.

Przeczytaj także: Ten domowy specyfik na kleszcze to rewelacja!

Odszkodowanie za boreliozę – ile wynosi?

Aby trzymać to odszkodowanie, rolnik musi przedłożyć do KRUS potwierdzenie z sanepidu, że choruje na boreliozę. Na pacjenta czeka także badanie dokonywane przez lekarza rzeczoznawcę, w celu określenia stopnia ubytku na zdrowiu i od tego będzie zależeć wysokość wsparcia finansowego. W razie stwierdzenia przez niego znacznego stopnia ubytku, rolnikowi może przysługiwać także kolejne wsparcie w postaci zasiłku chorobowego w wysokości 20 zł za każdy dzień. Prawo do zasiłku chorobowego jest wypłacane przy niezdolności do pracy nieprzerwanie co najmniej przez 30 dni, nie dłużej jednak niż przez 180 dni i może być przedłużone. Natomiast jednorazowe odszkodowanie z tytułu choroby zawodowej za 1% uszczerbku na zdrowiu – od 1 stycznia 2022 roku wynosi 1.033 zł.

Przeczytaj także: Czy chłopcy są bardziej narażeni na boreliozę? Poznaj nowe badania i patent z długopisem!

Objawy boreliozy 

Jeżeli po usunięciu kleszcza pojawią się niepokojące objawy, należy zgłosić się do lekarza. Ważna jest obserwacja – pierwsze objawy choroby mogą przypominać grypę. Do zakażania dochodzi zazwyczaj po 24 godzinach od wkłucia. Charakterystycznym symptomem jest rumień pojawiający się na skórze. Szybkie zastosowanie silnych antybiotyków może uchronić chorego od cięższych powikłań choroby, które w znaczny sposób ograniczają możliwości pracy i obniżają komfort życia. Są to schorzenia neurologiczne, zapalenia stawów, zaburzenia pracy serca, potrójne widzenie, zawroty głowy, paraliż mięśni twarzy, problemy z pamięcią, trudności z koncentracją, zaburzenia snu, dezorientacja i wiele innych.

Kleszcze – jak ich unikać?

Należy zwrócić uwagę na to, w jakie tereny się zapuszczamy. Warto zabezpieczyć ciało ubraniami, np. koszulą z długim rękawem, spodniami z długimi nogawkami, odpowiednimi butami, wysokimi skarpetami czy nakryciem głowy, zwłaszcza w czasie pracy w polu czy lesie. Ponadto nie siadamy bezpośrednio na trawie, unikamy wysokich traw i zarośli, stosujemy specjalistyczne preparaty odstraszające kleszcze. Zaraz po powrocie do domu nie tylko przeglądamy całe ciało, ale także otrzepujemy dokładnie ubranie!

image
Odszkodowanie za boreliozę 
FOTO: Envato Elements

Fot. envato elements

Źródło: KRUS 

pogoda
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
28. styczeń 2025 10:45