StoryEditorZdrowie dziecka

Czy chłopcy są bardziej narażeni na boreliozę? Poznaj nowe badania i patent z długopisem!

17.05.2024., 10:00h
Borelioza to ciężka choroba. Zagrożenie wzrasta z rosnącą temperaturą powietrza. Właśnie wtedy dzieci częściej przebywają na świeżym powietrzu i mogą mieć kontakt z kleszczami. Ko jest najbardziej narażony na przysłowiowe „złapanie” kleszcza?

Spis treści:

Zachorowanie na boreliozę – badania

Jak chronić dzieci przed boreliozą?

Kleszcze – patent z długopisem

Jak usunąć kleszcza?

 

Najnowsze badania nad boreliozą u dzieci przeprowadzone przez lekarzy pediatrów z Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu (UMP) i naukowców z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu (UPP) rzucają nowe światło na przyczyny zachorowania na boreliozę dzieci w powiatach województwa wielkopolskiego. Wyniki tych analiz można jednak potraktować uniwersalnie.

image
Jak chronić dzieci przed boreliozą?
FOTO: Envato Elements

Zachorowanie na boreliozę – badania

Okazało się bowiem, że najwięcej dzieci zachorowało z terenu miasta Poznania i powiatu poznańskiego, choć były powiaty, w których nie zarejestrowano przypadków boreliozy (np. Turek, Kępno): – Zastanawialiśmy się czym mogą być spowodowane te różnice i dlatego podjęliśmy współpracę z leśnikami mającymi doświadczenie w badaniu ekologii kleszczy – wyjaśnia dr Agnieszka Myszkowska-Torz, główna autorka badań i pediatra z UMP. W badaniu wzięto pod uwagę zagęszczenie zwierząt jeleniowatych, udział lasów liściastych i indeksu urbanizacji, czyli procentowy udziału mieszkańców miast w całkowitej liczbie mieszkańców powiatu. – Liczba dzieci chorych na boreliozę była pozytywnie skorelowana ze wszystkimi badanymi czynnikami. To znaczy im więcej lasów liściastych w danym powiecie, tym więcej zachorowań na boreliozę. Im więcej dużych zwierząt, tym częściej dzieci chorują na boreliozę. I w końcu im więcej ludzi mieszka w mieście w danym powiecie, tym więcej dzieci choruje – podkreśla dr inż. Anna Wierzbicka z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu.

Przeczytaj także: Kleszcze już aktywne! Lasy Państwowe ostrzegają

Zatem, im las bardziej bogaty w gatunki drzew i roślin runa, tym lepsze warunki dla kleszczy, i tym są one liczniejsze i łatwiej o ukąszenie. Okazało się, że chłopcy są bardziej narażeni na zachorowanie, być może z powodu ich większej aktywności.

Jak chronić dzieci przed boreliozą?

Narażone są dzieci i z terenów wiejskich, i te mieszkające w miastach. Należy obserwować skórę maluchów pod kątem pojawienia się rumienia wędrującego, stosować repelenty i nosić odpowiednie ubrania, a także regularnie sprawdzać ciało po zabawie na świeżym powietrzu.

Przeczytaj także: Jak sprawdzić, czy w ogrodzie są kleszcze? W ten sposób się ich pozbędziesz

image
Jak chronić dzieci przed boreliozą?
FOTO: Envato Elements

Kleszcze – patent z długopisem

Na czym polega ten trik? Należy obrysować długopisem ślad po ukąszeniu. Ma to na celu ułatwienie obserwacji ukąszenia, czy na przykład odczyn się rozprzestrzenia – to rada autorki profilu instagramowego cprkids.

Jak można rozpoznać boreliozę? Jednym z objawów może być:

  • tzw. rumień wędrujący,
  • gorączka,
  • zawroty głowy,
  • porażenie nerwu twarzowego,
  • zapalenie stawów.

Jak usunąć kleszcza?

  • Należy ustawić narzędzie do wyciągania kleszcza (pęsetę, kleszczołapkę, szczypce) tak prosto, jak to możliwe, bezpośrednio nad kleszczem.
  • Czubek narzędzia umieszczamy jak najbliżej skóry i unikamy szczypania ciała kleszcza.
  • Wyciągamy kleszcza pionowo, a następnie dezynfekujemy ranę.
  • Należy obserwować miejsce ukąszenia pod kątem wystąpienia rumienia, który może być objawem boreliozy. W przypadku zaczerwienienia należy szybko skontaktować się z lekarzem.

Źródło: materiały prasowe Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu, kleszcze.info.pl

fot. envato elements

pogoda
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
21. czerwiec 2024 11:54