StoryEditorUwaga na kleszcze!

Kleszcze już aktywne! Lasy Państwowe ostrzegają

20.02.2024., 14:00h
W tym roku zima była bardzo łagodna. Zmiany klimatyczne oznaczają pojawienie się wielu niepokojących procesów, jak np. przedwczesne grasowanie kleszczy. Jak się przed nimi ustrzec?

Zwykle kleszcze zagrażały od marca/kwietnia, jednak wysokie temperatury w lutym spowodowały pojawienie się kleszczy wcześniej. Leśnicy z Nadleśnictwa Baligród odkryli je w bieszczadzkich lasach uż teraz: – Bywa i tak, że z lutowego, porannego spaceru wróci się z przedstawicielem dzikiej fauny – kleszcz pospolity zwany też psim (Ixodes ricinus) – czytamy na profilu w mediach społecznościowych.

Ocieplenie klimatu a kleszcze

W niektórych regionach Polski kleszcze wykazują aktywność niemal przez cały rok. Brak długiej i mroźnej zimy oznacza ich szybsze rozprzestrzenianie się i lepsze warunki do przeżycia. Niebezpieczne dla zdrowia są nie tylko dorosłe osobniki, ale także larwy i nimfy.

Kleszcze – jakie choroby przenoszą?

Nie każdy kleszcz przenosi groźne dla życia człowieka i zwierząt bakterie. Gdy dojdzie do wkłucia, ważny jest czas bytowania pajęczaka w organizmie. Po 12 godzinach krętki mogą przedostać się do organizmu, dlatego wbitego w skórę kleszcza należy natychmiast wyciągnąć. Najgroźniejszą chorobą pochodzącą od kleszcza jest kleszczowe zapalenie mózgu oraz borelioza, której pierwszym objawem może być rumień. Choroba ta dotyka mięśnie, stawy, układ nerwowy i neurologiczny, powoduje zaburzenia psychiczne.

Czytaj: TOP 8 roślin, które odstraszają kleszcze.

Jak pozbyć się kleszcza?

Należy zdecydowanym ruchem chwycić za głowę pajęczaka za pomocą pęsety i wolno, ale stanowczo ciągnąć go w górę. Ranę warto zdezynfekować. Nie wolno kleszcza smarować masłem czy alkoholem, nie należy go wykręcać, ani zdrapywać.

image
Uważaj na kleszcze

Borelioza to straszna choroba! Jakie zioła mogą być wsparciem farmakoterapii?

Fakty dotyczące kleszczy

  • Kleszcze nie spadają z drzew, bytują zaś w wysokich trawach, krzewach o wysokości do 1,5m.
  • Kleszcze możemy spotykać w lasach, w parkach, ogrodach, zielonych skwerkach.
  • Kleszcze atakują ludzi bez względu na kolor ubrania, leśnicy zalecają jasną odzież tylko dlatego, że dobrze kontrastuje z ciemną barwą owada i łatwiej go zlokalizować.
  • Kleszcze rozpoczynają swoją aktywność, gdy temperatura jest dodatnia.

Jak się ubrać do lasu, aby uniknąć kleszczy?

Prócz jasnego koloru, należy nosić długie rękawy i długie spodnie, a skarpetki naciągnąć na nogawki i zakładać wysokie obuwie. Po każdej wizycie w parku czy lesie należy przejrzeć ciało. Wcześniej warto zdjąć ubranie i wytrzepać je na dworze. Kleszcze najczęściej można zlokalizować w zagłębieniu pod kolanem, za uszami, pod pachami, w pachwinie.

Czytaj: Jak sprawdzić, czy w ogrodzie są kleszcze? 

Ochrona przed kleszczami

Choć możemy zaszczepić się przeciwko odkleszczowemu zapaleniu mózgu, na boreliozę wciąż nie ma ochrony. Warto zatem stosować tzw. repelenty DEET oraz permetrynę. DEET rozpylamy na ubranie i odsłoniętą skórę, z wyjątkiem skóry twarzy, permetryna przeznaczona jest do spryskiwania ubrania. Naturalne metody i ziołowe mieszanki odstraszające kleszcze bazują na olejkach, jak: goździkowy, z drzewa herbacianego, tymiankowy, szałwiowy, z trawy cytrynowej, z mięty pieprzowej, paczulowy.

Angelika Drygas

fot. envato elements

pogoda
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
14. lipiec 2024 03:18