StoryEditorAlergie na trawy

Co pyli w czerwcu?

03.06.2024., 14:35h
Koniec wiosny nie oznacza końca pylenia! Wręcz przeciwnie – w powietrzu unoszą się pyłki, które spędzają sen z powiek niejednemu alergikowi. Na co należy uważać?

Spis treści:

Co pyli w czerwcu?

Pylenie – od czego zależy?

Domowe sposoby na walkę z alergią

Alergia może skutecznie utrudnić codzienne funkcjonowanie. Jej objawy należą do bardzo uciążliwych. Zatkany nos, katar, łzawiące oczy, kichanie, kaszel, bóle głowy czy problemy skórne – to codzienność alergika. Do tego dochodzą ukąszenia i alergie pokarmowe – istny koszmar! Sprawdź, co wywołuje alergię w czerwcu?

image
Alergie na trawy
FOTO: Envato Elements

Co pyli w czerwcu?

To miesiąc, kiedy najgroźniejsze dla alergika są trawy – to one pylą najmocniej! Niestety ich intensywność szkodzi aż do połowy lipca. Poza trawami należy uważać także na: szczaw, babkę, pokrzywę, komosę. Niebezpieczne mogą być także zarodniki grzybów mikroskopowych. Groźne stają się także trawy uprawne, czyli zboża. Najsilniej pylą one wczesnym rankiem i wieczorem. Chodzi zwłaszcza o żyto – należy więc zrezygnować ze spacerów blisko pola czy łąki.

Czytaj także: Poznaj dwie rośliny dla cukrzyków, które zbiją cukier

Niektórzy są uczuleni na pyłki babki – choć uważa się, że jej stężenie w naszym kraju nie jest wcale wysokie. Uczulenie na tę roślinę jest powiązane z innymi alergiami. Babka ma dość długi okres pylenia – od maja do sierpnia. W czerwcu pyli także pokrzywa (nawet do września). Jest jej sporo na polskich terenach zielonych, jednak rzadko wywołuje uczulenia. Pyłki komosy (chwast pospolity), np. lebiody rozprzestrzeniają się w powietrzu właśnie w czerwcu, jednak komosa nie powoduje dużej alergii. W otoczeniu pojawiają się także pyłki czarnego bzu – należy więc uważać na prozdrowotne napary i miejsca, w których rośnie ta roślina! Ponadto kwitnie szczaw – od maja do czerwca i może dokuczać niektórym alergikom.

Pylenie – od czego zależy?

Intensywność pylenia jest związana z warunkami atmosferycznymi – w czasie deszczu i po opadach powietrze jest czyste i wolne od pyłków roślin. 

Domowe sposoby na walkę z alergią:

  • regularne wietrzenie sypialni – w nocy lub wcześnie rano,
  • brak kontaktu ze zwierzętami, które były na spacerze,
  • noszenie okularów przeciwsłonecznych,
  • suszenie ubrań wewnątrz pomieszczenia,
  • mycie włosów przed spaniem,
  • wymiana ubrań po spacerze,
  • kilkukrotne przemywanie oczu solą fizjologiczną w ampułkach,
  • oczyszczanie nosa wodą morska w sprayu,
  • unikanie spacerów po łące czy lesie,
  • unikanie dymu tytoniowego.

Fot. Envato elements

pogoda
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
21. czerwiec 2024 11:35