StoryEditorBądź fit!

Dieta na nowy rok! Jak rozpocząć pracę nad piękną sylwetką?

04.01.2023., 18:00h

Jednym z najczęstszych postanowień noworocznych jest wypracowanie pięknej i smukłej sylwetki. Zadbanie o swoje zdrowie, dietę i dobrą formę fizyczną to niezbędne puzzle w tej układance. Jak dokonać przewrotu w swoim życiu, by nie dotknął nas słomiany zapał?

Od zbudowania wysportowanej i zdrowszej wersji siebie dzieli nas zaledwie kilka kroków. Jedynie kilka i aż kilka. Istnieje sporo przepisów na to, jak być fit, jednak forma osiągnięcia celu powinna być zindywidualizowana. Każdy z nas potrzebuje innego rodzaju motywacji, dlatego warto kierować się intuicją i szczerą znajomością swoich słabych i mocnych stron.

Zamiast wymyślać niemożliwe do zrealizowania cele, dobrze jest zacząć nowy rok od kilku małych zmian. Powtarzane regularnie, sprawią, że nabierzemy ochoty na więcej.  

Jak być fit w 2023 roku?

Nie wprowadzaj rewolucji, tylko stopniowe zmiany. Skup się  na jednej czy dwóch rzeczach, przepracuj je i zabierz się za kolejne. Ważna jest dieta. Jeżeli chcemy wrócić do formy, zadbajmy o przewagę warzyw i owoców w diecie, ale również o odpowiednią dawkę ruchu i snu. 

Przygotuj bazę zdrowych produktów, które zawsze będą w kuchni. To z nich przygotujesz zbilansowany posiłek, nawet wtedy, gdy nie masz czasu. Miej w zamrażalce np. rybę, mrożone warzywa (najlepiej białkowe: fasolkę, bób), chude mięso. Przechowuj cieciorkę, fasolę czerwoną w puszce i sos pomidorowy, aby szybko przygotować pożywne danie wege. Niech na twoim stole stoi patera ze świeżymi owocami, które w razie głodu możesz przekąsić zamiast słodyczy.

Nie kupuj i nie przechowuj słodyczy. Zamiast nich wybierz orzechy i niesłodzone owoce suszone (nie przesadzaj z ich ilością, wystarczy tyle, ile zmieścisz w garści).

Zmniejsz ilość mięsa w jadłospisie na rzecz wegańskich dań. Zacznij eksperymentować z warzywami i strączkami, zapoznaj się z przepisami na bazie tofu!

Wyznacz konkretny, zapisany w kalendarzu termin realizacji.

image
Niskie IG

Najlepsza dieta przy insulinooporności? Poznaj jej zasady!

Więcej ruchu w 2023 roku

Przyjemniej jest zacząć od 2 treningów w tygodniu niż planować aktywność co drugi dzień. Wszystko po to, aby szybko nie poddać się i nie zrezygnować ze zmiany. Zadbaj o to, aby każdego dnia osiagnąć wynik przynajmniej 10 000 kroków. Zamiast samochodem wybierz się rowerem do sklepu lub na piechotę. Wysiadaj o jeden przystanek wcześniej, aby zrobić sobie spacer. 

Warto znaleźć taką formę ruchu, która będzie sprawiać Ci przyjemność. Może być to:

  • jazda na łyżwach,
  • taniec,
  • jogging,
  • jada na rowerze lub rolkach,
  • trening interwałowy,
  • ćwiczenia na siłowni,
  • joga lub pilates.

Nowe zasady:

Zamiast na kawę z przyjaciółką w kawiarni, umów się na przechadzkę z termosem w dłoni.  

Wybieraj tylko pełnoziarniste produkty zbożowe.

Pilnuj jadłospisu: zalecane proporcje warzyw do owoców wynoszą 3:1.

Ogranicz mięso, zwłaszcza czerwone, warto spożywać więcej ryb, strączków i jaj.

Regularnie spożywaj posiłki, co 3–4 godziny – 3 główne i przekąski (1-2) w formie warzyw lub owoców.  

Przynajmniej połowę spożywanego jedzenia powinny stanowić warzywa i owoce.

Unikaj cukru i słodyczy jak ognia.

Zamiast soli używaj ziół i przepraw.

Pij minimum 1,5 litra płynów dziennie.

Wyeliminuj lub ogranicz spożywanie alkoholu.

Zwróć uwagę na swój sen. Postaraj się wydłużyć czasu snu. Nie naświetlaj się przed pójściem do łóżka, lepiej poczytaj książkę, medytuj, posłuchaj muzyki. Zbyt mała dawka snu psuje nasz metabolizm i przyczynia się do tycia.

Angelika Drygas

Fot. envato elements

pogoda
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
21. czerwiec 2024 16:02