Glutaminian sodu od lat wzbudza duże kontrowersje, choć został zakwalifikowany przez amerykańską FDA (Food and Drug Administration) i Unię Europejską jako bezpieczny. Badania dowodzą, że w dużych ilościach może wywoływać:
- zawroty głowy,
- osłabienie,
- palpitacje serca,
- nadmierną potliwość,
- uczucie niepokoju,
- drętwienie.
Nazwano je „syndromem chińskiej kuchni”. Dlaczego? W magazynie the New England Journal of Medicine w 1968 roku został opublikowany list, w którym można było przeczytać o symptomach występujących po zjedzeniu posiłku w chińskiej restauracji. Było to uczucie pieczenia wzdłuż karku, ucisk w klatce piersiowej, nudności i pocenie się. Wierzono, że sprawcą jest glutaminian sodu właśnie. Okazało się jednak, że niekoniecznie przyczyną złego samopoczucia był ten związek – kuchnia azjatycka jest pełna alergenów, jak: krewetki, orzeszki ziemne, przyprawy czy zioła i to one mogą powodować takie symptomy.
Glutaminian sodu – co to takiego?
To sól sodowa kwasu glutaminowego stosowana w produkcji żywności i opatrzona symbolem E621. Najczęściej znajdziemy ją w gotowych mieszankach przyprawowych, zupach i sosach w proszku, kostkach rosołowych, koncentratach i żywności przetworzonej, w daniach garmażeryjnych, wędlinach, pasztetach czy chipsach. Wzmacnia smakowo potrawę, nadając charakterystyczne wykończenie i smak – tzw. umami. To wyodrębniony przez naukowców piaty smak (obok słodkiego, kwaśnego, słonego i gorzkiego), trudno go opisać – może przypominać smak mięsno-grzybowy. Naturalnie umami możemy uzyskać podczas procesu długiego gotowania mięsa w warzywach. Smak umami ma także kobiece mleko. Być może dlatego, tak dobrze nam się kojarzy?
Glutaminian sodu – zła sława
Może być przyczyną niektórych reakcji alergicznych. Niektórzy sądzą, że jest źródłem różnych chorób i objawów, jak: migrenowe bóle głowy, astma, nadwaga, a nawet rak. Obecne nie istnieją dowody potwierdzające te tezy.
Glutaminian sodu a nadwaga
Badania na zwierzętach wykazały wzrost masy ciała po podaniu glutaminianu w bardzo dużych dawkach, dane z badań na ludziach wykazały niejednoznaczne wyniki. Niektóre badania wskazują, że glutaminian sodu może hamować apetyt, inne sugerują, że jego działanie może prowadzić do przejadania się.
Glutaminian sodu – szkodzi czy nie szkodzi?
Trudno orzec jednoznacznie, natomiast naukowcy są zdania, że prawdopodobnie glutainiam sodu jest niekorzystny dla człowieka, jeśli jest spożywany w nadmiarze.
Oprac. Angelika drygas
Fot. envato elements
Źródło: PAP Media Room