Jakie zioła pomagają w walce ze stresem?
Długotrwały i przewlekły stres może prowadzić do rozwoju wielu groźnych chorób, między innymi do nadciśnienia czy choroby wrzodowej. Zioła mogą więc okazać się naturalnym sposobem na uspokojenie. Jakie zioła stosować?
Jednym z najbardziej znanych ziół na uspokojenie jest melisa lekarska. Zawarty w niej olejek eteryczny obniża wrażliwość ośrodkowego układu nerwowego. Najlepiej zastosować ją w formie naparu. Melisa łagodzi napięcia, ale także nadmierne pobudzenie oraz ułatwia zasypianie. Przyda się również na poprawę koncentracji. Zioło to ma jednak inne, mniej znane właściwości: łagodzi bóle menstruacyjne oraz pomaga w problemach trawiennych. Można je stosować także u dzieci, gdyż charakteryzuje się stosunkowo bezpiecznym działaniem.
Innym ziołem pomagającym w uspokojeniu się jest kozłek lekarski, zwany popularnie walerianą. Zawarte w nim substancje pomagają zniwelować niepokój oraz stany napięcia nerwowego, co wpływa pozytywnie na nasz nastrój i zasypianie. Waleriana charakteryzuje się specyficznym zapachem. Z tego względu można zakupić ją w postaci tabletek. Napar natomiast przygotowujemy, zalewając 1 łyżeczkę korzenia kozłka (około 2,5 g) 1 filiżanką wrzącej wody (150 ml). Całość parzymy pod przykryciem 10-15 minut, a następnie przecedzamy. Taki specyfik pijemy 3 razy dziennie po filiżance.
W niwelowaniu stresu pomocne mogą okazać się także szyszki chmielu. Związki zawarte w tej roślinie wpływają na czynności kory mózgowej, co pomaga wyciszyć organizm. Szyszki chmielu można więc włączyć do naszych potraw, takich jak zupy, jajecznica, omlet czy sałatki. Dobrze nadają się również do marynowania w occie. Niewskazane jest jednak stosowanie naparów czy wyciągów z chmielu tuż przed prowadzeniem pojazdu – wynika to z silnego nasennego działania tej rośliny.
Jakie zioła pomagają na zniszczone włosy?
Miękkie, lśniące, gęste i zdrowe włosy – do tego dążą chyba wszystkie kobiety, a coraz częściej również mężczyźni. Ale co zrobić, kiedy nie pomagają nam markowe kosmetyki? Sięgnijmy po zioła, ponieważ potrafią one zdziałać prawdziwe cuda!
Jakie zioła będą dobre na porost włosów? Przede wszystkim pokrzywa i skrzyp polny. Dobrze stosować je wewnętrznie, ale najlepszy efekt osiągniemy za pomocą płukanek oraz wcierek. Zioła te dostarczają wielu składników: witamin A i C, krzemu, wapnia czy flawonoidów, które pobudzają do wzrostu cebulki włosowe. Skrzyp polny oraz pokrzywa opóźniają także procesy starzenia się skóry – dzięki temu dłużej będziemy mogli cieszyć się piękną fryzurą. Wcierkę z pokrzywy nakładamy po umyciu na suche bądź lekko wilgotne włosy. Najlepiej robić to bezpośrednio na skórze głowy – nakładamy wcierkę pasmo po paśmie. Następnie dokładnie ją wmasowujemy. Należy stosować ją regularnie. Jak przygotować wcierkę z pokrzywy? Wystarczy łyżeczkę pokrzywy zalać wodą, a następnie podgrzewać przez 20 minut. Po tym czasie odcedzamy substancję, wywar zdejmujemy z ognia i studzimy. Specyfik ten ma płynną konsystencję, a więc w jego nakładaniu możemy posłużyć się pipetą bądź strzykawką.
Równie ważnym ziołem jest korzeń łopianu. Odbudowuje on cienkie i zniszczone włosy. Hamuje także proces ich wypadania, a nawet przyspiesza wzrost. Co więcej, roślina ta idealnie nada się na doskwierający łupież czy łysienie łojotokowe. Jak stosować łopian na włosy? Najprostszym rozwiązaniem jest wsmarowywanie soku z łopianu rozcieńczonego alkoholem 70% we włosy i w skórę głowy. Ten zabieg powinien trwać około 10 minut. Powtarzamy go około 10 razy, a następnie robimy przerwę od stosowania ziela na około 2 tygodnie. Przed zastosowaniem korzenia łopianu warto pamiętać, że może on powodować przyciemnienie włosów – na to powinny zwracać uwagę zwłaszcza blondynki. Na ziele to powinny uważać także osoby w ciąży – łopian może powodować pobudzenie czynności macicy.
Jakie zioła stosować na ból głowy?
Osobom cierpiącym na migreny nie zawsze pomagają preparaty czy tabletki z apteki. Dlatego warto zastosować zioła, które uśmierzają ból głowy. Pamiętajmy jednak, że migrena jest zjawiskiem bardzo złożonym. Dobrze najpierw skonsultować naturalne metody leczenia z lekarzem.
Na pewno w leczeniu migreny pomoże kłącze imbiru. Jest to oczywiście zioło bezpieczne, warto jednak uważać na nie, jeśli stosujemy leki przeciwzakrzepowe lub leki stosowane w przypadku cukrzycy. Imbir można stosować z powodzeniem także na pobudzenie energii. Kilkudniowa kuracja imbirem może zmniejszyć nasilenie ataków bólu migrenowego. Najlepszy przepis na stosowanie tej rośliny to rozgrzewająca kawa z imbirem, która idealnie nada się na jesienną słotę. Aby ją przygotować, ucieramy imbir z miodem, zalewamy kawą oraz ciepłym mlekiem.
Dobrym rozwiązaniem w przypadku napadu migreny jest aromaterapia. Skutecznym sposobem okazuje się ciepła kąpiel z dodatkiem olejku lawendowego. 10 kropli takiego olejku wlewamy do wody i mieszamy. Kąpiel powinna trwać minimum 30 minut. Olejek lawendowy dobrze nada się także w przypadku relaksujących masaży.
Jakie zioła zwiększają libido?
Na niskie libido zarówno u kobiet, jak i u mężczyzn wpływa ją przede wszystkim choroby oraz inne dolegliwości. Często jednak niesprawność seksualna jest wynikiem przewlekłego stresu, nieodpowiedniego trybu życia czy stosowanych używek. Jak więc w naturalny poprawić libido, aby zadowolić partnera bądź partnerkę?
Najbardziej znane zioło zwiększające popęd seksualny to żeń-szeń. Poprawia on krążenie krwi w organizmie, co znacząco wpływa na libido. U mężczyzn ziele to podnosi również poziom testosteronu, a nawet zwiększa liczbę plemników w nasieniu i poprawia ich mobilność. Dzienna dawka suszonego korzenia żeń-szenia powinna oscylować w granicach od 0,5 do 2 mg. Kuracja nie może trwać dłużej niż dwa miesiące. Tabletki z żeń-szeniem najlepiej brać rano. Nadużycie tego ziela może wywołać skutki uboczne, takie jak bóle głowy, nadciśnienie, biegunka, senność, a nawet zmiany skórne. Z tego względu przed suplementacja preparatu najlepiej zapytać o opinię lekarza bądź farmaceutę.
A jakie zioła można zebrać jesienią? Sprawdź ten artykuł na ten temat: Jesienne dary natury!
Kamila Berthold
Fot. Envato elements