Zespól naukowców z Wydziału Nauk o Żywności i Żywieniu Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu prowadził we współpracy z Uniwersytetem Medycznym im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu badania nad dobroczynnym wpływem soku z ziemniaka na dotknięte licznymi schorzeniami jelita. Jego wartość odżywcza i lecznicza jest związana z zawartymi w nim białkami. Badania wykazały, że sok działa przeciwnowotworowo i przeciwzapalnie w obrębie przewodu pokarmowego!
Działanie przeciwnowotworowe soku z ziemniaka
– W leczeniu nowotworów największym problemem jest efektywne niszczenie komórek rakowych przy jednoczesnym oszczędzaniu komórek prawidłowych – tłumaczy prof. dr hab. inż. Grażyna Lewandowicz z Katedry Biotechnologii i Mikrobiologii Żywności Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu. Okazuje się, że bioaktywne składniki soku z ziemniaka, np. kwasy fenolowe, które same nie wykazują aktywności przeciwnowotworowej, wspomagają działanie glikoalkaloidów, które z jednej strony pomagają w walce z rakiem, a z drugiej szkodzą organizmowi. To dlatego zastosowanie soku z ziemniaka umożliwi zmniejszenie dawki szkodliwych glikoalkaloidów, a zagwarantuje ten sam efekt w przeciwdziałaniu rozrostowi komórek nowotworowych.
Sok z ziemniaka – walka z wrzodami
Sok ziemniaczany dostarcza cennych związków do leczenia chorób przewodu pokarmowego. Badania wykazały, że suszony rozpyłowo sok ziemniaczany zadziałał pozytywnie w błonie śluzowej żołądka (podczas zapalenia), preparat był także korzystny dla łagodzenia nasilenia wrzodów żołądka.
Sok z ziemniaka – linia produktów
Zespół badaczy opracował linię produktów spożywczych z sokiem z ziemniaka jako składnikiem (pieczywo chrupkie, zupa krem, makaron, pasztet, parówki, sok warzywny, chrupki), które są idealne dla chorych na nieswoiste zapalenie jelit. W badaniach klinicznych po sześciotygodniowym stosowaniu w diecie bioaktywnej zupy krem i bioaktywnego pasztetu uzyskano obniżenie wskaźników stanu zapalnego u chorych. Zatem sok z ziemniaka sprawdził się jako składnik żywności funkcjonalnej.
Sok z ziemniaka – jak go pozyskać?
Sok z ziemniaka jest produktem ubocznym powstającym w procesie produkcji skrobi. Ma on swoje zaszczytne miejsce w długiej historii lecznictwa. Był stosowany w europejskiej medycynie ludowej do leczenia wrzodów żołądka oraz innych schorzeń przewodu pokarmowego. Szwajcarski lekarz Maximilian Bircher-Benner pod koniec XIX wieku propagował jego zalety. "Boom" na sok z ziemniaka najpewniej czekan nas właśnie teraz!
Oprac. Angelika Drygas
Fot. envato elements
Źródło: Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu
Badania kliniczne oraz in vivo zespól naukowców z Wydziału Nauk o Żywności i Żywieniu Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu prowadził we współpracy z Uniwersytetem Medycznym im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu.