Konsumpcja słodyczy to nic dobrego. Wszyscy o tym wiemy. Zaraz po spałaszowaniu słodkiego batonika czy deseru przez chwilę czujemy się wspaniale i pozytywnie, tak jakbyśmy otrzymali nagrodę. Stan ten jednak szybko mija, powodując coś na obraz dołu emocjonalnego i nagłego spadku witalności. To dlatego chcemy jeść więcej i więcej smakołyków. Słodycze kojarzą nam się z nagrodą, są osoby, które w ten sposób radzą sobie ze smutkami.
Negatywne skutki jedzenia słodyczy:
- pojawia się ryzyko zachorowania na: insulinooporność, cukrzycę typu II, nowotwory czy otyłość,
- brak panowania nad głodem,
- próchnica zębów,
- zaparcia,
- alergie,
- nadpobudliwość u dzieci,
- problemy z trawieniem,
- częstsze infekcje,
- gorsze przyswajanie składników odżywczych z pokarmów,
- stany zapalne,
- zaburzenie mikrobioty jelitowej,
- wzrostu poziomu „złego” cholesterolu,
- niewyspanie, zmęczenie.
Niejedzenie słodyczy – zalety
Po odstawieniu cukru możemy spodziewać się spadku wagi oraz zmniejszenia centymetrów w obwodach. Szczupła sylwetka i lepszy wygląd ciała to pierwszy pozytywny objaw. Kolejną zaletą jest lepszy stan cery – promienne lico i mniej wyprysków. Stajemy się bardziej witalni, znika ciągłe zmęczenie i ospałość.
Co się dzieje gdy odstawimy słodycze?
Odchodzenie od jedzenia słodyczy w pierwszej kolejności może oznaczać bóle głowy, zmęczenie, a nawet wahania nastroju. To jednak przejściowy moment, który warto przetrwać. Uzależnienie od cukru to taki żywieniowy narkotyk, a więc „odwyk” od słodyczy w początkowej fazie może skutkować złym samopoczuciem.
O jakiej porze jeść słodycze?
Choć najlepiej zrezygnować ze słodyczy, to jeśli nie potrafisz tego dokonać lub właśnie jesteś na początku drogi życia bez słodyczy, wybierz ranek, jako porę na skonsumowanie małego co nieco. W ciągu całego dnia będzie wiele sposobności na spalenie tych nadprogramowych kalorii.
Jakie słodycze są dobre?
Warto swoją uwagę skierować w kierunku fit przepisów na słodkie bez cukru, zdecydować się na gorzką czekoladę lub suszone owoce. Sklepowe łakocie mają sporo kalorii, bardzo szkodliwych kwasów tłuszczowych i konserwantów. Najlepiej wybierać łakocie przygotowane w domu lub takie, które nie zawierają oleju palmowego, utwardzanych tłuszczów, syropu glukozowo-fruktozowego i innych „ulepszaczy”.
Angelika Drygas
Fot. envato elements