Miód gryczany pozyskuje się z gryki zwyczajnej, którą z powodzeniem uprawia się także w naszym kraju. Gryka kwitnie od lipca do sierpnia, ma drobne kwiaty koloru białego, różowego bądź czerwonego. To roślina miododajna i jest zapylana przez pszczoły.
Miód gryczany – właściwości zdrowotne
Miód gryczany ma sporo właściwości leczniczych i zdrowotnych. Z wyglądu przypomina czarną herbatę, bywa że ciemnieje do barwy czarnej. W smaku jest ostry, nieco gorzki, wytrawny. Smakuje wybornie i nietuzinkowo! To miód o wielu właściwościach prozdrowotnych. Pomaga w wielu schorzeniach i nie sposób przecenić jego właściwości.
Na co pomaga miód gryczany?
Przede wszystkim wzmacnia naczynia krwionośne, ponieważ zawiera rutynę. Z powodzeniem powinny go spożywać zwłaszcza osoby starsze, cierpiące np. na miażdżycę. Rutyna zawarta w miodzie gryczanym oczyszcza naczynia krwionośne, sprzyja ich uelastycznieniu. Substancje znajdujące się w miodzie idą prosto do krwiobiegu i natychmiast działają, omijając wątrobę!
Miód gryczany warto spożywać w okresie jesienno-zimowym, tzw. Infekcyjnym, ponieważ ma działanie antybiotyczne i świetnie chroni organizm przed przeziębieniami.
Miod gryczany ponadto:
- odtruwa oraz oczyszcza wątrobę, która odpowiada za detoksykację,
- podnosi poziom antyoksydantów w organizmie,
- poprawia przyswajalność witaminy C, a więc wzmacnia organizm, chroniąc przed grypą,
- wspomaga szybsze gojenie się ran,
- zawiera dużą ilość żelaza, które wchłaniane jest w całości, dlatego polecany jest przy niedokrwistości,
- usuwa ołów i pierwiastki promieniotwórcze z surowicy krwi i działa antynowotworowo,
- ma pozytywny wpływ na poprawę wzorku, słuchu i pamięci,
- przyspiesza wzrost poziomu hemoglobiny,
- działa przeciwkaszlowo, skracając czas trwania infekcji.
Miód gryczany na piękną cerę
Spożywanie miodu gryczanego sprzyja skutecznej pielęgnacji cery, zawarte w nim przeciwutleniacze chronią nas przed uszkodzeniami, które powodują wolne rodniki. Dlatego tak często polecane są maseczki i peelingi zawierające miód gryczany.
Co zawiera miód gryczany?
Sporo składników mineralnych i witamin: żelazo i magnez, fosfor, potas, mangan, sód, miedź, krzem, cynk, witaminę C i witaminy B1, B2 i niacynę.
Właściwości zdrowotne miodu gryczanego są znacznie wyższe, niż powszechnie sądzimy. Regularnie spożywany zwiększa przyswajalność ważnych dla zdrowia witamin i minerałów. Niestety jest dosyć kaloryczny, zawiera ok. 340 kcal w 100 gramach. Z uwagi na wysoką zawartość cukrów prostych może być szkodliwy dla cukrzyków. Miód gryczany można stosować do deserów, herbaty, naparów, ciast, kulek mocy, dań mięsnych. Nie należy dodawać go do potraw i napojów o temperaturze wyższej niż 40 stopni Celsjusza, ponieważ straci swoje prozdrowotne właściwości.
Angelika Drygas
Fot. envato elements