Nie chodzi o musztrowanie i przesadnie rygorystyczne traktowanie swojego ciała – większość Polaków w czasie Bożego Narodzenia sięga po smakołyki, których odmawia sobie w ciągu całego roku. Wystarczy jednak pamiętać o kilku zasadach, a na pewno żołądek będzie lepiej funkcjonował, my zaś poczujemy przypływ sił witalnych.
Zasady, które warto wprowadzić w czasie świąt:
- ważne jest nakładanie mniejszych porcji na talerz – dzięki temu spróbujemy wielu potraw bez uczucia nadmiernej sytości, np. 2-3 pierogi, 1 łyżka kutii, łyżka śledzi itp.
- wybierajmy warzywa – niech na stole prócz sałatki jarzynowej czy ćwikły, znajdą się zdrowe sałatki ze świeżymi warzywami, np. ze szpinaku czy sałaty lodowej.
- warto unikać jedzenia chleba, ziemniaków, czy klusek – celujemy w ryby i warzywa!
- wydłużajmy przerwy między posiłkami do 3 godzin, niech święta nie staną się jedną wielką ucztą – warto zrezygnować z podjadania między kolejnymi daniami,
- wybierajmy produkty przygotowane samodzielnie, np. ciasta domowe; warto pamiętać, że każda porcja ciasta jest traktowana przez organizm jako posiłek,
- unikajmy nadużywania alkoholu – sam w sobie szkodzi, a do tego wzmaga apetyt; jeśli sięgasz po trunki, skuś się na dobrej jakości wytrawne wino,
- codziennie spaceruj, najlepiej między posiłkami – to okazja, aby spalić nadprogramowe kalorie.
Odchudzone dania na święta
Wszystkie przepisy da się lekko odchudzić i sprawić, że będą mniej kaloryczne czy tłuste.
Oto przydatne zamienniki:
- używaj jogurtu naturalnego typu greckiego zamiast śmietany,
- do każdego posiłku rób świeże sałatki z surowych warzyw i wysokiej jakości oliwy, nie zapomnij o pestkach dyni lub słonecznika,
- wybierz majonez wegański lub jogurt naturalny zamiast tego tradycyjnego,
- zamiast zwykłej mąki pszennej, zdecyduj się na mąkę pełnoziarnistą, orkiszową lub bezglutenową,
- unikaj cukru – zamiast niego zastosuj erytrytol lub ksylitol,
- użyj serów o obniżonej zawartości tłuszczu.
Patenty na święta w wersji light
Jednym z lepszych sposobów na przyrządzanie świątecznych dań w opcji odchudzanej jest rezygnacja z panierki i głębokiego smażenia – lepiej upiec rybę w piekarniku lub przygotować na parze. Można też wybrać specjalną patelnię, na której da się „smażyć” bez dodatku tłuszczu. Barszcz najlepiej wzbogacić jogurtem lub wybrać wersję bez zabielania. Zupę grzybową można zagęścić kaszą gryczaną. Do dań dobrze jest dodawać przyprawy i zioła, które ułatwią trawienie.
Uszka i pierogi można przygotować na bazie mąki pszennej razowej, która jest mniej kaloryczna, kluski serwujemy prosto z wody, bez podsmażania. Śledzie wystarczy przyprawić sokiem z cytryny, dodać cebulkę i oliwę, a w przepisie na śledzie ze śmietany zastosować jogurt naturalny.
Słodkie w wersji light
Ciasta świąteczne będą równie smaczne bez posypek cukrem pudrem, lukrów, czy polewy czekoladowej. Ponadto zamiast cukru możemy dodać ksylitol, erytrol lub cukier kokosowy o niższym indeksie glikemicznym.
Angelika Drygas
fot. pixabay