StoryEditorNaturalne metody

Zerwij lipę teraz, a jesienią sobie podziękujesz!

26.06.2024., 10:00h
W drugiej połowie czerwca zakwita lipa. To idealny moment na zgromadzenie zapasów do domowej apteczki. Lipa to przecież sama natura!

Spis treści:

Właściwości lecznicze lipy

Okłady z lipy

Kiedy zbieramy lipę?

Jak zrobić herbatę z lipy? 

Właściwości lecznicze lipy

Lipa to roślina o drogocennych właściwościach leczniczych. Zebrana latem, zapewne zostanie wykorzystana zimą. Jest świetnym remedium na jesienno-zimowe przeziębienie, ponieważ ma wybitne działanie antybakteryjne i odkażające. Napar z lipy pomoże się także wypocić. Stosuje się ją w trakcie infekcji gardła i górnych dróg oddechowych. Lipa pomaga wykrztusić zalegającą wydzielinę, a więc warto po nią sięgać w czasie kaszlu.

image
Uwaga! Gorączka!

Kiedy należy zbijać gorączkę? Czego lepiej nie robić?

Lipa zadziała także uspokajająco, kojąco i rozluźniająco, ułatwia zasypianie. Pomoże uporać się z kłopotami trawiennymi. Jej zapach jest bardzo przyjemny i relaksujący.  

Lipa swoje właściwości zawdzięcza składowi – zawiera flawonoidy o działaniu antyoksydacyjnym, cenne olejki eteryczne, witaminę C, niacynę, kwasy organiczne, garbniki, czy mikroelementy.

Przeczytaj także: Poznaj przepis na nalewkę z lipy. Na co pomoże lipówka?

Okłady z lipy

Lipę można stosować także zewnętrznie, ponieważ pomoże podczas:

  • zapalenia spojówek,
  • zmagań z trądzikiem,
  • regeneracji włosów,
  • niwelowania łupieżu suchego.

Kiedy zbieramy lipę?

Warto zrywać młode kwiaty i pączki kwiatowe z drzew położonych daleko od ulicy i szos, z dala od zanieczyszczeń. Dogodny termin to koniec czerwca i początek lipca. Nie zbieramy kwiatów już przekwitniętych. Zerwane kwiaty oczyszczamy i suszymy na papierze czy lnianej tkaninie, w ciemnym, przewiewnym miejscu, ale nie na słońcu. Kwiaty można przełożyć do kosza wiklinowego i suszyć na zacienionym parapecie. Lipę przechowujemy w szczelnie zamkniętych słoikach, torebkach papierowych lub w woreczkach z naturalnego materiału.

Jak zrobić herbatę z lipy? 

Wykorzystujemy własny susz. Wystarczy zalać łyżkę suszonych kwiatów wrzątkiem, a następnie odstawić na około kwadrans, by herbata się zaparzyła. Przecedzamy susz i gotowe! Świetnie smakuje z łyżeczką miodu. 

Fot. envato elements

pogoda
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
12. lipiec 2024 08:26