StoryEditorWysokie ceny chleba

Ceny chleba jak z kosmosu? Co nas czeka w 2024 roku?

27.11.2023., 12:19h
Świeży chleb to podstawa codziennego menu dla większości Polaków. Niestety, ten produkt jest coraz droższy. Dzieje się tak z wielu powodów. Do dzisiejszych cen jesteśmy już przyzwyczajeni, jednak pod znakiem zapytania pozostaje przyszły rok. Czy czekają nas kolejne podwyżki?

Ceny pieczywa ostatnimi czasy normują się, tzn. dynamika podwyżek jest nieco mniejsza. W październiku było drożej, w porównaniu do roku ubiegłego, średnio o 12%, we wrześniu niemal o 13%, a w sierpniu o niecałe 21%.

Dobry chleb sporo kosztuje

Chleb w Polsce to towar pierwszej potrzeby. W naszym kraju funkcjonuje długa i bogata tradycja spożywania pieczywa. Nie bez powodu polski chleb jest uznawany za jeden z najlepszych na świecie! Niestety, nie zawsze Polacy mają szansę kupować pieczywo dobrej jakości, ponieważ nie zawsze ich na to stać. Świetnej jakości chleb kosztuje więcej. – Polacy spożywają ziarna niewiadomego pochodzenia, hodowanego z użyciem wielu środków chemicznych, które zwiększają plony. Przetwarza się je przemysłowo, dodając do mąki następne szkodliwe dodatki. Tak działa przemysł piekarski, który zdominował rynek pieczywa w Polsce i przyzwyczaił konsumentów do taniego i niezdrowego chleba. Wysokojakościowe pieczywo musi być drogie, m.in. z uwagi na użycie mąki bez substancji skracających czas produkcji – podkreśla Mirosław Kurek, prezes Stowarzyszenia RZEMIEŚLNIK. Co składa się na cenę chleba? Przede wszystkim koszty surowców, np. mąki to ok. 35%, marża sklepu – ok. 24%, koszty zatrudnienia i koszty stałe – ok. 18%, opłaty za transport oraz energię – ok. 14%, marża producenta – ok. 9%. Obecnie mamy do czynienia z ciągłym wzrostem kosztów za energię czy transport, a więc nie możemy liczyć na niskie ceny.

Ceny pieczywa w 2024 roku

Na szczęście czarny scenariusz chleba za 30 zł nie sprawdził się. Wg „INDEKSU CEN W SKLEPACH DETALICZNYCH”, pieczywo w październiku br. zdrożało średnio o blisko 12% rdr. i stało się piątą najbardziej drożejącą kategorią. Co może wpłynąć na podwyższenie cen w przyszłym roku? Takie czynniki jak:

  • podniesienie płacy minimalnej,
  • urealnienie kosztów zakupu paliwa,
  • likwidacja zerowej stawki VAT na żywność,
  • odmrożenie cen gazu dla piekarni i cukierni.

To najważniejsze przyczyny wysokich cen pieczywa w przyszłym roku: – Dynamika wzrostu cen oczywiście maleje, bo porównujemy wyniki rok do roku, a w ub.r. były drastyczne podwyżki, które z czasem wyhamowały. Warto też zauważyć, że wzrost cen pieczywa jest nieco wyższy niż poziom średniej inflacji, a to wynika z bardzo wielu czynników. Najważniejsze z nich są koszty energii i ludzkiej pracy. I te drugie na pewno wzrosną od początku przyszłego roku po podniesieniu płacy minimalnej. Do tego mogą zostać odmrożone ceny energii i gazu dla piekarni. To wszystko może już wkrótce mocno podbić ceny pieczywa w sklepach – komentuje prezes Stowarzyszenia RZEMIEŚLNIK. Dr Anna Semmerling, ekonomistka i wykładowca na Uniwersytecie WSB Merito dodaje, że skończyły się przedwyborcze obniżki cen za paliwo. – Zakończone mogą być również tarcze antyinflacyjne. I to będą silne argumenty dla potencjalnych wzrostów cen. Niemniej przedłużanie rządowego programu, mającego na celu walkę z inflacją, nie ma racji bytu. Był on formą propagandową i działał tylko chwilowo. Tarcze nie miały wpływu na zahamowanie wzrostu cen, a ostatecznie i tak będzie istniała konieczność ich likwidacji. Sztuczne utrzymywanie pewnych wskaźników to nie jest droga, która pozwoli na szybkie wyjście z kryzysu inflacyjnego – podsumowuje specjalistka.

image
Uwaga na skład!

Aż 37% pieczywa jest źle oznaczona. Jak kupować chleb, aby nie dać się oszukać?

Mirosław Kurek uważa, że wprowadzone maksymalne ceny na gaz dla piekarni i cukierni przyczyniły się do zahamowania ich upadłości. – Nowy rząd powinien zagwarantować stałą cenę na gaz i energię wyłącznie dla mikroprzedsiębiorstw i małych firm. Duże fabryki, które zapewniają pieczywo sieciom handlowym, korzystają z efektu skali. Są więc w stanie skutecznie negocjować ceny energii, których stabilizację możemy już obserwować. Firmy średnie i duże ponadto częściej sięgają po dopłaty, programy unijne na inwestycje i posiadają własne instalacje fotowoltaiczne. Jeśli rząd narzuci niższe ceny dla wszystkich po równo, brakujące środki zostaną i tak pobrane z naszych podatków lub w inny sposób będą przerzucone na konsumentów, więc taka pomoc nie ma większego sensu – przekonuje prezes Kurek.

Wyskie ceny w Europie 

Analiza drugiego Europejskiego Barometru Ubóstwa i Niepewności przynosi pesymistyczne wnioski. Euronews.com podaje, że aż 29% ankietowanych stwierdziło, że ich sytuacja finansowa jest „niepewna”, a każdy niespodziewany wydatek jest dla nich niewskazany. Część respondentów jest zmuszona do pomijania posiłku ze względu na brak pieniędzy. 12% ankietowanych zrezygnowało z posiłku ze względu na złą sytuację materialną, natomiast 16% nie je już 3 posiłków dziennie z tego samego powodu.

image
Ceny energii 2024

Czy ceny prądu będą zamrożone w 2024 roku? Na jakie ulgi możemy liczyć?

Oprac. Angelika Drygas

fot. envato elemnts

Źródło: MondayNews

pogoda
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
03. marzec 2024 00:20