StoryEditorUwaga na skład!

Aż 37% pieczywa jest źle oznaczona. Jak kupować chleb, aby nie dać się oszukać?

04.10.2023., 14:00h
Polska słynie z produkcji pysznego chleba. Takich wypieków nie ma żaden kraj! Nie tylko polskie chleby są wyjątkowo smakowite, ale przede wszystkim mają dobry skład. Jednak nie wszystkie bochenki mogą poszczycić się brakiem zawartości sztucznych dodatków. Jak rozpoznać ten dobry chleb?

Jak wynika z danych GUS, średnie miesięczne spożycie pieczywa na 1 osobę w 2022 roku wyniosło 2,5 kg! To sporo. Rynek piekarniczy ma się dobrze – co widać na sklepowych półkach. Rodzajów chleba jest naprawdę dużo – każdy znajdzie coś dla siebie. W Polsce spożywanie chleba to swojego rodzaju religia. To produkt, który jest podstawowym elementem diety.  

Chleb w Polsce – wyniki badań

Inspekcja Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych (IJHARS) kontrolowała polskie chleby, które możemy znaleźć na półkach sklepowych – bochenki były wypieczone zgodnie ze sztuką – ich wygląd, smak, zapach i właściwości fizykochemiczne były bez zarzutu.

Polski chleb – duża różnorodność 

W Polsce najpopularniejszy jest chleb pszenny, żytni lub mieszany (pszenno-żytni, żytnio-pszenny). Chodliwe są bochenki z dodatkiem nasion, ziaren, innych ciekawych elementów, jak: sezam, pestki dyni, słonecznika, czarnuszka, miód.

Inspekcja Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych wychwyciła  nieprawidłowości w przypadku znakowania pieczywa

Uchybienia w znakowaniu dotyczyły od 28,0 % do 39,9 % skontrolowanych partii pieczywa (II kw. 2015 r. – 39,9 %, I kw. 2017 r. – 30,2 %, III kw. 2018 r. – 32,3 %, II kw. 2019 r. – 28,0 %, I kw. 2020 r. – 28,8 %). 

Złe oznaczenia dotyczą: 

  • nieprawidłowego nazewnictwa lub użycia nazw fantazyjnych, jak: „chleb zwykły”, „chleb firmowy”, „chleb natura”, „chleb wieloziarnisty”, bez odniesienia do rodzaju pieczywa ze względu na użytą mąkę; 
  • nazwy pieczywa nieadekwatnej do składu, np.,,chleb graham", gdy mąka graham nie występowała w składzie; 
  • używania nazw typu: „wiejski”, „tradycyjny”, „swojski” w produktach powstałych z wysoko przetworzonych składników i zawierającym substancje dodatkowe; 
  • niepełnych etykiet – brak uwypuklenia alergenów za pomocą czcionki, stylu, tła; 
  • pominięcia w składzie użytych substancji dodatkowych.
image

Chleb nasz codzienny

FOTO: Envato Elements

Aby konsument mógł świadomie wybrać pieczywo, powinien mieć dostęp do pełnej wiedzy o jego składnikach. Dobry chleb można też rozpoznać:

  • czym cięższy chleb, tym lepszy – powinien być zbity i nie może kruszyć się;
  • wybieramy pieczywo o jak najkrótszym składzie – do wypieku potrzeba mąki, wody, soli i drożdży lub zakwasu; warto zwracać uwagę na procenty i nie kupować chleba, np. jaglanego, który zawiera 1 procent mąki jaglanej;
  • chleb pszenny powinien mieć złociste zabarwienie, inne kolory mogą świadczyć o dodatku karmelu;
  • skórka powinna być twarda, gruba i popękana; można nacisnąć na chleb jeśli wróci do pierwotnej postaci, jest dobrej jakości;
  • pieczywo wypiekane z wysokiej jakości składników nadaje się do spożycia przez co najmniej tydzień.

Pamiętajmy, aby zwracać uwagę na alergeny i dodatki – pieczywo pieczywu jest nierówne. 

image
Domowe pieczywo

3 przepisy na najlepszy chleb na zakwasie

Oprac. Angelika Drygas

Fot. envato elements

Źródło: gov.pl

pogoda
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
20. lipiec 2024 13:53