StoryEditorTransformacja energetyczna

Podwyżki cen prądu i zmiany w Czystym Powietrzu: co dalej z rynkiem energetycznym w Polsce?

Odkąd w 2022 roku Europa stanęła na krawędzi kryzysu energetycznego, wszyscy zdali sobie sprawę z tego, jak istotny jest rynek energii. Wszystko wskazuje na to, że w najbliższych latach w Polsce czeka nas wiele zmian, związanych ze stopniowym przechodzeniem na energię odnawialną. Czy jest się czego obawiać?

Zielona transformacja energetyczna wciąż przed nami 

Jednym z największych wyzwań, jakie stoją przed Polską w najbliższym czasie, jest przeprowadzenie zielonej transformacji energetycznej. Wiąże się to z licznymi kontrowersjami, mowa bowiem między innymi o budowaniu wiatraków czy pierwszej w kraju elektrowni atomowej. Choć pierwsze kroki na drodze tej rewolucji zostały już podjęte, wiele jeszcze przed nami. 

Ustawa wiatrakowa ma zostać zaprezentowana jeszcze w pierwszej połowie tego roku – postanowiono, że wiatraki będą budowane w odległości co najmniej 500 m od zabudowy. Wiadomo także, że nowy rząd nie planuje zmienić lokalizacji elektrowni atomowej – zaktualizowany zostanie harmonogram prac nad tą inwestycją i kolejne jego punkty będą realizowane. W rozmowie z portalem Business Insider Miłosz Motyka, podsekretarz stanu w Ministerstwie Klimatu i Środowiska, zapowiedział także stopniowe odchodzenie od węgla w większym porozumieniu z górnikami. 

Czy rachunki za prąd pójdą w górę w 2024? 

Do połowy roku 2024 trwa zamrożenie cen prądu. Już niebawem jednak okres ochronny się skończy, a Polacy obawiają się, że to zaowocuje gwałtownym wzrostem należności na rachunkach za energię. Nieoficjalnie mówiło się, że może to być nawet kilkaset złotych dla przeciętnego gospodarstwa domowego! Miłosz Motyka z MKiŚ dementuje jednak te plotki. Deklaruje, że resort pracuje nad rozwiązaniami, które zapewnią Polakom tani prąd. Najbliższe podwyżki mają zaś wynieść nie więcej niż 30 zł. 

MKiŚ planuje długofalowe zmiany w kwestiach energetycznych 

Zdaniem Miłosza Motyki trendy na rynkach energii wskazują na to, że kryzys już za nami. Ceny spadają i w związku z tym możliwe będzie wprowadzenie niższych cen również na rynku krajowym. Co więcej, MKiŚ zapowiada, że będzie dążyć do sprawnej transformacji energetycznej, która przełoży się również na niższe rachunki dla Polaków. Omawiane są także długofalowe rozwiązania, mające zapobiegać zjawisku ubóstwa energetycznego w kraju. 

Miłosz Motyka: Chcemy zwalczać patologie w Czystym Powietrzu 

Rządowy program Czyste Powietrze, który ma na celu zachęcenie Polaków do rezygnowania z nieekologicznych źródeł ciepła i zapewnienie im środków na instalowanie ogrzewania przyjaznego środowisku a także na termomodernizację, cieszy się bardzo dużym powodzeniem. Resort klimatu i środowiska zamierza jednak wprowadzić w nim zmiany. Wszystko po to, by naprawić istniejące błędy. Chodzi między innymi o wydawanie pieniędzy na nierentowne inwestycje, w tym montaż pomp ciepła w budynkach, które nie przeszły termomodernizacji. Pod lupę wzięte będą także firmy, które instalowały swoim klientom wadliwy lub wręcz niesprawny sprzęt. 

Już dziś wiadomo, że od 1 kwietnia w życie wejdą nowe zasady, dotyczące właśnie programu Czyste Powietrze. Odtąd pieniądze będzie można otrzymać tylko na montaż urządzeń, które uzyskały certyfikat i spełniają wymagania unijne. 

Przeczytaj więcej: Program Czyste Powietrze 2024: jakie zmiany nas czekają?

Czy pieniądze z programów energetycznych będą wypłacane regularnie? 

Pod koniec 2023 roku wstrzymano wypłaty z programu Czyste Powietrze. Dla wielu beneficjentów był to duży kłopot. Na szczęście Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska przeorganizował środki, pomogły także odblokowane pieniądze z Krajowego Planu Odbudowy, i od lutego 2024 wypłaty znów są prowadzone. Ministerstwo Klimatu deklaruje, że dołoży starań, by do podobnych sytuacji nie dochodziło w przyszłości. 

Przeczytaj także: Wznowiono wypłaty w programie Czyste Powietrze! Szykują się kolejne zmiany w 2024?

 

oprac. Zuzanna Ćwiklińska

źródło: business insider

fot. envato elements

pogoda
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
21. czerwiec 2024 11:29