StoryEditorZmiana czasu na letni 2024

Kiedy jest zmiana czasu na letni w 2024?

Połowa lutego to czas, kiedy dzień za oknem zaczyna nam towarzyszyć coraz dłużej, co zwiastuje długo wyczekiwaną przez wiele osób zmianę czasu na letni. Kiedy przestawimy zegarki o godzinę do przodu w 2024?

Kontrowersje wokół zmiany czasu

Choć wydaje się to nieprawdopodobne, to od Unii Europejskiej zależy nawet obowiązek zmiany czasu z letniego na zimowy i na odwrót. Wszystko za sprawą dyrektywy, która została wydana w 2001 r. i stanowi o tym, że latem przestawiamy zegarki z godz. 2.00 nad ranem na 3.00. Warto jednak zaznaczyć, że przed zawiązaniem tej organizacji członkowskiej na pomysł zmiany czasu wpadli inni ludzie.

Trudno stwierdzić, której zmiany czasu wyczekujemy chętniej. Jedni z pewnością opowiedzą się za tym, że lepiej jest przesuwać zegarki o godzinę wstecz jesienią, bo można dłużej spać, drudzy zaś będą obstawali za przestawieniem wskazówek o godzinę do przodu, ze względu na to, że dzień staje się wówczas dłuższy i można go lepiej wykorzystać. Idą za tym również korzyści finansowe, bo im dłużej jest widno, tym później trzeba zapalać lampy, którymi oświetlamy pomieszczenia.

Aktualnie, wbrew kontrowersjom powstającym wokół tematu zmiany czasu, jest on przestawiany w aż 70 krajach na całym świecie.

Jak radzić sobie ze zmianą czasu?

Zmiana czasu na letni „okrada” nas z godziny snu, dlatego, zanim do niej dojdzie, warto zastanowić się, jak zabezpieczyć organizm przed konsekwencjami wiążącymi się z tą rewolucją. Przestawienie wskazówek zegara o godzinę do przodu często skutkuje bólem głowy, sennością, złym samopoczuciem, dezorientacją i zmęczeniem. Ponadto w wielu przypadkach dochodzi do zaburzeń snu i apetytu. Zmiana czasu na letni jest szczególnie niebezpieczna dla osób prowadzących bardzo regularny tryb życia.

W ponownej stabilizacji zegara biologicznego pomocne może okazać się jedzenie dwóch kostek gorzkiej czekolady przed snem. Produkt ten zawiera bowiem tryptofan będący związkiem wspomagającym wytwarzanie melatoniny odpowiedzialnej za regulację rytmu dobowego.

W okresie zmiany czasu warto również zrezygnować z używania telefonu komórkowego, ponieważ ekspozycja na światło niebieskie jest niezdrowa. Pomocne mogą być również ćwiczenia relaksacyjne oraz zasypianie o ustalonych porach.

Kiedy jest zmiana czasu na letni w 2024?

Zmiana czasu na letni w roku 2024 wypada 31 marca, który jest również Niedzielą Wielkanocną.

image
Ból głowy!

8 skutecznych sposobów na migrenę

Oprac. Justyna Czupryniak

Źródło: medonet, portal.abczdrowie.pl, kadry.infor.pl

pogoda
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
13. czerwiec 2024 20:32