StoryEditorKomisja wojskowa

230 tys. osób musi stawić się do kwalifikacji wojskowej. Wśród nich kobiety

Ministerstwo Obrony Narodowej szykuje kolejne wezwania do kwalifikacji wojskowej. Obejmą sporą grupę Polaków, w tym kobiety. Kto musi się stawić? Jaka będzie kara za niewywiązanie się z tego obowiązku?

Spis treści:

Czy kwalifikacja wojskowa oznacza pobór do armii? 

Ministerstwo Obrony Narodowej opublikowało projekt rozporządzenia dotyczącego kwalifikacji wojskowej w 2025 roku. Obejmie ona około 230 tys. osób, tyle samo, co w 2024. Warto jednak pamiętać, że kwalifikacja wojskowa oznacza konieczność stawienia się przed komisją, która oceni zdolności psychiczne i fizyczne do służby i nada odpowiednią kategorię. Nie jest to tożsame z powołaniem do wojska. 

Przeczytaj także: Kolejny pojemnik na śmieci? Segregacja ubrań w 2025 roku po nowemu

Kto dostanie wezwanie przed komisję wojskową w 2025 roku? 

Zgodnie z rozporządzeniem MON, do stawienia się przed komisją wojskową w 2025 roku zobowiązane zostaną następujące grupy: 

  • mężczyźni 19-letni (urodzeni w 2006 r.), tzw. rocznik podstawowy, 
  • mężczyźni 20-24-letni (urodzeni w latach 2001–2005), tzw. roczniki starsze, którzy jeszcze nie spełnili obowiązku stawiennictwa do kwalifikacji wojskowej i w związku z tym nie posiadają orzeczonej kategorii zdolności do czynnej służby wojskowej, 
  • osoby, które w latach 2023 i 2024 zostały uznane za czasowo niezdolne do służby wojskowej (kat. zdolności od „B6 do B24”), jeżeli okres niezdolności upływa przed zakończeniem kwalifikacji wojskowej w 2025 r. Ponowne wezwanie tej kategorii osób do kwalifikacji wojskowej i poddanie ich badaniom lekarskim pozwoli na wydanie ostatecznego orzeczenia o zaliczeniu ich do kategorii zdolności „A”, „D” lub „E”, z wynikającymi z tego konsekwencjami, 
  • osoby, które w latach 2023 i 2024 zostały uznane za czasowo niezdolne do służby wojskowej (kat. zdolności od „B6 lub B24”), jeżeli okres tej niezdolności upływa po zakończeniu kwalifikacji wojskowej w 2025 r., pod warunkiem, że osoby te przed zakończeniem kwalifikacji będą wnioskować o jej zmianę w trybie przewidzianym w art. 64 ust. 4 i 6 ustawy, 
  • kobiety urodzone w latach 1998-2006 posiadające kwalifikacje przydatne do służby wojskowej, które nie stawały jeszcze do kwalifikacji wojskowej oraz kobiety, pobierające naukę w celu uzyskania tych kwalifikacji, które w roku szkolnym lub akademickim 2024/2025 kończą studia na kierunkach lub kończą naukę w zawodach, o których mowa w przepisach wydanych na podstawie art. 60 ust. 7 ustawy (m.in. w zawodach medycznych, weterynaryjnych, psychologów, rehabilitantów, radiologów, diagnostów laboratoryjnych, informatyków, teleinformatyków, nawigatorów oraz tłumaczy); 
  • osoby, które ukończyły 18 lat życia i zgłosiły się ochotniczo do kwalifikacji wojskowej oraz osoby o nieuregulowanym stosunku do służby wojskowej do końca roku kalendarzowego, w którym kończą 60 lat życia, jeżeli nie posiadają jeszcze określonej kategorii zdolności do czynnej służby wojskowej i zgłoszą się do kwalifikacji wojskowej. 

Od kiedy będzie trwać kwalifikacja wojskowa? 

MON zarządziło, że w 2025 roku kwalifikacja wojskowa ogłoszona zostanie 20 stycznia. Potrwa od 3 lutego do 30 kwietnia. Osoby, które zostaną zaproszone do stawienia się przed komisją, otrzymają wezwania z odpowiednim wyprzedzeniem. 

Przeczytaj także: Uchwały antysmogowe: gdzie obowiązuje zakaz kopciuchów od 1 lipca?

Jaka kara grozi za niestawienie się na komisji wojskowej? 

Warto pamiętać, że jeżeli z różnych przyczyn wezwany nie może przybyć, musi o tym poinformować urzędnika wskazanego na wezwaniu. W innym przypadku może zostać doprowadzony na miejsce przez policję lub otrzymać karę grzywny, a nawet pozbawienia wolności.

 

Zuzanna Ćwiklińska

fot. envato elements

pogoda
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
03. grudzień 2024 09:52