StoryEditorOSZUSTWO NA OZE

5,6 mln zł kary dla firmy montującej panele fotowoltaiczne. Bezprawnie pobierali 2 tys. zł od klientów

17.01.2024., 13:00h
W ramach działań kontrolnych UOKiK wobec firm z branży fotowoltaiki, wykryto nieprawidłowości w praktykach KPE, co zaowocowało wydanymi zarzutami naruszania zbiorowych interesów konsumentów.

Krajowy Projekt Energetyczny oszukiwał klientów?

Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK), Tomasz Chróstny, ogłosił swoją decyzję w sprawie przedsiębiorcy Krajowy Projekt Energetyczny (KPE), specjalizującego się w instalacji paneli fotowoltaicznych.

Jednym z głównych zarzutów było utrudnianie skorzystania z prawa do odstąpienia od umowy ze strony KPE. Przedsiębiorca nałożył nieuzasadnione koszty na konsumentów, co stanowiło bezprawne działanie. Po przeprowadzeniu analizy umów zawieranych z KPE, UOKiK postawił firmie aż 10 zarzutów naruszania zbiorowych interesów konsumentów.

Kary za odstąpienie od umowy

Zgodnie z prawem, umowy zawierane przez KPE, obejmujące instalację paneli fotowoltaicznych w domach konsumentów, mogą być anulowane przez konsumenta w ciągu 14 dni od ich podpisania bez dodatkowych opłat. Niemniej jednak, UOKiK ustalił, że KPE nakładał opłaty w wysokości prawie 2 tys. zł na konsumentów, którzy chcieli odstąpić od umowy. To naruszenie prawa, ponieważ przedsiębiorca nie uzyskał wyraźnej zgody konsumentów na rozpoczęcie prac przed upływem 14-dniowego okresu na odstąpienie.

UOKiK: Krajowy Projekt Energetyczny wprowadzał w błąd klientów

Przedsiębiorca wprowadzał w błąd, informując na stronie internetowej i portalu społecznościowym, że audyt jest bezpłatny, podczas gdy konsument musiał płacić za niego w przypadku skorzystania z prawa do odstąpienia od umowy.

image
Miód i pszczelarstwo

Pomysł na biznes na wsi: produkcja miodu. Jakie koszty, dotacje i zyski?

KPE przeprowadzał audyty w dniu podpisania umów, co według skarg konsumentów odbywało się na podstawie dostarczonych przez nich dokumentów. To dodatkowo potwierdzało nieprawidłowości w praktykach przedsiębiorcy, który pobierał opłaty bez wyraźnej zgody konsumentów na rozpoczęcie prac przed upływem 14-dniowego terminu na odstąpienie od umowy.

Prezes UOKiK, Tomasz Chróstny, podjął kroki mające na celu ochronę konsumentów i zastosował sankcje wobec Krajowego Projektu Energetycznego.

Michał Czubak

fot. Canva

pogoda
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
24. luty 2024 18:18