StoryEditorWolne w Wielkanoc

Czy Wielki Piątek 2024 jest dniem wolnym od pracy?

Zbliżają się tegoroczne święta wielkanocne. Dla wierzących katolików to szczególnie ważna okazja, która zasługuje na wyjątkową celebrację. Czy w związku z tym Wielki Piątek 2024 będzie dniem wolnym od pracy? Ile dni wolnego przysługuje z okazji Wielkanocy?

Kiedy jest Wielkanoc 2024? 

Wielkanoc jest świętem ruchomym, każdego roku przypada w innym terminie. Data Wielkanocy zależy od terminu pierwszej wiosennej pełni księżyca. Obecnie wierzący przeżywają wielki post – okres duchowego przygotowywania się na śmierć i zmartwychwstanie Chrystusa. Do Wielkanocy coraz mniej czasu. W 2024 roku przypada ona na ostatni weekend marca. Do uroczystego śniadania w wielkanocną niedzielę zasiądziemy więc 31 marca, z kolei tradycyjne oblewanie się wodą z okazji śmigusa dyngusa należy zaplanować na 1 kwietnia. 

Przeczytaj także: Wielki Post 2024, kiedy wypada? Czym jest dla katolików?

Czy dzieci idą do szkoły w Wielki Piątek? 

Święta wielkanocne to najważniejsze wydarzenie w katolickim roku liturgicznym. By dobrze przeżyć ten okres, dzieciom przysługuje kilkudniowa przerwa w nauce, a dorosłym krótkie wolne od pracy. Najmłodsi mogą się cieszyć dniami bez szkoły od Wielkiego Czwartku aż do wtorku po Wielkanocy włącznie. W tym roku będzie to okres od 28 marca do 2 kwietnia. Dzieci i młodzież wrócą do szkół po przerwie wielkanocnej 3 kwietnia. Oznacza to, że Wielki Piątek będzie dla nich dniem wolnym od nauki. 

Przeczytaj więcej: Wielkanoc 2024 – kiedy uczniowie mają przerwę od szkoły?

Wielki Piątek 2024 – czy to dzień wolny od pracy? 

Wielkanoc to okazja do rodzinnego spotkania. Wiele osób wykorzystuje ją i przygotowuje świąteczne śniadanie. Jednak niezależnie od tego, czy czas przed wielkanocną niedzielą przeznaczamy na religijne wyciszenie i kontemplację, czy też na pospieszne porządki i pieczenie bab oraz mazurków, Wielki Piątek nie jest dniem wolnym od pracy. Jeżeli tego dnia chcemy zostać w domu, musimy skorzystać z urlopu

Przeczytaj także: Trendy na Wielkanoc 2024 – jakie ozdoby są modne?

Czy Wielki Piątek będzie wolny od pracy w 2025? 

Wolny od pracy Wielki Piątek to kwestia, która powraca co jakiś czas. W Polsce jest bowiem wielu katolików, którzy chcą w odpowiedni sposób przeżyć poprzedzające Wielkanoc triduum paschalne. Związki zawodowe są skłonne do tego, by wpisać ten dzień na listę dni ustawowo wolnych od obowiązków w pracy. Postulujący takie rozwiązanie projekt poselski został nawet złożony w sejmie w 2018 roku, jednak nigdy go nie procedowano. Nowy rząd na razie nie pochylił się nad tą kwestią, więc nie wiadomo, czy w 2025 roku Wielki Piątek także będzie dniem pracującym. Póki co wszystko wskazuje na to, że tak. 

Ile jest dni wolnego z okazji Wielkanocy? 

Część pracodawców sama zwalnia pracowników z obowiązków w Wielki Piątek. Inni skracają czas pracy. Oficjalnie jednak urlop z okazji Wielkanocy przysługuje tylko w wielkanocny poniedziałek, czyli w tym roku 1 kwietnia. Jeżeli chcemy cieszyć się dłuższym wolnym, musimy wykorzystać dni z puli urlopowej. Można zaplanować nieobecność w pracy przed świętami - np. od Wielkiego Czwartku – lub po Wielkanocy. Biorąc urlop w dniach 2 – 5 kwietnia uzyskamy łącznie tydzień wolnego: od 30 marca do 7 kwietnia.

 

Zuzanna Ćwiklińska

fot. envato elements

pogoda
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
14. kwiecień 2024 18:23