StoryEditorNie przegap daty!

Dzień Ojca 2023: skąd się wziął i kiedy przypada?

Przełom maja i czerwca to moment, kiedy szczególnie świętujemy rodzinną bliskość, obchodząc kolejno Dzień Matki, Dzień Dziecka i Dzień Ojca. O ile dwie pierwsze daty zwykle pamiętamy z łatwością, o tyle termin Dnia Ojca czasem umyka z pamięci. Kiedy obchodzimy to święto? Jaka jest historia Dnia Ojca?

Dzień Ojca – historia święta 

Celebrowanie ojców i ich obecności w życiu rodziny sięga dawnych czasów, jednak obecny kształt tego święta pochodzi z początku XX wieku. Pierwszy pomysł uhonorowania ojców wyszedł od Grace Golden Clayton z USA w 1908 roku. Wówczas głównym celem było upamiętnienie tych mężczyzn, którzy zginęli w wypadkach górniczych w Stanach. Ta idea się nie przyjęła, jednak chęć celebrowania ojców była silna i szybko zaowocowała kolejnymi obchodami. 

Po raz pierwszy Dzień Ojca obchodzono zaledwie kilka lat później, 19 czerwca 1910 roku w Spokane w stanie Waszyngton. Inicjatorką była Sonora Smart Dodd, która chciała uczcić swojego ojca – weterana wojny secesyjnej. William Smart po śmierci żony sam wychowywał Sonorę oraz piątkę jej rodzeństwa. Jednak i wtedy obchody były głównie lokalne. Dopiero w 1972 roku Richard Nixon ustanowił oficjalny Dzień Ojca w USA. 

Od kiedy obchodzi się Dzień Ojca w Polsce? 

Okazuje się, że w Polsce ustanowiono i świętowano Dzień Ojca kilka lat wcześniej, niż miało to miejsce w Stanach! Po raz pierwszy obchody miały miejsce 23 czerwca 1965 roku. Od tamtej pory świętuje się Dzień Ojca właśnie tego dnia.

Przeczytaj także: Dzień Matki 2023. W jaki dzień tygodnia wypada?

Kiedy obchodzi się Dzień Ojca na świecie? 

Nie we wszystkich krajach Dzień Ojca przypada w tym samym terminie. Na przykład Włosi, Hiszpanie czy Portugalczycy składają swoim ojcom życzenia 19 marca, czyli w dniu św. Józefa, który jest patronem rodziny. W wielu krajach jest to święto, które nie ma stałej daty: Litwini obchodzą je zawsze w pierwszą niedzielę czerwca, Austriacy w drugą a Francuzi, Holendrzy, Brytyjczycy czy Ukraińcy - w trzecią. Trzecia niedziela czerwca to najpopularniejszy termin obchodzenia Dnia Ojca na świecie. W nietypowym z naszej perspektywy terminie świętują Rosjanie – 23 lutego, oraz mieszkańcy Norwegii, Szwecji, Finlandii, Islandii i Estonii, którzy obchodzą Dzień Ojca w drugą niedzielę listopada. 

Kiedy jest Dzień Ojca w 2023 roku? 

W Polsce Dzień Ojca obchodzi się w stałym terminie, 23 czerwca. W tym roku ten dzień wypada bardzo korzystnie, ponieważ jest to piątek, co oznacza, że będziemy mogli spędzić na świętowaniu cały weekend! To doskonała okazja do rodzinnego spotkania. 

Przeczytaj także: Dzień Dziecka 2023. W jaki dzień tygodnia wypada?

Dzień Taty – ciekawostki 

Dzień Ojca to bardzo sympatyczne święto, choć wciąż mniej popularne niż dzień matki. W niektórych krajach obchodzi się go od niedawna - np. na Łotwie, gdzie do 2008 roku nie było takiej tradycji. Nie przyjęła się ona w części państw, np. w Indiach, gdzie świętują głównie mieszkańcy wielkich miast. Z kolei w Rumunii jest skrajnie odwrotnie – to jedyne państwo w Unii Europejskiej, gdzie Dzień Ojca jest świętem i dniem wolnym od pracy. 

 

Zuzanna Ćwiklińska

fot. envato elements

pogoda
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
12. lipiec 2024 23:14