StoryEditorWYBORY SAMORZĄDOWE 2024

Wybory samorządowe 2024: kiedy się odbędą?

16.01.2024., 13:30h
Premier Donald Tusk ogłosił decyzję dotyczącą terminów tegorocznych wyborów samorządowych. Premier zaznaczył, że formalne wydanie rozporządzenia nastąpi w najbliższym czasie, a kalendarz wyborczy zostanie przekazany Państwowej Komisji Wyborczej.

Kiedy pójdziemy do urn wyborczych w wyborach samorządowych 2024?

W odpowiedzi na pytanie, kiedy odbędą się wybory samorządowe w 2024 roku, Donald Tusk wskazał, że zgodnie z postanowieniami Kodeksu Wyborczego, głosowania muszą mieć miejsce między 31 marca a 23 kwietnia 2024 roku. Dlatego premier ogłosił, że I tura wyborów samorządowych 2024 odbędzie się 7 kwietnia, zaś II tura zaplanowana jest na 21 kwietnia.

Premier podkreślił, że ta decyzja rozpoczyna oficjalny kalendarz wyborczy związany z nadchodzącymi wyborami samorządowymi. Donald Tusk wyraził również pewność co do pozytywnej decyzji Państwowej Komisji Wyborczej, uznając ją za formalność. Po uzyskaniu tego potwierdzenia, premier zapewnił, że rząd przystąpi do organizacji kluczowych wyborów, które będą miały istotne znaczenie dla lokalnych wspólnot i życia obywateli.

image
Bezpłatny kalendarz od TPR

Kalendarz dla prawdziwego rolnika z TPR. Jak go zdobyć?

„Mam nadzieję, że kwiecień stanie się dobrym miesiącem dla polskiej samorządności” - podkreślił Donald Tusk. Oznacza to, że kwiecień 2024 roku będzie okresem istotnym dla demokratycznego procesu wyborczego w Polsce, gdzie społeczności lokalne będą miały okazję wybrać swoich przedstawicieli na różnych szczeblach samorządowych.

Latem wybierzemy europosłów

Warto również zaznaczyć, że w tym samym roku, oprócz wyborów samorządowych, Polacy będą uczestniczyć w wyborach do Parlamentu Europejskiego, które zostały oficjalnie zaplanowane na termin od 6 do 9 czerwca 2024 roku, zgodnie z unijną ordynacją wyborczą. Terminy te zostały potwierdzone przez państwa członkowskie podczas posiedzenia Rady UE, kontynuując tym samym cykl pięcioletnich wyborów do PE.

Michał Czubak

fot. Canva

pogoda
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
20. lipiec 2024 15:09