StoryEditorZagrożone zawody

Te zawody niebawem znikną! Mieszkańcy wsi stracą pracę?

Rozwój technologiczny trwa od wieków i wciąż pociąga za sobą powstawanie nowych zawodów i wymieranie starych. Eksperci opracowali listę stanowisk, które już niebawem nie będą potrzebne. Czy osoby mieszkające na wsi są bardziej narażone na rychłe bezrobocie?

Spis treści:

Dlaczego zawody wymierają? 

Ludzie od setek lat boją się, że maszyny zabiorą im pracę. Nie inaczej jest dziś, gdy obserwujemy niesamowity rozwój technologii elektronicznych oraz sztucznej inteligencji. Nie da się ukryć: nowe wynalazki doprowadzą do zmian na rynku pracy. Z pewnością część osób będzie musiała się przekwalifikować. Wyginięciem zagrożona jest cała grupa zawodów, jednak zapewne pojawią się także nowe stanowiska. Niewykluczone, że przy całej automatyzacji i postępie, do łask powrócą także prace, z którymi już się żegnaliśmy, np. szewstwo czy krawiectwo. 

Czy znikną zawody związane z obsługą klienta? 

Wydawać by się mogło, że stanowiska związane z obsługą klienta to pewna praca na lata. Tymczasem okazuje się, że część z nich jest zagrożona! Doskonalenie się sztucznej inteligencji może bowiem sprawić, że osoby pracujące dziś przy obsłudze chatbotów i innych form elektronicznego kontaktu nie będą dłużej potrzebne. Komputery same będą w stanie rozwiązać większość potrzeb klientów. 

Przeczytaj także: 1000 zł więcej do pensji dla pracowników socjalnych – już od lipca?

Czy jest możliwość, że zawód księgowej zniknie? 

Bez księgowych niemożliwe jest sprawne prowadzenie przedsiębiorstwa. Jednak również ten zawód nie jest bezpieczny. Rozwój technologii może bowiem doprowadzić do powstania prostych systemów księgujących, do których dane będzie mógł wprowadzać każdy pracownik. Taki system tanio i szybko dokonywałby obliczeń, za które dziś odpowiedzialni są księgowi. Nie można więc wykluczyć, że zadania księgowych ulegną zawężeniu lub staną się bardzo wyspecjalizowane. 

Czy roboty zastąpią kelnerów i dostawców jedzenia? 

Gastronomia to sektor, który zatrudnia wiele osób, odpowiedzialnych za przygotowanie i zaserwowanie posiłku. Coraz częściej w restauracjach wykorzystuje się jednak roboty. To one dostarczają jedzenie do stolika i odbierają brudne naczynia. Co ciekawe, na ulicach dużych miast spotkać można także roboty, które dostarczają jedzenie na wynos! Wraz z rozwojem technologii do przeszłości mogą zatem przejść zawody kelnera oraz dostawcy. 

Od kasjerów do kas samoobsługowych 

Tę rewolucję możemy już obserwować na własne oczy: w wielu sklepach zwykłe kasy są dziś zastępowane przez samoobsługowe maszyny. Niektórzy klienci przepadają za nimi, bowiem mogą kasować produkty we własnym tempie. Inni są jednak zdania, że potrwa jeszcze wiele lat, nim kasy samoobsługowe będą w stanie zastąpić kasjerów, bowiem systemy te są zawodne i można je oszukać. 

Przeczytaj także: Niedziele handlowe – głosy krytyki nowego projektu ustawy

Koniec z niemiłymi paniami w urzędzie? Zastąpi je formularz online 

Jeżeli załatwianie spraw w urzędzie kojarzy ci się jedynie z niemiłymi urzędniczkami z okienka, z pewnością ucieszysz się na wiadomość, że już niebawem mogą zniknąć. Coraz więcej spraw da się bowiem załatwić przez internetowy formularz bez wychodzenia z domu. Jeżeli postępy w cyfryzacji będą równie sprawne jak do tej pory, niebawem może przestać istnieć zawód urzędnika.

 

Zuzanna Ćwiklińska

fot. envato elements

pogoda
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
14. czerwiec 2024 01:02