StoryEditorCzasy PRL-u

Jak wyglądały komunie w PRL-u? Te zdjęcia przywołają wspomnienia!

Sezon komunijny trwa w najlepsze. To doskonała okazja, by przypomnieć sobie jak wyglądały komunie i przyjęcia po nich w czasach PRL-u. Gwarantujemy, że ta galeria zdjęć wywoła nostalgię u niejednej osoby!

Spis treści:

Jak przygotowywano się do komunii w czasach PRL-u? 

W czasach PRL-u religia była spychana przez władzę na boczny tor. W związku z tym dzieci chcące przystąpić do pierwszej komunii musiały włożyć sporo pracy w przygotowania. Pomagali im w tym księża oraz katecheci, jednak o lekcjach religii w szkole nie było mowy! Zamiast tego dzieci zgłębiały tajniki wiary w salkach katechetycznych przy kościołach. W części spotkań brali udział również rodzice. 

image
FOTO: Nac
image
FOTO: Nac
image
FOTO: Nac

Jakie były stroje komunijne w PRL-u? 

Kreacja komunijna jest ważna zarówno dla dzieci, jak i dla ich gości. W tej kwestii od czasów PRL niewiele się zmieniło! Wówczas także dziewczynki występowały na uroczystości w białych sukienkach a chłopcy w garniturach. Stroje były zwykle szyte na miarę przez mamę, ciocię, babcię lub krawcową. Zdarzało się, że osoby, które miały rodzinę za granicą, przy okazji komunii otrzymywały w prezencie strojną sukienkę, zgodną z najnowszą modą, często przypominającą miniaturową... suknię ślubną! 

Przeczytaj także: Ta opuszczona wieś to polski Czarnobyl! Gdzie leżą Żukowice?

image
FOTO: Nac
image
FOTO: Nac

Prezenty komunijne dla dzieci w PRL-u 

Komunia nie może się obyć bez prezentów, które będą przypomniały dziecku o tym wyjątkowym dniu. Tradycję obdarowywania kultywowano też w PRL-u, jednak wówczas prezenty były o wiele skromniejsze. Dzieci otrzymywały w kościele pamiątkowy obrazek, a od krewnych drobne sumy pieniędzy, złotą biżuterię i zegarki, aparaty fotograficzne, magnetofony i inne. Wymarzonym prezentem komunijnym był rower

image
FOTO: Nac
image
FOTO: Nac

Jak wyglądało przyjęcie komunijne w PRL-u? 

Dziś przyjęcia komunijne organizuje się zwykle w salach bankietowych lub restauracjach. W latach powojennych w Polsce królowały spotkania domowe, na których serwowano obiad przygotowany przez mamę czy babcię. Zdarzały się przyjęcia, na które ciasta czy sałatki przynosiły panie z najbliższej rodziny – taki “składkowy” model był popularny zwłaszcza na wsiach! 

Przeczytaj także: Ciastka orzeszki były HITEM PRL-u! Zrób je w domu i ciesz się tym smakiem

image
FOTO: Nac
image
FOTO: Nac
image
FOTO: Nac

Zuzanna Ćwiklińska

fot. NAC

pogoda
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
14. czerwiec 2024 02:01