StoryEditorCiekawa wieś

Ta opuszczona wieś to polski Czarnobyl! Gdzie leżą Żukowice?

Wybuch elektrowni jądrowej w Czarnobylu to historia, która wstrząsnęła całym światem. Niewiele osób wie, że w Polsce także znajdują się wsie, które mieszkańcy musieli opuścić z powodu skażenia. Jedną z nich są Żukowice. Gdzie leżą?

Spis treści:

Gdzie leżą Żukowice? 

Wieś Żukowice jest położona na terenie gminy o tej samej nazwie, ulokowanej w powiecie głogowskim (woj. dolnośląskie). Przez lata miejscowość stanowiła serce gminy, mieszkało tam nawet 1500 osób. Dziś to już historia: według portalu Polska w Liczbach w 2021 roku Żukowice miały zaledwie 40 mieszkańców. Choć gmina jest piękna i tętni życiem, sama wieś wymarła. 

Przeczytaj także: Wieś Sułoszowa z wyjątkowym tytułem! Zachwyciła wszystkich

Dlaczego Żukowice to polski Czarnobyl? 

W 1986 roku doszło do awarii elektrowni jądrowej w Czarnobylu. Okolica została skażona radioaktywnym pyłem i władze zadecydowały o utworzeniu specjalnej strefy, której mieszkańców wysiedlono. Historia Żukowic brzmi podobnie. Winna jest jednak nie elektrownia, lecz Huta Miedzi Głogów, wybudowana w 1974 roku na terenie wsi. To ona odpowiadała za wysokie zanieczyszczenie okolicy. Żukowice znalazły się w obszarze ochronnym. Z czasem mieszkańcy sami zaczęli opuszczać swoje domy, później zapadła decyzja o wysiedleniu. 

image
Huta Miedzi Głogów w Żukowicach
FOTO: Głogów w PRL

Żukowickie “samosioły” 

Po utworzeniu Czarnobylskiej Strefy Zamkniętej do niektórych porzuconych domów wrócili ludzie, którzy nie chcieli rozstawać się z rodzinną ziemią. Nazywa się ich samosiołami. Także w Żukowicach mieszkają do dziś osoby, które odmówiły przesiedlenia. Według tamtejszego urzędu gminy, we wsi zameldowanych jest 13 osób. 

Przeczytaj także: Wypoczynek nad jeziorem: wieś Łukta spełni twoje sny!

Czy Żukowice są martwą wsią? 

Co ciekawe, choć Żukowice są w dużej mierze opuszczone, wcale nie są martwe. We wsi znajduje się siedziba urzędu gminy, schronisko dla bezdomnych oraz czynny kościół, w którym wciąż odprawiane są msze. Działają także niektóre gospodarstwa i zakłady w Żukowicach. 

image
Kościół w Żukowicach
FOTO: Urząd Gminy Żukowice

Czy Żukowice można zwiedzać? 

Ze względu na to, że niektóre instytucje wciąż funkcjonują, Żukowice można odwiedzać. Nie warto jednak planować spaceru po opuszczonych budynkach. Wchodzenie do nich jest zabronione, większość nieruchomości zabezpieczono przed wścibskimi przybyszami. Znajdują się one na terenach prywatnych. Choć dziś Huta Miedzi Głogów jest jednym z najnowocześniejszych zakładów tego typu a zanieczyszczenie w okolicy spadło, do Żukowa przylgnęło miano “polskiego Czarnobyla”. 

 

Zuzanna Ćwiklińska

dane: Polska w Liczbach

fot. Urząd Gminy Żukowice, Głogów w PRL (Facebook)

pogoda
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
12. lipiec 2024 23:50