StoryEditorPoznaj polską wieś

Wieś Sułoszowa z wyjątkowym tytułem! Zachwyciła wszystkich

Czasem żeby odkryć wyjątkowość miejsca, trzeba na nie spojrzeć z innej perspektywy. Tak było w przypadku wsi Sułoszowa, którą świat zachwycił się po tym, jak w internecie ukazało się jej zdjęcie z lotu ptaka. Teraz wieś otrzymała wyjątkowe wyróżnienie.

Spis treści:

Gdzie leży Sułoszowa?

Dlaczego Sułoszowa jest wyjątkową wsią? 

Jaki tytuł otrzymała Sułoszowa?

Czym jest wieś-ulicówka? 

Mieszkańcy Sułoszowej: Nie wiedzieliśmy, co mamy pod nosem

Gdzie leży Sułoszowa? 

Osobom, które chętnie zwiedzają Polskę, Sułoszowej nie trzeba zapewne przedstawiać. Ta wieś leży w powiecie krakowskim (województwo małopolskie), na malowniczej Wyżynie Olkuskiej. Południowa część miejscowości należy do Ojcowskiego Parku Narodowego. Na terenie Sułoszowej znajdują się źródła Prądnika, który w tamtej okolicy nazywa się Sułoszówką. Przez wieś przebiega także Szlak Orlich Gniazd, a zaledwie kilka kilometrów dalej znajduje się jedna z perełek tego szlaku – zamek w Pieskowej Skale. 

Jak podaje portal Polska w Liczbach, w 2021 roku Sułoszowa liczyła 3499 mieszkańców. 

Przeczytaj także: Wypoczynek nad jeziorem: wieś Łukta spełni twoje sny!

Dlaczego Sułoszowa jest wyjątkową wsią? 

O Sułoszowej zrobiło się głośno, gdy internet zachwycił się zdjęciem wsi, wykonanym z lotu ptaka. Faktycznie, jest co podziwiać - wieś wygląda jak z obrazka, domy stoją blisko ulicy, przecinającej ją wzdłuż, a za nimi kilometrami ciągnie się nierówna szachownica pól, charakterystyczna dla Polski. W wielu innych krajach taki widok jest zupełnie nieznany! Z tego powodu Sułoszowa podbiła serca internautów. 

Mieszkańcy wsi podkreślają, że ten ciekawy układ pól, który tworzy wspaniałą kompozycję z domami i drogą, mógł powstać dzięki temu, że większość z nich to rolnicy indywidualni. Każdy uprawia własne pole, co daje wizualny efekt szachownicy, a dzięki temu, że brak w tym miejscu dużych areałów, mają one ciekawe, nieregularne kształty. 

Jaki tytuł otrzymała Sułoszowa?

Internetowy sukces Sułoszowej wywołał nie tylko lawinę zachwytów, ale także nagrody. Wieś otrzymała wyjątkowe wyróżnienie! Okazała się jedną z liderek V edycji konkursu "Turystyczne Skarby Małopolski" i ukończyła rywalizację z nagrodą. Kapituła przyznała Sułoszowej tytuł "Miejsca z klimatem" oraz nagrodę w wysokości 100 tys. zł.

Przeczytaj także: Międzygórze to mała Szwajcaria na Dolnym Śląsku! Co zobaczyć w tej wsi?

Konkurs "Turystyczne Skarby Małopolski" ma na celu wyłonienie i nagrodzenie najbardziej atrakcyjnych, nowatorskich i przyjaznych dla turysty przedsięwzięć i inicjatyw, dzięki którym region ten jest jednym z najchętniej odwiedzanych w Polsce.

Czym jest wieś-ulicówka? 

Gdy internauci z całego świata zaczęli zgłębiać wiedzę na temat Sułoszowej, odkryli, że jest to jedna z wielu wsi-ulicówek, a jednak wyjątkowa wśród nich. Sułoszowa może pochwalić się bowiem długością 9 km! Nie jest to rekord Polski – ten należy do wsi Zawoja, która wraz z odgałęzieniami drogi liczy 18 km, jednak mimo to wynik jest imponujący. 

Przeczytaj także: Zawoja to najdłuższa wieś w Polsce. Dlaczego warto ją odwiedzić?

Wielu Polaków mieszkających na wsi nie zdaje sobie sprawy z tego, że układ domów przy drodze, który najczęściej spotykamy, na tle świata może wydawać się wyjątkowy. Takie wsie swoim wyglądem przypominają nieco miejskie ulice, choć mają zdecydowanie luźniejszą zabudowę. Wyróżnia je jednak niewielka ilość rozwidleń głównej drogi oraz domów, które leżą z dala od niej. W Polsce taki historyczny układ wsi utrwalił się w wielu miejscach i bardzo często trwa do dziś - kolejne domy powstają obok siebie w linii, wyznaczonej przez ulicę. 

Mieszkańcy Sułoszowej: Nie wiedzieliśmy, co mamy pod nosem

A co o nagłej popularności swojej wsi mówią sami mieszkańcy Sułoszowej? Przede wszystkim podkreślają, że “z dołu” wieś wygląda jak wiele innych i żyje się w niej jak w wielu innych miejscowościach. 

- Dopóki nie zobaczyłem tego zdjęcia z lotu ptaka nie za bardzo zdawałem sobie sprawę z tego, jak tu u nas ładnie. Ale tak to często bywa, że nie doceniamy tego, co mamy pod nosem - mówił w rozmowie z portalem "Daily Mail" Marian Gęgotek, mieszkaniec Sułoszowej.

Zuzanna Ćwiklińska

zdjęcie: World Urban Planning/instagram

pogoda
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
23. czerwiec 2024 23:56