Spis treści:
- wieś Łukta - położenie
- nad jakim jeziorem leży Łukta?
- aktywny wypoczynek we wsi Łukta
- atrakcje Łukty i okolic
Gdzie leży wieś Łukta?
Wieś Łukta to perełka, schowana wśród mazurskich jezior. Leży w gminie Łukta, powiecie ostródzkim (woj. warmińsko-mazurskie), w regionie uznawanym przez wielu za najpiękniejszy w Polsce. Jak podaje portal Polska w Liczbach, w 2021 roku mieszkało tam 1235 osób. Choć pod względem popularności Łukta przegrywa z oddaloną o 15 km Ostródą czy większymi miejscowościami, jak Olsztyn czy Mikołajki, nie warto omijać tej wsi! To wspaniałe miejsce na spokojny wypoczynek w bliskości natury.
Przeczytaj także: Wieś na Żuławach jak mała Holandia: odwiedź pole “O rany, tulipany!”
Nad jakim jeziorem leży Łukta?
Łukta oczaruje wszystkich miłośników wypoczynku nad wodą. Przez samą wieś przepływa bowiem rzeka, także o nazwie Łukta. Zaledwie 2 km dalej znajdziemy jezioro Marąg, na którym położona jest Wyspa Lipowa, gdzie znajduje się rezerwat przyrody, zamieszkany między innymi przez czaple siwe i kormorany. Na tym jednak nie koniec! W promieniu 4 km od Łukty znajdują się także inne jeziora: Isąg, Długie, Taborskie, Karwek i Zerek. Jest więc z czego wybierać!
Jak aktywnie spędzić czas we wsi Łukta?
Wypoczynek na Mazurach można skroić pod własne potrzeby. Ci, którzy preferują aktywne spędzanie urlopu, mogą oczywiście szaleć pod żaglami, ale są także inne możliwości. Przez wieś Łukta biegną bowiem trzy szlaki rowerowe: żółty, zielony i niebieski. Łączna długość każdego z nich waha się między 25-28 km. Wyprawa rowerowa to doskonały sposób, by spędzić aktywnie czas, pozostając w bliskości z przyrodą, a także okazja do poznania kolejnych malowniczych mazurskich wsi.
Przeczytaj także: Pławna to prawdziwie magiczna wieś! Gdzie leży i co można tam zobaczyć?
Co zobaczyć w Łukcie na Mazurach?
Sama Łukta, choć niewielka, oferuje turystom sporo atrakcji. Miłośnicy architektury sakralnej nie mogą ominąć tamtejszego kościoła pod wezwaniem Matki Boskiej Częstochowskiej, który powstał w 1407 roku, a jego budowę współfinansował Wielki Mistrz Zakonu Krzyżackiego - sam Konrad von Jungingen! W świątyni podziwiać można gotycki ołtarz z zachowanymi oryginalnymi elementami.
Przeczytaj także: Wieś na Kaszubach niczym francuski kurort. Dlaczego warto odwiedzić Chmielno?
Z kolei osoby, które na urlopie wolą rozkoszować się leśną ciszą, powinny odnaleźć jedną z największych dum gminy Łukta: dąb imieniem Perkun, zwany “Gospodarzem Lasu”. Jego wiek szacuje się na około 600 lat! Staruszek ma dziuplę w pniu, do której może wejść dorosły człowiek. Łącznie na terenie gminy znajdują się 23 pomniki przyrody – warto wyruszyć ich szlakiem.
źródło: Polska w Liczbach, informator turystyczny gminy Łukta
fot. Stowarzyszenie Kraina Drwęcy i Pasłęki/facebook
oprac. Zuzanna Ćwiklińska