StoryEditorNiesamowity widok

Pniewo – wieś usłana... bunkrami

24.03.2023., 12:22h
Wieś kojarzy nam się z polami kukurydzy, rzepaku i kolorowymi od kwiatów łąkami. Krajobraz gdzieniegdzie przecina las i wąska rzeka. Nie zawsze tak być musi! Są takie miejsca w Polsce, gdzie centrum stanowią… bunkry! To one urozmaicają teren. Pniewo wiedzie prym w tej kategorii. Czy warto się tam wybrać?

Międzyrzecki Rejon Umocniony (MRU) to główna atrakcja turystyczna województwa lubuskiego. Zlokalizowany w Pniewie od lat stanowi nie lada gratkę dla miłośników historii II Wojny Światowej. To imponujący, drugi co do wielkości na świecie podziemny obiekt fortyfikacyjny. Co rok wabi tysiące turystów, którzy chcą poczuć klimat czasów wojennych i zdobywają się na wielokilometrowe podziemne wędrówki.

Pniewo – osada pełna schronów

Pniewo to niewielka wieś w województwie lubuskim, w powiecie międzyrzeckim, w gminie Międzyrzecz. Pełno tam bunkrów, tuneli, schronów bojowych, zwanych Panzerwerkami. Znajdziemy także niesamowity skansen sprzętu wojskowego i wystawy gromadzące eksponaty związane z historią powstania fortyfikacji. Dla turystów MRU udostępnia trasy podziemne i naziemne. Co jakiś czas organizowane są rozmaite eventy, np. zloty pojazdów militarnych.

MRU – jak zwiedzać?

Najkrótsza z tras to około 1500 metrów, czas zwiedzania wynosi do 1,5 godziny. Dłuższa trwa o godzinę dłużej i mierzy 2500 metrów. Dla wtajemniczonych MRU proponuje ekstremalną wycieczkę, trwająca od 3 do 8 godzin podziemnych wędrówek. Na tę okazję turyści muszą się odpowiednio przygotować. Wymagane są latarki z zapasem baterii, prowiant, ciepłe ubrania, wygodne i wodoodporne buty. Na terenie Muzeum Fortyfikacji i Nietoperzy można skorzystać z wiedzy i doświadczenia przewodników, którzy oprowadzają po tych niesamowitych terenach także na powierzchni. Dzięki temu osoby, które nie przepadają za podziemnymi przestrzeniami, mogą zwiedzić schrony bojowe i inne miejsca, które są częścią Międzyrzeckiego Rejonu Umocnionego.

Pniewo – historia

Międzyrzecki Rejon Umocniony rozciąga się na przestrzeni około 80 kilometrów. Skąd się wzięły bunkry na terenie regionu lubuskiego? Budowę Łuku Ufortyfikowanego Niemcy rozpoczęli w 1936 roku. Chcieli w ten sposób umocnić swoją wschodnią granicę. Oczywiście cała operacja była działaniem tajnym, ponieważ sprzeciwiała się postanowieniom traktatu wersalskiego. Ciężkie schrony bojowe miały mieć stropy o grubości 3,5 metra. Obiekty miały być wyposażone w broń, miotacze ognia, artylerię. Takie były plany. Schrony Niemcy chcieli połączyć tunelami. Szkielet fortyfikacji stanowiły wówczas 83 schrony, tzw. Panzerwerki.

image

Pniewo – wieś usłana... bunkrami

FOTO: Międzyrzecki Rejon Umocniony Muzeum Fortyfikacji I Nietoperzy W Pniewie/facebook

W maju 1938 roku na rozkaż Hitlera zaprzestano wszelkich prac. Plany nigdy nie zostały do końca zrealizowane. Po wojnie fortyfikacje przechodziły z rąk do rąk. Były nawet zakusy na składowanie w nich odpadów radioaktywnych. Na szczęście ta opcja została oddalona. Obecnie, tereny te można zwiedzać, przez cały rok z przewodnikiem. W czasie zimowania nietoperzy (od listopada do marca) niektóre z obiektów są niedostępne dla turystów.

MRU i nietoperze

Schrony i tunele pełnią bardzo ważną funkcję. Stanowią idealne miejsce dla nietoperzy. Panujący w nich mikroklimat odpowiada tym niezwykłym ssakom. W podziemiach Międzyrzeckiego Rejonu Umocnionego zimuje od 20 000 do 30 000 nietoperzy należących do 12 gatunków, najwięcej w całej Środkowej Europie. W podziemiach mieści się rezerwat „Nietoperek”.

image
Dawno temu!

Śląska Dolina: wieś na dnie jeziora

Angelika Drygas

Źródło: bunkry.pl, Wikipedia, polska.travel

fot. Międzyrzecki Rejon Umocniony Muzeum Fortyfikacji i Nietoperzy w Pniewie/Facebook

pogoda
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
26. kwiecień 2024 17:07