StoryEditorDziadkowie a wychowanie dzieci

Jak radzić sobie z problemami rodzinnymi w gospodarstwie, gdy dziadkowie opiekują się dziećmi?

07.10.2023., 15:00h
Na wsiach bardzo często rolę opiekunów nad wnukami przejmują dziadkowie. Dzięki temu rodzice mogą pracować. Taka sytuacja rodzi jednak sporo konfliktów. Jak sobie z nimi radzić?

W każdej rodzinie istnieje jakiś układ. W każdej rodzinie istnieje potrzeba dopasowania i rozmowy. Gdy tego zabraknie, rodzą się problemy. Bardzo często jedno z dzieci, które pozostaje na gospodarstwie, zakłada rodzinę i mieszka w pobliżu swoich rodziców – dziadków. Jeszcze częściej ci dziadkowie przejmują rolę opiekunów, zanim maluchy pójdą do przedszkola. W tej przestrzeni dochodzi do zgrzytów, które powstają na tle odmiennych sposobów wychowywania i innego spojrzenia na rzeczywistość. Jedynym sposobem na unikniecie tego typu zagwozdek jest szczera rozmowa.

Rodzina wielopokoleniowa

Dzięki pomocy – młodzi rodzice mogą rozwijać gospodarstwo lub wrócić do swojej pracy (najczęściej kobieta). Dziadkowie spędzają bardzo dużo czasu z wnukami i mają na nich ogromny wpływ. Zdarza się jednak, że nie respektują zasad, jakie wprowadzili "młodzi". Niektórzy dziadkowie ingerują w wychowanie i wyrażają swoje niepochlebne zdanie np. dotyczące nauki czystości, odstawienia smoczka czy spania. A przecież to rodzice decydują tym, jak chcą wychowywać swoje dzieci. Ostre i często nieprzyjemne komentarze osłabiają ich kompetencje i rodzą frustrację. Z drugiej strony, dziadkowie poświęcający swój czas i energię dla rodziny też chcą mieć wpływ na wychowanie i czuć się autorytetem. Przekazywanie wartości związanych z dobrymi manierami czy stawianiem granic powinny być spójne i wydaniu rodziców, i w wydaniu dziadków.

Dziadkowie a wychowanie dzieci – konflikty 

Zarzewiem konfliktu mogą być nawet te najmniejsze elementy dnia codziennego, jak reakcja na zbyt powolne ubieranie, ignorowanie pasji dziecka, złe nawyki żywieniowe. Przecież każdy z nas ma swoje wartości, które wyniósł z domu rodzinnego, a więc synowa czy zięć, którzy „przyszli” do rodziny będą mieć nieco inne standardy – teściowe powinni zrozumieć tę zależność i ją respektować.

Dziadkowie a wychowanie dzieci – jak sobie radzić z problemami? 

Dlatego warto rozmawiać – należy szczerze zakomunikować, co jest dla mnie ważne, np. "Zależy mi na tym, aby moje dziecko nie bało się próbować nowych rzeczy. Bardzo proszę Was o to, abyście nie zniechęcali syna/córkę do nowych wyzwań i nie opierali swoich decyzji na lęku”. Ważne jest, aby zaakceptować takie informacje i nie zakładać, że jest to atak osobisty. Zdarza się, że dziadkowie nie pojmują planu wychowania, jaki stosują młodzi rodzice. Uważają, że zapisywanie na zajęcia rozwijające to czyste lenistwo lub brak zainteresowani ze strony, np. synowej, która wyręcza się innymi osobami. Motywacją matki może być jednak chęć pokazania spektrum możliwości dziecku, aby rozpoznać jego talenty.

image

Dziadkowie mogą przekazywać swoje wartości

FOTO: Envato Elements
 

Dziadkowie a jedzenie

Bardzo częstym źródłem konfliktu jest sposób odżywiania. Młodzi rodzice wolą spożywać posiłki bez dużej ilości tłuszczu, ograniczają też dziecku słodycze, podczas gdy dziadkowie preferują kuchnię tradycyjną z obowiązkowym słodkim do kawy. Zdarza się, że w tajemnicy podają dzieciom cukierki i nie przyznają się do błędu. Gdy prawda wyjdzie na jaw – kłótnia murowana. W tym miejscu warto wspólnie ustalić menu i pójść na kompromisy. Pamiętajmy, że seniorzy też muszą mieć pewną swobodę. Nie tylko w tej kwestii dziadkowie i rodzice powinni dojść do porozumienia. W przeciwnym razie maluchy to poczują, staną się niepewne, nie będą wiedziały kogo słuchać i co jest właściwe. W tej sytuacji trzeba zdać sobie sprawę z tego, jak ważne jest uznanie wartości innych osób. Dużą rolę odgrywa w tym przypadku dziecko dziadków, które w asertywny, ale przyjazny sposób powinno wytłumaczyć każdej stronie pozytywne motywacje. Jeśli jest to mężczyzna, nie powinien uciekać w pracę, a czynnie uczestniczyć w rozmowach.

Dziadkowie mogą przekazywać swoje wartości

Dziadkowie spędzający dużo czasu z wnukami mają ogromny wpływ na swoje wnuki. Biorą udział w życiu całej rodziny, ponieważ dzieci chętnie opowiadają o tym, co dzieje się pomiędzy ich rodzicami. Seniorzy ponadto chcą przekazywać swoje wartości. Mają więcej cierpliwości i czasu, nie speszą się i są wyrozumiali. Mogą razem z maluchami spacerować po lesie, dzieląc się trafnymi spostrzeżeniami, razem sadzić warzywa i kwiaty, raczyć dzieci ciekawymi opowieściami.

image

Dziadkowie mogą przekazywać swoje wartości

FOTO: Envato Elements

Dziadkowie mają także prawo do dysponowania swoim czasem, dlatego nie każdy senior zgodzi się na opiekę codzienną nad wnukami. Dlatego tak ważne jest, aby szczerze ze sobą rozmawiać i dochodzić do porozumienia. Matka nie może czuć, że jej wychowanie jest podważane, natomiast dziadkowie nie mogą czuć się wykorzystywani. To normalne, że cała rodzina w gospodarstwie żyje w zależności, dlatego tak istotne jest wyrażanie wdzięczności za wzajemną pomoc. Dopiero wtedy rodziny wielopokoleniowe mogą żyć w harmonii. Dzieci szybko wychwycą nieporozumienia między rodzicami i dziadkami – co może zaważyć na ich poczuciu bezpieczeństwa i stabilności emocjonalnej.

image
Hity PRL-u

Stare zabawki z czasów PRL-u są na topie! Sprawdź, czy masz je w domu!

Oprac. Angelika Drygas

Fot. envato elements

 

pogoda
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
28. luty 2024 17:19