StoryEditorAktywna wieś

Będą zmiany dla KGW! Czy dotkną dopłat?

Ministerstwo Rolnictwa planuje wprowadznie zmian, które dotkną działalności kół gospodyń wiejskich. Wejdą one w życie jeszcze w tym roku. Czy panie z KGW mają się czego obawiać?

Spis treści:

Kim jest pełnomocnik do spraw lokalnych inicjatyw społecznych?

Planowane zmiany w ustawie o kołach gospodyń wiejskich prowadzą do likwidacji stanowiska, które funkcjonowało przez kilka lat i związane było właśnie między innymi z działalnością KGW. Chodzi o powołanego przez rząd PiS pełnomocnika rządu do spraw lokalnych inicjatyw społecznych. W zakresie jego kompetencji pozostawał nadzór nad inicjatywami lokalnymi, ich promowanie oraz opiniowanie projektów ich realizacji. Funkcja pełnomocnika była połączona z urzędem sekretarza albo podsekretarz stanu w urzędzie obsługującym ministra właściwego do spraw rozwoju wsi. 

Co dalej z funkcją pełnomocnika? 

W uzasadnieniu projektu likwidacji stanowiska pełnomocnika rządu do spraw lokalnych inicjatyw społecznych możemy przeczytać, że jego dalsze funkcjonowanie zostało uznane za niepotrzebne i nieuzasadnione. W związku z tym zdania przypisane do tej funkcji będą rozdzielone między inne osoby. 

Przeczytaj także: Nawet 10 tys. zł na potańcówki wiejskie! Kto może się starać o pieniądze?

Kto przejmie nadzór nad działalnością KGW? 

Zadania związane z koordynowaniem i promowaniem lokalnych inicjatyw społecznych zostaną rozdzielone. Po wygaszeniu stanowiska pełnomocnika przejmą je minister rolnictwa oraz prezes Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Pod zarząd szefa ARiMR trafią między innymi inicjatywy związane z nadzorem nad działalnością kół gospodyń wiejskich. Z kolei ich promocja i wspieranie należeć będzie do kompetencji ministra rolnictwa. Część zadań pełnomocnika do spraw lokalnych inicjatyw społecznych zostanie całkowicie wygaszona. 

Od kiedy będą obowiązywały nowe przepisy? 

Projektem zmian w ustawie o kołach gospodyń wiejskich zajmuje się Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Przewiduje się, że nowe reguły wejdą w życie w III kwartale tego roku. 

Czy zmiany w prawie wpłyną na dopłaty? 

Nowe przepisy nie zmienią nic w zakresie wnioskowania o dopłaty na działalność statutową dla kół gospodyń wiejskich. Oznacza to, że panie z KGW wciąż mogą się ubiegać o dofinansowanie w wysokości: 

  • KGW do 30 osób – 8 tys. zł, 
  • KGW od 31 do 75 osób – 9 tys. zł, 
  • KGW od 75 osób – 10 tys. zł. 

Więcej o dopłatach dla KGW przeczytasz w naszym artykule: Wsparcie dla KGW w 2024 roku – warto się pospieszyć!

 

Zuzanna Ćwiklińska

fot.Koło Gospodyń Wiejskich z Drążdżewa Małego/archiwum redakcji

pogoda
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
21. czerwiec 2024 13:10