Adwent to okres wyciszenia, czas oczekiwania i przygotowania się do świąt. Narodziny Chrystusa to najważniejsze i najbardziej rodzinne święta w całym roku, zwłaszcza w tradycji katolickiej. Jakie znaczenie ma adwent dla wiernych?
Adwent 2023
Adwent bezpośrednio poprzedza Święta Bożego Narodzenia, pozwalając na duchowe przygotowanie do tego wyjątkowego okresu w roku. Trwa aż cztery niedziele, pierwsza z nich to początek nowego roku liturgicznego. Symbolem adwentu jest wieniec z czterema świecami, które są kolejno zapalane w każdą niedzielę przed świętami. To czas postu, wstrzymania się od alkoholu, hucznych imprez i spożywania mięsa w piątki. Ostatki adwentowe to ostatnia impreza przed tym wyciszeniem, najczęściej łączymy ją z andrzejkami! To właśnie w ten dzień organizowane są liczne koncerty i imprezy taneczne.
Kiedy są ostatki adwentowe 2023?
W tym roku adwent rozpoczyna się w czwartą niedzielę przed Bożym Narodzeniem, czyli 3 grudnia i potrwa do Wigilii, czyli do 24 grudnia. Dzień przed rozpoczęciem adwentu wypadają ostatki. Adwent potrwa więc 21 dni.
Zwyczaje adwentowe
Podczas adwentu wszyscy wierni przygotowują się na narodziny Jezusa. To czas dedykowany rodzinie, rozmyślaniu, wspólnocie. Wiele osób przygotowuje i dekoruje domy na święta, to wyjątkowy moment w całym roku!
Tradycje adwentowe:
- w kościele obowiązuje fioletowy kolor szat liturgicznych,
- odprawiane są tzw. Roraty ku czci Najświętszej Maryi Panny,
- do kościoła przynosi się adwentowe lampiony, które są zapalane podczas Rorat,
- w wielu domach praktykowana jest wspólna modlitwa,
- przeprowadzone są rekolekcje i spowiedź adwentowa,
- wiele osób podejmuje dobre postanowienia,
- panuje zwyczaj święcenia wieńca adwentowego, wykonanego z gałązek iglastych, ze świerku lub sosny, z czterema świecami, które symbolizują cztery niedziele adwentowe,
- dzieci otrzymują kalendarze adwentowe – 24 okienka skrywają jakąś niespodziankę,
- 6 grudnia przychodzi Święty Mikołaj.
Angelika Drygas
fot. envato elements