Kultywowanie tradycji, przedsiębiorczość oraz rozwój osobisty kobiet wiejskich
Program konferencji zorganizowanej przez Krajową Radę Izb Rolniczych oraz Radę ds. Kobiet i Rodzin z Obszarów Wiejskich przy KRIR przedstawiał się niezwykle ciekawie. Jednym z punktów był wykład trenerki personalnej – Pani Marii Nowak, która podkreślała, jak ważne jest zadbanie o cztery obszary życia: rozwój fizyczny, umysłowy, emocjonalny i duchowy. Niezwykle trudno jest pogodzić te wszystkie strefy w natłoku obowiązków i wielozadaniowości. Bycie kobietą, matką żoną, rolniczką, przedsiębiorczynią – wymusza ciągłe kompromisy, które nie zawsze są dobre dla kobiety. Wiele z nich nie jest w stanie wygospodarować czasu dla siebie i ustawić na nowo priorytety. Okazuje się, że zadbanie o ciało, ruch i zdrowe odżywianie powinno iść w parze z uczeniem się, czytaniem książek, dbaniem o relacje miedzyludzkie, nie tylko w rodzinie, ale także z modlitwą czy medytacją, spojrzeniem w swoje prawdziwe pragnienia.
Kobiety wiejskie we Włoszech
Warto uczyć się od siebie. Pani Francesca Gironi, Wiceprzewodnicząca Komisji Kobiet w COPA, podzieliła się doświadczeniem i wiedzą na temat sposobów pozyskiwania dodatkowych dochodów przez rolników włoskich. W tym kraju realia są nieco inne, rolnik we Włoszech nie tylko produkuje żywność, ale także świadczy usługi w zakresie przetwórstwa, turystyki, czy nawet kwestii społecznych. Gospodarstwo Pani Gironi ma powierzchnię 28 ha, oprócz uprawy owsa i trawy, znajduje się tam hodowla koni, które biorą udział w wyścigach. Jednocześnie zwierzęta są wykorzystywane w celach społecznych do hipoterapii. Korzystają na tym osoby niepełnosprawne i wykluczone. Gospodarstwo Pani Gironi to gospodarstwo opiekuńcze – w uzyskaniu tego statusu prawo włoskie pomaga rolnikom, np. ułatwiając wszelkie formalności w tym zakresie. Elementem terapii jest też praca podopiecznych, a rolnik na ten cel otrzymuje dotacje przez okres trzech miesięcy.
Żłobki i przedszkola – inicjatywa kobiet
Praca Pani Zofii Stankiewicz, I Zastępczyni Przewodniczącej Rady ds. Kobiet i Rodzin z Obszarów Wiejskich przy KRIR z woj. warmińsko-mazurskiego, która wiele lat temu otworzyła niepubliczny żłobek i przedszkole, to wspaniały przykład na inicjatywę pozarolniczą. Co ciekawe, te niezwykłe miejsca powstały w budynkach inwentarskich. W przedsięwzięciu uczestniczyła cała rodzina Pani Zofii.
Ogólnopolska Konferencja dla Kobiet – atrakcje
W ramach konferencji odbył się także: Piknik Zbożowy z występami mażoretek z Domu Kultury w Kramsku, warsztaty wyplatania wianków ze zbóż i kwiatów, roślinne konkursy dla dzieci i dorosłych. Drugiego dnia odbyło się posiedzenie Komisji ds. Kobiet i Rodziny w Środowisku Wiejskim przy WZ Wielkopolskiej Izby Rolniczej oraz zwiedzanie Sanktuarium Maryjnego w Licheniu Starym.
Oprac. Angelika Drygas
Źródło informacji i foto: Wielkopolska Izba Rolnicza