StoryEditorTerapia z końmi

Kochasz konie? Pomyśl o gospodarstwie z hipoterapią. Ile można zarobić?

Piękne i majestatyczne konie są jednymi z najbardziej lubianych zwierząt. Choć kiedyś były wszędzie, dziś można je spotkać głównie w wyspecjalizowanych gospodarstwach. Prowadzenie takiego przedsiębiorstwa można połączyć z hipoterapią, która jest jedną z najpopularniejszych terapii zwierzęcych. O czym warto wiedzieć?

Kto powinien skorzystać z hipoterapii? 

Hipoterapia to jedna z bardziej wyspecjalizowanych metod animaloterapeutycznych. Z tego powodu nie jest przeznaczona dla wszystkich. Osoby w pełni zdrowe nie są kierowane na hipoterapię. Korzystają z niej za to osoby ze spektrum autyzmu, zespołem Downa, porażeniem mózgowym, stwardnieniem rozsianym, upośledzeniem umysłowym czy nadpobudliwością ruchową. Hipoterapię zaleca się także ludziom z wadą postawy oraz silnymi nerwicami, gdyż ćwiczenia na końskim grzbiecie pomagają utrzymać właściwą pozycję ciała oraz rozluźnić mięśnie. 

Przeczytaj także: Mleko, mięso i... przytulanie. Alternatywny pomysł na hodowlę krów

Jak działa hipoterapia? 

Hipoterapia to jeden z typów terapii, które wymagają obecności kilku osób. Zwykle oprócz pacjenta są to osoby, które czuwają nad bezpieczeństwem oraz prowadzą ćwiczenia. Pierwszy etap hipoterapii to zapoznanie z koniem – odbywa się jeszcze zanim terapeutyzowany usiądzie na końskim grzbiecie. Zwykle skupia się na dotykaniu zwierzęcia i oswajaniu się z nim. Dopiero później pacjent siada na konia – w przypadku małych dzieci czasem w towarzystwie terapeuty, który pomaga prowadzić zwierzę oraz zabezpiecza malucha przed upadkiem - i wykonuje zalecone ćwiczenia. 

Celem hipoterapii jest doprowadzenie pacjenta do maksymalnej sprawności, na jaką pozwala jego stan. Taki sposób rehabilitacji oddziałuje na ciało człowieka, ale także na jego stan psychiczny. 

Jakie konie wybrać do hipoterapii? 

Planując założenie gospodarstwa hipoterapeutycznego lub rozszerzenie własnej działalności o terapię, należy przemyśleć, jakie konie wybrać. Powinny to być przede wszystkim zwierzęta o spokojnym charakterze, posłuszne, cierpliwe, ufne i łagodne. Najlepiej, by poruszały się harmonijnie i prawidłowo, ponieważ rytm ich ruchu będzie oddziaływał na pacjenta. W stadninach, które skupiają się na hipoterapii dzieci, zwykle wybiera się niskie konie, by łatwo asekurować ewentualne upadki, jednak wzrost zwierzęcia powinien być dobrany do pacjenta.  

W Polsce najczęściej do hipoterapii wykorzystuje się konie huculskie. Mogą to też być koniki polskie czy haflingery. Rasa nie jest decydującym kryterium. Ważniejsze jest zachowanie konia i jego temperament.  

Ile kosztuje kurs hipoterapeuty? 

Miłośnicy koni, którzy prowadzą własne stadniny, niekiedy decydują się zainwestować w kurs i zaoferować klientom możliwość hipoterapii. Licencjonowany kurs instruktora ze specjalnością hipoterapeuty może kosztować od kilkuset do kilku tysięcy złotych. Tańsze kursy realizowane są w formule online i ich ceny zaczynają się już od około 600 zł. Droższe kursy odbywają się stacjonarnie w stadninach. Czasem mają formę kilkudniowego obozu, innym razem opierają się na zjazdach w wyznaczonym terminie. Koszt takiego kursu to 2000-4000 zł. 

Przeczytaj także: Onoterapia czyli terapia w towarzystwie osłów: czy to pomysł na wiejski biznes?

Czy hipoterapia to opłacalny biznes na wsi? 

Hipoterapia od lat cieszy się niesłabnącym zainteresowaniem. W gospodarstwach, które skupiają się na hodowli koni, tego typu biznes może być źródłem dodatkowego dochodu. Wówczas koszt kursu dla hipoterapeuty stanowi inwestycję, która z czasem się zwróci. 

Stawki za godzinę terapii w towarzystwie koni są zróżnicowane w zależności od regionu kraju oraz poziomu wyspecjalizowania kadry terapeutów. W 2023 roku cena za godzinę hipoterapii wahała się od około 50 zł do nawet 140 zł.

image
Nietypowy biznes

Pomysł na biznes na wsi: hoduj owce "do przytulania"

Zuzanna Ćwiklińska

fot. envato elements

pogoda
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
20. lipiec 2024 14:18