StoryEditorLato na wsi

Kreatywne zabawy z dziećmi podczas wakacji na wsi – nudy nie będzie!

25.06.2023., 13:00h
Lato na wsi to niezwykła przygoda. Tak naprawdę ogranicza nas tylko wyobraźnia – nie ma rzeczy niemożliwych. Jakie zabawy mogą odciągnąć dzieci od komputerów? Warto wykorzystać potencjał wiejskiej sielanki!

Kilka pomysłów na zabawy na wsi

Podchody – to zabawa integracyjna, ćwicząca orientację, spryt i umiejętności pracy w grupie. Starsze dzieci mogą bawić się same, te młodsze warto pogrupować z rodzicami. Najlepiej jeśli całe rodziny będą ze sobą rywalizowały. Niezbędna jest kreda, ale mogą przydać się także kartki i pisaki, aby stworzyć ciekawe i tajemnicze liściki. Zasady są proste – jedna grupa chowa się, inna ją tropi. Na koniec następuje wielka gonitwa.

image

Kreatywne zabawy z dziećmi podczas wakacji na wsi

FOTO: Envato Elements

Wodna ślizgawka – sporo frajdy za niewielkie pieniądze. Wszelkie wodne gadżety wspaniale zorganizują czas na wsi. Baseny, dmuchańce, wodne fontanny choćby zbudowane roboczo z węża – spodobają się dzieciom bez względu na wiek. Furorę robią ślizgawki, które można zrobić także samemu – wystarczy kawałek folii!

image

Zabawy na wolnym powietrzu 

FOTO: Envato Elements

Gra w zbijaka – potrzebna będzie piłka i dwie drużyny z kapitanem. Gra polega na zbijaniu piłką zawodników drużyny przeciwnej. Osoba trafiona piłką odpada z gry. Ważne jest, aby jak najdłużej utrzymać się na polu i uciekać przed celnym rzutem. To opcja na świeżym powietrzu, dająca sporo frajdy i aktywności.

image
Wakacje 2023

Kilka ważnych zasad bezpiecznych wakacji

Błotna kuchnia – stanowiska konstruujemy przy użyciu starych i niepotrzebnych miseczek, garnków, sztućców. Dzieci przy pomocy kamieni, piasku, wody, trawy, liści przygotowują pyszną ucztę. To wielka radość i doznania sensoryczne. Maluchy mogą podzielić zadania i przygotować posiłki niczym z restauracji.

image

Piknik na wsi

FOTO: Envato Elements

Wspólny ogródek – można wydzielić kilka grządek i razem z dziećmi zasiać zioła, kwiatki, posadzić truskawki czy poziomki. Dbanie o własne plony, wyrywanie chwastów, codzienne podlewanie i obserwacja rosnących roślin to wielka nauka i frajda dla dzieci w każdym wieku.

Wielkie wyprawy w nieznane – czyli wspólne poszukiwanie przygód. Na wsi jest sporo miejsc, które warto eksplorować, przy okazji obserwując naturę z bliska. Pobliska łąka, las pełen tajemnic, kurnik, polne dróżki. W lesie można zbierać grzyby, dzikie jeżyny, napotkać potok czy zobaczyć sarnę. Po powrocie do domu, warto te obserwacje utrwalić na papierze!

image

Opieka nad zwierzętami

FOTO: Envato Elements

Co jeszcze można robić na wsi?

Oto niektóre propozycje zabaw:

  • zbieranie polnych kwiatów i układanie ich w kompozycje lub suszenie i oprawianie w ramki,
  • budowanie namiotu z patyków i płachty materiału,
  • spanie w namiocie,
  • budowanie domku na drzewie,
  • wspólne ognisko wieczorem,
  • piknik na trawie w ciągu dnia z samodzielnie przygotowanymi wypiekami,
  • sporządzenie zielnika,
  • tropienie owadów z atlasem,
  • pomoc przy opiece nad kurami, krowami, kaczkami.
image

Pomoc w opiece nad kurami

FOTO: Envato Elements

Oprac. Angelika Drygas

fot. envato elements

pogoda
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
28. luty 2024 17:40