Kilka pomysłów na zabawy na wsi
Podchody – to zabawa integracyjna, ćwicząca orientację, spryt i umiejętności pracy w grupie. Starsze dzieci mogą bawić się same, te młodsze warto pogrupować z rodzicami. Najlepiej jeśli całe rodziny będą ze sobą rywalizowały. Niezbędna jest kreda, ale mogą przydać się także kartki i pisaki, aby stworzyć ciekawe i tajemnicze liściki. Zasady są proste – jedna grupa chowa się, inna ją tropi. Na koniec następuje wielka gonitwa.
Wodna ślizgawka – sporo frajdy za niewielkie pieniądze. Wszelkie wodne gadżety wspaniale zorganizują czas na wsi. Baseny, dmuchańce, wodne fontanny choćby zbudowane roboczo z węża – spodobają się dzieciom bez względu na wiek. Furorę robią ślizgawki, które można zrobić także samemu – wystarczy kawałek folii!
Gra w zbijaka – potrzebna będzie piłka i dwie drużyny z kapitanem. Gra polega na zbijaniu piłką zawodników drużyny przeciwnej. Osoba trafiona piłką odpada z gry. Ważne jest, aby jak najdłużej utrzymać się na polu i uciekać przed celnym rzutem. To opcja na świeżym powietrzu, dająca sporo frajdy i aktywności.
Błotna kuchnia – stanowiska konstruujemy przy użyciu starych i niepotrzebnych miseczek, garnków, sztućców. Dzieci przy pomocy kamieni, piasku, wody, trawy, liści przygotowują pyszną ucztę. To wielka radość i doznania sensoryczne. Maluchy mogą podzielić zadania i przygotować posiłki niczym z restauracji.
Wspólny ogródek – można wydzielić kilka grządek i razem z dziećmi zasiać zioła, kwiatki, posadzić truskawki czy poziomki. Dbanie o własne plony, wyrywanie chwastów, codzienne podlewanie i obserwacja rosnących roślin to wielka nauka i frajda dla dzieci w każdym wieku.
Wielkie wyprawy w nieznane – czyli wspólne poszukiwanie przygód. Na wsi jest sporo miejsc, które warto eksplorować, przy okazji obserwując naturę z bliska. Pobliska łąka, las pełen tajemnic, kurnik, polne dróżki. W lesie można zbierać grzyby, dzikie jeżyny, napotkać potok czy zobaczyć sarnę. Po powrocie do domu, warto te obserwacje utrwalić na papierze!
Co jeszcze można robić na wsi?
Oto niektóre propozycje zabaw:
- zbieranie polnych kwiatów i układanie ich w kompozycje lub suszenie i oprawianie w ramki,
- budowanie namiotu z patyków i płachty materiału,
- spanie w namiocie,
- budowanie domku na drzewie,
- wspólne ognisko wieczorem,
- piknik na trawie w ciągu dnia z samodzielnie przygotowanymi wypiekami,
- sporządzenie zielnika,
- tropienie owadów z atlasem,
- pomoc przy opiece nad kurami, krowami, kaczkami.
Oprac. Angelika Drygas
fot. envato elements