StoryEditorCiekawe wsie

Polska wieś z dreszczykiem: w jakiej dolnośląskiej miejscowości straszy?

Miłośnicy miejsc, w których dreszcz grozy przechodzi po plecach, nie mogą ominąć Wierzbic - dolnośląskiej wsi znanej z tego, że nie brak tam czartów i strachów! Skąd wzięła się taka opinia o tej miejscowości? Co można tam zobaczyć?

Spis treści:

Gdzie leżą Wierzbice? 

Wioska Wierzbice bywa nazywana najbardziej nawiedzonym miejscem na Dolnym Śląsku. Miały ją sobie upodobać mroczne siły! Jak tam trafić? Ta miejscowość położona jest w gminie Kobierzyce (powiat wrocławski). Od Wrocławia dzieli ją niecałe 20 km. Najbliższe miasteczko to Sobótka, odległa od Wierzbic tylko o 12 km. Odwiedzając stolicę Dolnego Śląska, warto zarezerwować kilka godzin na krótki wypad do tej strasznej wsi! 

Przeczytaj także: Poznaliśmy najpiękniejszą wieś województwa pomorskiego!

image
FOTO: Kobierzycki Ośrodek Kultury

Dlaczego w Wierzbicach straszy? 

Na miano najbardziej nawiedzonej wsi na Dolnym Śląsku Wierzbice zasłużyły sobie dzięki legendzie o czarcim kamieniu. Zgodnie z tą opowieścią, diabeł miał się rozzłościć na wieś gdy usłyszał, że zostanie tam wybudowany kościół. Z pobliskiej góry Ślęży wziął wielki kamień i chciał go zrzucić na Wierzbice, jednak odprawiano tam wówczas mszę. Jej siła osłabiła diabła, który upuścił kamień we wsi i zniknął. Słynny czarci kamień można było oglądać jeszcze w latach 70., dziś jednak nie ma po nim śladu. 

Przeczytaj także: Szukasz miejsca do refleksji? Odwiedź Wojnowo - wieś cerkwi

image
FOTO: Kobierzycki Ośrodek Kultury

Szalony baron straszył mieszkańców Wierzbicy 

Inna opowieść o Wierzbicy dotyczy tamtejszego kościoła Bożego Ciała i Najświętszej Maryi Panny Częstochowskiej. W XVIII wieku na życzenie barona Rudolfa Hildebranda von Hund zbudowano w nim kryptę, w której baron kazał się pochować. Rzekomo miała ona okienko, przez które widoczna była trumna barona, jednak każdy, kto przez nie zajrzał, był przez niego... policzkowany, a wkrótce umierał! Kryptę zamurowano jednak jeszcze przed II wojną światową, a grób von Hunda znajduje się obecnie na cmentarzu. Mimo to mieszkańcy Wierzbic twierdzą, że we wsi nocami słychać szepty, gwizdanie, cmokanie, szelesty, a niektórzy nawet widują tam zjawy! Podobno pojawia się tam straszny pies o błyszczących oczach oraz tak zwane błędne ognie, czyli pokutujące dusze, które zwodzą nieostrożnych podróżnych, wskazując im złą drogę w nocy. 

image
FOTO: Kobierzycki Ośrodek Kultury

Co zobaczyć w Wierzbicach? 

Miłośnicy grozy powinni wybrać się do Wierzbic i poszukać śladów tamtejszych duchów i zjaw. Będąc w okolicy, warto zaplanować wyprawę na pobliską górę Ślężę - jest ona związana z pogańskim kultem bóstw. W samych Wierzbicach można oglądać słynny kościół, znany z legendy o szalonym baronie, oraz leżący obok cmentarz. Znajduje się tam także zespół pałacowy, w którym obecnie działa Zakład Opiekuńczo-Leczniczy dla Dzieci.

Przeczytaj także: Kraina Otwartych Okiennic - zwiedź perełkę Podlasia!

oprac. Zuzanna Ćwiklińska

fot. Kobierzycki Ośrodek Kultury

pogoda
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
17. listopad 2024 17:02